[SOLVED] Ustawienia miksera dźwięku.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Multimedia [SOLVED] Ustawienia miksera dźwięku.

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7471
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Witam.
    Za każdym razem po włączeniu Manjaro mam ustawione głośniki prawie na max więc jak tego nie zmniejszę to cokolwiek się włączy po wejściu na neta ryje mi uszy z nienacka. Co zrobić by system pamiętał jakieś rozsądne wstępne ustawienia ?
    Pozdrawiam.

    #7478
    Avatar photoazja
    Moderator

    # Jakie środowisko graficzne?
    # PulseAudio / Alsa?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7482
    warsztat-dom
    Forumowicz

    xfce, pulse
    jak suwanym włącznikiem wyłączę dźwięk to po restarcie jest to pamiętane ale suwak głośności wraca na ok. 2/3

    #7484
    Avatar photoazja
    Moderator

    … niestety nie używam Pulse, więc będziesz musiał poczekać, aż ktoś się odezwie. W międzyczasie możesz zajrzeć:
    https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Volume_Stuck_on_Mute_%28XFCE_Desktop%29 (lekko podobny problem)
    https://forum.manjaro.org/
    https://wiki.archlinux.org/index.php/PulseAudio
    https://bbs.archlinux.org/

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7487
    Avatar photoaquila
    Moderator

    1. W konsoli wpisz alsamixer, wciśnij F6 i wybierz swoją kartę. Zobacz czy nie nie masz tam czegoś ustawionego na disable.

    2. Doinstaluj pavucontrol i pobaw się ustawieniami.

    3. Ewentualnie usuń katalog ./config/pulse i w konsoli pulseaudio –start.

    Przed start są 2 myślniki. Nie wiem dlaczego to wygląda jakby był jeden.

    #7492
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Z alsamixer sam próbowałem natomiast skasowanie całego katalogu i odpalenie pulse przy wstępnym ustawieniu głośności na 1/3 spowodowało ze teraz jest taki poziom przy starcie co mi całkowicie odpowiada.
    Dzięki wielkie.

    ps. Teraz bawię się Designsparkiem i pierwszy raz widzę że ten windowsowy program pod wine wreszcie nie brudzi pola przy przesuwaniu elementów.

    #7493
    Avatar photoazja
    Moderator

    … jeżeli po skasowaniu folderu konfiguracyjnego pulse i jego odtworzeniu, poziom dźwięku jest inny, to wskazywało by na to, że zapisuje sobie jakąś domyślną wartość, z którą startuje. Warto pogmerać w plikach konfiguracyjnych – może na coś trafisz. Albo nie zgadywać, tylko poszukać dokumentacji.
    … można również sprawdzić możliwości uruchamiania pulse z konkretnym poziomem głośności – być może jest, to możliwe.
    xfce4-pulseaudio-plugin masz zainstalowany? On sam nie ma chyba jakichś wyszukanych możliwości konfiguracyjnych, ale warto sprawdzić. Poza tym, z niego można przejść do mixer’a i tam również przejrzeć konfigurację.
    … byłoby dziwne, gdyby oprogramowanie zachowywało się w taki sposób – chyba, że to jakiś knot.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7494
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Nie jest knotem bo zaczęło się zachowywać normalnie, zauważyłem że teraz puki co zapamiętuje ostatnie ustawienie czyli działa bardzo dobrze.
    Wcześniej coś musiało być zablokowane. Jak nie ustawiłem p[o restarcie ryło na 2/3 co było upierdliwe jak zapomniałem przyciszyć a wszedłem na jakąś stronę z reklamą z dźwiękiem.
    xfce4-pulseaudio-plugin zainstalowane od początku.
    Pozdrawiam.

    PS. Cieszy mnie że na tym linuxie wreszcie dobrze działa mi Designspark ale może to zasługa wine i wszystkim teraz chodzi lepiej ? Nie będę sprawdzał natomiast teraz zastanawiam się jak tu włączyć print screen.

    #7495
    Avatar photoazja
    Moderator

    … rozumiem, że problem rozwiązany i przyjmujemy, że przyczyna leżała w konfiguracji (może błąd, może jakieś ustawienie, które czemuś służy); i po usunięciu starej konfiguracji i reinstalacji pakietu – jest OK?
    … co do print screen’a, to zapytaj w nowym wątku.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7496
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Jednym ze sposobów na zapisanie ustawień alsamixer opisywałem w tym poście: https://manjaro.pl/forum/topic/manjaro-nie-zapisuje-ustawien-dzwieku/#post-6477

    Problem występuje na różnych kartach dźwiękowych niezależnie od distro i środowiska graficznego (DE) jak, np. Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller w moim przypadku.
    Rozwiązanie podane wyżej jest częściowym ominięciem problemu z zapisywaniem zmian w alsamixer, póki co nie znalazłem lepszego sposobu, a daje pewność że zostaną wczytane poprawnie.

    #7498
    warsztat-dom
    Forumowicz

    … rozumiem, że problem rozwiązany i przyjmujemy, że przyczyna leżała w konfiguracji (może błąd, może jakieś ustawienie, które czemuś służy); i po usunięciu starej konfiguracji i reinstalacji pakietu – jest OK?
    … co do print screen’a, to zapytaj w nowym wątku.

    dokładnie tak.
    Teraz myślę że to mogło się zrobić przy zmianie equalizera na 16 band.

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.