Przestał mi się uruchamiać system!

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Przestał mi się uruchamiać system!

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3835
    Artur
    Forumowicz

    Witam ponownie!

    Ostatnio coś mnie podkusiło by pogrzebać w ustawieniach karty graficznej w Manjaro. Kliknąłem w panelu urządzeń na aktualizację sterowników czy coś takiego. Po ponownym uruchomieniu komputera po GRUBie oraz po logo Manjaro z pięcioma kropeczkami pojawia się ciemnośc. Ogólnie ekran zastyga. Po podłączeniu jednak do TV przez HDMI pojawia się wtedy jedna linia tekstu ale zastyga i się zacina… Co zrobić mogę w takim przypadku? Próbowałem odpalić system z ustawieniami wcześniejszymi itp (opcje w GRUB) ale nic to nie daje…

    #3836
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Najszybsze i najmniej czasochłonne rozwiązanie to reinstalacja. Co Ciebie podkusiło ażeby grzebać w sterownikach od grafiki? Przecież to jest najczulszy punkt systemu.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3837
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Kwestia czy możesz dostać się do tty wciskając Ctrl+Alt+F1 czy 2?

    #3838
    Artur
    Forumowicz

    Kwestia czy możesz dostać się do tty wciskając Ctrl+Alt+F1 czy 2?

    Sorki nie rozumiem skrótów ale pewnie chodzi o linię poleceń? Grub ma taką opcję oraz opcję edycji parametrów startowych…

    #3839
    Deleted
    Member

    Zdarzyło mi się kiedyś coś podobnego. Po nieudanym zainstalowaniu sterownika nvidia w laptopie system nie wchodził do trybu graficznego. Poszedłem na skróty.
    Wystarczyło zalogować się w konsoli jako root i podmnienić symlink.
    symlink /etc/X11/xorg.conf.d/@90-mhwd.conf , który linkował do /etc/X11/mhwd.d/nvidia.conf zamieniłem na symlink do /etc/X11/mhwd.d/intel.conf

    I system “wstał” bez problemu.

    #3840
    Artur
    Forumowicz

    Zdarzyło mi się kiedyś coś podobnego. Po nieudanym zainstalowaniu sterownika nvidia w laptopie system nie wchodził do trybu graficznego. Poszedłem na skróty.
    Wystarczyło zalogować się w konsoli jako root i podmnienić symlink.
    symlink /etc/X11/xorg.conf.d/@90-mhwd.conf , który linkował do /etc/X11/mhwd.d/nvidia.conf zamieniłem na symlink do /etc/X11/mhwd.d/intel.conf

    I system “wstał” bez problemu.

    Tylko ja nie wiem jakie komendy użyć i jak to zrobić bo z komendami jestem na bakier. A kartę graficzną mam zintegrowaną…

    Zrobiłem zdjęcie monitorowi:

    https://1drv.ms/f/s!AvWDNlOaxEF6jHrHHLji-30R3P-N

    #3841
    Deleted
    Member

    Proszę nie brać tego za złośliwość, ale w przepastnym Internecie można odszukać odpowiedzi na prawie wszystkie techniczne przypadki, które mogą się przydarzyć naszym systemom i sprzętom. Jednak podstawy obsługi musimy się samodzielnie nauczyć (dokumentacji nie brakuje), bo to i satysfakcja z tego jest, i oszczędzamy czas swój i cudzy.

    #3842
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam ponownie!

    Po ponownym uruchomieniu komputera po GRUBie oraz po logo Manjaro z pięcioma kropeczkami pojawia się ciemnośc.

    Czy po tym możesz przejść do tty po wciśnięciu jednocześnie na klawiaturze Ctrl+Alt+F1 lub F2, gdzie pojawi Ci się manjaro login:

    #3843
    Artur
    Forumowicz

    Witam ponownie!

    Po ponownym uruchomieniu komputera po GRUBie oraz po logo Manjaro z pięcioma kropeczkami pojawia się ciemnośc.

    Czy po tym możesz przejść do tty po wciśnięciu jednocześnie na klawiaturze Ctrl+Alt+F1 lub F2, gdzie pojawi Ci się manjaro login:

    A co to jest

    tty

    ???

    Generalnie po tych kombinacjach klawiszy nic się nie dzieje…

    #3844
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @Artur Kombinacje klawiszy Ctri+Alt+F2 należy wcisnąć chwile po wyborze systemu operacyjnego (podczas bootowania) następnie zostaniesz poproszony o wpisanie loginu i hasła.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3845
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Ok, to zrób tak. Uruchom Manjaro Live z płyty czy pendrive’a. Zainstaluj:

    sudo pacman -S mhwd-chroot

    Potem wykonaj:

    sudo mhwd-chroot -a

    W otwartej nowo konsoli wpisz:

    sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    lub jeśli będzie twierdził, że sterownik jest zainstalowany :

    sudo mhwd -i pci video-intel -f

    Jesli na nowo zainstalują się stery to wpisz exit, pozamykaj wszystko, restartuj kompa i próbuj uruchomić macierzysty system.

    #3847
    Artur
    Forumowicz

    Ok, to zrób tak. Uruchom Manjaro Live z płyty czy pendrive’a. Zainstaluj:

    sudo pacman -S mhwd-chroot

    Potem wykonaj:

    sudo mhwd-chroot -a

    W otwartej nowo konsoli wpisz:

    sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    lub jeśli będzie twierdził, że sterownik jest zainstalowany :

    sudo mhwd -i pci video-intel -f

    Jesli na nowo zainstalują się stery to wpisz exit, pozamykaj wszystko, restartuj kompa i próbuj uruchomić macierzysty system.

    Tylko jest jeden kruczek… Mam włączone szyfrowanie dysku… To co zrobić? Manjaro z płytki nie ma dostępu do systemu odszyfrowanego…

    #3848
    michaldybczak
    Forumowicz

    Myślę, że twój problem można łatwo rozwiązać.

    1. Musisz się zalogować do tty. Poogogluj co to jest i jak wejść. To podstawa linuxa i nie ma sensu się rozpisywać. Musisz to wiedzieć.

    2. Poczytaj na manjaro wiki o mhwd:
    https://wiki.manjaro.org/index.php/Configure_Graphics_Cards

    3. Spróbuj zainstalować automatycznie zamknięte sterowniki:

    sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    Pewnie nie zadziała, bo już je masz a mhwd nie radzi sobie z odinstalowaniem. Jak już i tak system ci nie wstaje to po prostu wywal ręcznie sterowniki grafiki. Jak nie wiesz co, poczytaj na manjaro wiki. Jeśli używasz nvidii to pewnie masz pakiet nvidia-utils – to najnowszy sterownik nvidii, tylko tak nieszczęśliwie nazwany w manjaro. Po prostu musisz dobrze zrozumieć ten artykuł powyżej i pokombinować.

    Jak już usuniesz sterowniki grafiki, to jeszcze raz użyj komendy: sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    To fajna rzecz w manjaro, bo ta komenda automatycznie instaluje co potrzebujesz i to konfiguruje. Po niej system zawsze wstaje. Jednak działa ona dobrze jak nie masz pakietów do grafiki. Jak masz to wywali ci błąd – to normalne. Pójdzie jak manualnie wywalisz sterowniki. Zresztą będzie ci też podpowiadać w czym problem.

    EDYCJA: Twój błąd polegał na tym, że chciałeś ulepszyć to co było dobre… Manjaro, w przeciwieństwie do innych dystrybucji ma mhwd, narzędzie do wykrywania, instalowania i konfigurowania sprzętu. Po instalacji masz najnowsze sterowniki i te, ktore są właściwie. Jak tylko spróbujesz coś na siłę zrobić, schrzanisz. Wiele osób po ubuntu wpada w tą pułapkę. Jak zrozumiesz mhwd, wtedy naprawa grafiki jest prosta.

    EDYCJA 2: Szyfrowanie jest dla ekspertów w linuksie. Mocno komplikuje sprawy, tworzy wiele problemów i ma swoje błędy. Widzę co chwila jak ludzie mają z tym problemy. Ja się za to nie zabieram, za mało wiem. Jak nie znasz tty to tym bardziej z daleka od takich opcji się trzymaj, póki co.

    #3859
    Artur
    Forumowicz

    Myślę, że twój problem można łatwo rozwiązać.

    1. Musisz się zalogować do tty. Poogogluj co to jest i jak wejść. To podstawa linuxa i nie ma sensu się rozpisywać. Musisz to wiedzieć.

    2. Poczytaj na manjaro wiki o mhwd:
    https://wiki.manjaro.org/index.php/Configure_Graphics_Cards

    3. Spróbuj zainstalować automatycznie zamknięte sterowniki:

    sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    Pewnie nie zadziała, bo już je masz a mhwd nie radzi sobie z odinstalowaniem. Jak już i tak system ci nie wstaje to po prostu wywal ręcznie sterowniki grafiki. Jak nie wiesz co, poczytaj na manjaro wiki. Jeśli używasz nvidii to pewnie masz pakiet nvidia-utils – to najnowszy sterownik nvidii, tylko tak nieszczęśliwie nazwany w manjaro. Po prostu musisz dobrze zrozumieć ten artykuł powyżej i pokombinować.

    Jak już usuniesz sterowniki grafiki, to jeszcze raz użyj komendy: sudo mhwd -a pci nonfree 0300

    To fajna rzecz w manjaro, bo ta komenda automatycznie instaluje co potrzebujesz i to konfiguruje. Po niej system zawsze wstaje. Jednak działa ona dobrze jak nie masz pakietów do grafiki. Jak masz to wywali ci błąd – to normalne. Pójdzie jak manualnie wywalisz sterowniki. Zresztą będzie ci też podpowiadać w czym problem.

    EDYCJA: Twój błąd polegał na tym, że chciałeś ulepszyć to co było dobre… Manjaro, w przeciwieństwie do innych dystrybucji ma mhwd, narzędzie do wykrywania, instalowania i konfigurowania sprzętu. Po instalacji masz najnowsze sterowniki i te, ktore są właściwie. Jak tylko spróbujesz coś na siłę zrobić, schrzanisz. Wiele osób po ubuntu wpada w tą pułapkę. Jak zrozumiesz mhwd, wtedy naprawa grafiki jest prosta.

    EDYCJA 2: Szyfrowanie jest dla ekspertów w linuksie. Mocno komplikuje sprawy, tworzy wiele problemów i ma swoje błędy. Widzę co chwila jak ludzie mają z tym problemy. Ja się za to nie zabieram, za mało wiem. Jak nie znasz tty to tym bardziej z daleka od takich opcji się trzymaj, póki co.

    Udaje mi się wejść do GRUB version 2.02~beta3 ale tam nie działają podane przez Ciebie komendy… Wpisuje HELP i jest podana masa komend oprócz podanych przez Ciebie…

    #3861
    michaldybczak
    Forumowicz

    Mówiłem, żebyś poczytał o tty. To nie grub.

    Zrób tak:
    1. Odpal komputer
    2. Uruchom manjaro z gruba (czyli jak zwykle)
    3. Poczekaj aż nic się nie będzie działo (albo się zawiesi boot albo będzie czarny ekran).
    4. Naciśnij: ctrl+alt+F2
    5. Zalogouj się do manjaro.
    6. Napraw system wg tego co podałem lub wg tego co wykombinowałeś po lekturze tego co podałem (jesteś zalogowany do systemu, ale nie masz tylko wersji graficznej, jednak możesz wszystko zrobić komendami).
    7. Reboot za pomocą: sudo reboot

    Jak się nie udało to znowu wejdź do tty i kombinuj, aż się uda. Jak nie da się wejść do tty to trzeba wtedy uruchomić wersję live, chrootować (jest opisane na manjaro wiki) i dopiero wtedy naprawiać.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Wątek ‘Przestał mi się uruchamiać system!’ jest zamknięty.