Ustawienia DNS Manjaro a ustawienia DNS routera

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Ustawienia DNS Manjaro a ustawienia DNS routera

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6324
    Avatar photomajo
    Moderator

    Jak się mają ustawienia DNS Manjaro do ustawień DNS routera?
    W Manjanro mam ustawiony serwer główny DNS na OpenDNS, co potwierdza komenda cat /etc/resolv.conf.
    W routerze mam zastosowane ustawienie domyślne (bez wskazywania serwera DNS), co oznacza, że router automatycznie uzyskuje adres DNS (jak rozumiem, za pośrednictwem dostawcy internetu).
    Czy przy takich ustawieniach adresy DNS są brane z OpenDNS (zgodnie z ustawieniami Manjaro), czy też z serwera DNS od dostawcy internetu?

    Jak ewentualnie sprawdzić z poziomu linuksa czy też z poziomu przeglądarki www, z jakiego serwera DNS faktycznie korzystamy?
    Zdanie zaczynamy wielką literą (temat), a przed znakiem zapytania nie stawiamy spacji. Pkt 3 regulaminu forum

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6325
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Korzystasz z tych, które są zdefiniowane w /etc/resolv.conf

    Możesz sprawdzić poleceniem:
    nmcli dev show | grep DNS

    #6326
    Avatar photomajo
    Moderator

    OK. Dzięki za info. Czy to oznacza, że ustawienia linuksowe mają większy priorytet od ustawień routera?
    ( Z ciekawości, w wolnej chwili zrobię eksperyment, zmieniając ustawienia w routerze i dam Wam znać, co z tego wyszło.)

    A teraz małe off-topic – sorry :)
    Generalnie staram się pisać zgodnie z zasadami języka i logiki, a tu wkradła mi się „literówka” i pierwszą literę tematu zmieniłem już na dużą.
    Natomiast przyznam, że razi mnie pisanie znaku zapytania bez spacji, choć masz rację, obecne kanony gramatyki mówią: „bez spacji” (więc też poprawiłem). Jednak mam nadzieję, że to się zmieni (w końcu język jest żywą materią).
    Wygląd zdania typu „Bla bla bla?” jest, wg mnie, dużo mniej czytelny od wyglądu „Bla bla bla ?” Ale to tylko moje prywatne zdanie.
    Miłego dnia :)

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6327
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Ustawienia z /etc/resolv.conf mają priorytet i w tym wypadku ruter nie ma „za wiele do powiedzenia”.

    Co do off-topica to nie wiem o co biega… chyba któryś z moderatorów naniósł poprawki ;)

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.