Przestał mi się uruchamiać system!

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Przestał mi się uruchamiać system!

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3878
    Artur
    Forumowicz

    Mówiłem, żebyś poczytał o tty. To nie grub.

    Zrób tak:
    1. Odpal komputer
    2. Uruchom manjaro z gruba (czyli jak zwykle)
    3. Poczekaj aż nic się nie będzie działo (albo się zawiesi boot albo będzie czarny ekran).
    4. Naciśnij: ctrl+alt+F2
    5. Zalogouj się do manjaro.
    6. Napraw system wg tego co podałem lub wg tego co wykombinowałeś po lekturze tego co podałem (jesteś zalogowany do systemu, ale nie masz tylko wersji graficznej, jednak możesz wszystko zrobić komendami).
    7. Reboot za pomocą: sudo reboot

    Jak się nie udało to znowu wejdź do tty i kombinuj, aż się uda. Jak nie da się wejść do tty to trzeba wtedy uruchomić wersję live, chrootować (jest opisane na manjaro wiki) i dopiero wtedy naprawiać.

    niestety, jak następuje ciemność (czarny ekran), podana kombinacja klawiszy w ogóle nie działa. Żadnej reakcji. Próbowałem tej kombinacji klawiszy na każdym etapie uruchamiania systemu… Zastanawia mnie ta opcja uruchomienia „command line”. Po wpisaniu „help” pojawia się cała litania komend i może coś tam się da z tym zrobić? Nie wiem bo jestem kompletnie zielony w tym…

    #3879
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Nie wiem bo jestem kompletnie zielony w tym…

    Jak jesteś zielony to sobie nie poradzisz, jedyny sposób to reinstalacja.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3884
    Artur
    Forumowicz

    Nie wiem bo jestem kompletnie zielony w tym…

    Jak jesteś zielony to sobie nie poradzisz, jedyny sposób to reinstalacja.

    Niekoniecznie… Jak ktoś ogarnięty opisze mi krok po kroku co mam wpisać jak i gdzie to sobie poradzę, bo pisać potrafię.

    #3885
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @Artur A spójrz na to inaczej. Męczysz się z uruchomieniem systemu od niedzieli, a dzisiaj mamy środę. Gdybyś posłuchał mojej rady to już Byś miał działający system. Dajmy na to instalacja trwa średnio 15 min. aktualizacja 30 min. a skonfigurowanie systemu do własnych potrzeb, dajmy godzinę, to nam daje niespełna 2 godziny. A nie wiadomo czy ktoś „ogarnięty” opisze Ci krok po kroku co masz wpisać. Wybór należy do Ciebie.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3886
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jeśli dobrze rozumiem Twój problem to leży on po stronie sterowników karty graficznej a nie gruba. Dlatego proponuję chroot z Live Manjaro. Tutaj masz jak otworzyć szyfrowany system. Możesz również poszukać innych stron z z chrootowaniem na partycje zaszyfrowaną. Jeśli uda Ci się przejść na partycję / to wykonaj polecenia, które podałem wcześniej.
    I przestań za każdym razem cytować ostatnie wątki.

    #3898
    michaldybczak
    Forumowicz

    Artur, jak tty2 nie działa, spróbuj innych tty, czyli ctrl+alt+f1, ctrl+alt+f3, ctrl+alt+f4, ctrl+alt+f5 aż do 7. Jakbyś wiedział o tty to wpadłbyś na inne kombinacje.

    Jeśli żadna z tych kombinacji nie pomaga, to znaczy, że popsułeś nie tylko grafikę. W takiej sytuacji tylko chroot jeśli chce się naprawiać system, jednak to już trochę trudniejsze. Mam wrażenie, że póki co reinstalka będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, bo jeszcze brakuje ci podstaw. Jednak na przyszłość, zwykle lepiej naprawiać niż reinstalować, bo się czegoś przy tym nauczysz. Jednak problem musi być dopasowany do twojego poziomu, bo jeśli cie przerasta to tylko się frustrujesz i nic nie osiągasz, wtedy lepiej po prostu reinstalować system. Ja już wiele razy coś psułem i już prawie miałem się poddać, bo też nie wiedziałem co dalej ale jednak w końcu znajdywałem rozwiązanie i system działa dalej.

    Jak już ustawisz system jak chcesz, skonfigurujesz programy to rób regularnie backupy swojego katalogu home, wtedy łatwo przywrócisz stan poprzedni, nawet jak coś zepsujesz, a psuć się powinno, jeśli chcesz się uczyć ;).

    #3899
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeszcze zanim ta reinstalka. Masz możliwość wejścia do GRUBa. Odnajdź tam linijkę, w której będzie słowo „quiet” i je wykasuj, a następnie uruchom dalsze bootowanie systemu. Powinny się pojawiać jakieś informacje widoczne na ekranie, aż dojdzie do momentu, w którym system „stanie”. Wówczas:
    – spróbuj tego co pisze Michał (alt+ctrl+fx lub alt+fx) – jedno z nich winno zadziałać (x to oczywiście numer klawisza funkcyjnego); jeśli się uda to już wiele razy napisali Ci aquila i michaldybczak co masz dalej robić,
    – pokaż nam (tylko nie zdjęciem, które jest kompletnie nieczytelne) na czym stanął system,
    – oprócz domyślnego obrazu kernela powinieneś mieć jeszcze jeden – fallback – spróbuj uruchomić też na nim – może się podniesie (niestety nikt nie wie co zrobiłeś, że popsułeś system (obawiam się, że nie masz jeszcze jednego obrazu o nazwie „tryb ratunkowy” lub „recovery”, gdybyś miał, to jest on najsensowniejszy, bowiem zawsze wówczas system się uruchomi, trzeba jednak wówczas uważać, bo jesteś na uprawnieniach roota, a linuksowej wiedzy raczej niewiele masz).

    #4188
    Artur
    Forumowicz

    Jeszcze zanim ta reinstalka. Masz możliwość wejścia do GRUBa. Odnajdź tam linijkę, w której będzie słowo „quiet” i je wykasuj, a następnie uruchom dalsze bootowanie systemu. Powinny się pojawiać jakieś informacje widoczne na ekranie, aż dojdzie do momentu, w którym system „stanie”. Wówczas:
    – spróbuj tego co pisze Michał (alt+ctrl+fx lub alt+fx) – jedno z nich winno zadziałać (x to oczywiście numer klawisza funkcyjnego); jeśli się uda to już wiele razy napisali Ci aquila i michaldybczak co masz dalej robić,
    – pokaż nam (tylko nie zdjęciem, które jest kompletnie nieczytelne) na czym stanął system,
    – oprócz domyślnego obrazu kernela powinieneś mieć jeszcze jeden – fallback – spróbuj uruchomić też na nim – może się podniesie (niestety nikt nie wie co zrobiłeś, że popsułeś system (obawiam się, że nie masz jeszcze jednego obrazu o nazwie „tryb ratunkowy” lub „recovery”, gdybyś miał, to jest on najsensowniejszy, bowiem zawsze wówczas system się uruchomi, trzeba jednak wówczas uważać, bo jesteś na uprawnieniach roota, a linuksowej wiedzy raczej niewiele masz).

    Niestety nie ma tam „quiet”… Obczaj załącznik https://1drv.ms/i/s!AvWDNlOaxEF6jROjAlTYfOyieUJt

    #4189
    pavbaranov
    Forumowicz

    Oglądnij ten załącznik – a lepiej ekran komputera – raz jeszcze i dokładniej. Oczywiście, że quiet jest w linii linux po rw a przed crypt (jak zapomniałeś hasła, to będzie cudnie). Musisz przejść do tej linii kursorem i skreślić to słowo, a następnie wznowić proces bootowania (ctrl+x).

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Wątek ‘Przestał mi się uruchamiać system!’ jest zamknięty.