[SOLVED] Virtualbox, extension pack.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Virtualbox, extension pack.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 28 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7425
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Witam. To mój pierwszy problem z Manjaro, virtualboxa używam do instalacji windowsa xp (oryginalnego od mojego laptopa) na którym pod Ubuntu używałem programatorów pamięci spi itp. do których nie było linuxowych programów. Jako że Ubuntu ostatnio się skichało spróbowałem Manjaro i jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony jednak trafiłem na pierwszy problem, pod virualboxem chciałbym USB2.0 a do tego potrzebny extension pack. Virtualboxa mam w najnowszej wersji po aktualizacjach 5.2.12 i takiego też pobrałem packa (https://www.techworld.com/download/system-desktop-tools/virtualbox-extension-pack-5212-3249099/?linkid=185645) jednak podczas instalacji wyskakuje mi błąd z którym spotykam się pierwszy raz (pod Ubuntu takich błędów nie było) i którego nie potrafię wyguglować tzn. nic nie znajduję .

    Błąd :
    —————————————————————————————————————–
    Nie udało się zainstalować pakietu rozszerzeń /home/instalator/VirtualBox VMs/.extensions/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-5.2.12.vbox-extpack.

    The installer failed with exit code 1: Gtk-Message: 16:35:21.110: GtkDialog mapped without a transient parent. This is discouraged.

    [sudo] hasło użytkownika instalator: sudo: /usr/lib/virtualbox/VBoxExtPackHelperApp –stdout /tmp/VBoxExtPackHelper-23e7et/stdout –stderr /tmp/VBoxExtPackHelper-23e7et/stderr –elevated install –base-dir /usr/lib/virtualbox/ExtensionPacks –cert-dir /usr/share/virtualbox/ExtPackCertificates –name 'Oracle VM VirtualBox Extension Pack’ –tarball '/home/instalator/VirtualBox VMs/.extensions/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-5.2.12.vbox-extpack’ –sha-256 4c36d129f17dcab2bb37292022f1b1adfefa5f32a3161b0d5d40784bc8acf4d0: nie znaleziono polecenia

    Gtk-Message: 16:35:32.333: GtkDialog mapped without a transient parent. This is discouraged.

    sudo: /usr/lib/virtualbox/VBoxExtPackHelperApp –stdout /tmp/VBoxExtPackHelper-23e7et/stdout –stderr /tmp/VBoxExtPackHelper-23e7et/stderr –elevated install –base-dir /usr/lib/virtualbox/ExtensionPacks –cert-dir /usr/share/virtualbox/ExtPackCertificates –name 'Oracle VM VirtualBox Extension Pack’ –tarball '/home/instalator/VirtualBox VMs/.extensions/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-5.2.12.vbox-extpack’ –sha-256 4c36d129f17dcab2bb37292022f1b1adfefa5f32a3161b0d5d40784bc8acf4d0: nie znaleziono polecenia.

    Kod wyniku (RC): NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
    Komponent: ExtPackManagerWrap
    Interfejs: IExtPackManager {edba9d10-45d8-b440-1712-46ac0c9bc4c5}
    ———————————————————————————————————————-

    Proszę o pomoc, nie wiem jak to rozgryźć.
    Pozdrawiam.

    #7426
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Trochę nie rozumiem ale pomogło odpalenie virtualboxa przez sudo, normalnie w trakcie instalacji prosiło o hasło dwa razy i sypało 2 błędami po sudo poszło od razu a po starcie windows wykryło nowy kontroler. Wygląda że temat już nieaktualny.
    Pozdrawiam.

    #7427
    michaldybczak
    Forumowicz

    Fajnie, że się udało. Mało kto ma takie potrzeby, więc raczej większość nie ma wiedzy na ten temat i pewnie dlatego cisza ;).

    #7429
    czapnaper
    Forumowicz

    Dziwne sam korzystam czasami z virtualboxa nigdy nie miałem takiego problemy. Pytanie dodałeś swojego użytkownika do grupy vboxusers ?.
    sudo gpasswd -a [username] vboxusers

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #7430
    warsztat-dom
    Forumowicz

    To zrobiłem od razu. W Ubuntu musiałem dodawać to i w Manjaro. Dziwi mnie że gdy spod usera chciałem to robić to system pytał o hasło żeby zwiększyć dostęp ale widocznie nie wszędzie gdzie trzeba.
    Z tym że robiłem to graficznie nie mniej :

    [instalator@warsztat-pc ~]$ groups instalator
    wheel tty audio disk lp optical storage video users sys network scanner power cups instalator vboxsf vboxusers

    więc dodało.

    #7431
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dlaczego nie używasz paczek VB z repozytorium i dlaczego instalujesz w systemie paczki, które nie są dla niego przeznaczone? Prędzej, czy później takie czynności skutkują rozwaleniem sobie systemu.
    Ja mam Archa, ale biorąc pod uwagę, że większość paczek jest do Manjaro przenoszonych z niego, to:
    – samo VirtualBox,
    paczka rozszerzeń,
    inne, które również się przydają.
    Również o całej instalacji oraz – dla porównania – w Archu (to drugie niesie sporo więcej treści).
    Nazwy paczek nie powinny się różnić.
    Dlaczego program, który tego nie wymaga (ba, nawet nie jest to wskazane) w ogóle usiłujesz uruchamiać z prawami administratora?! To wprawdzie nie musi doprowadzić do rozwalenia systemu, ale po prostu nie jest bezpieczne i generalnie wysiłki już chyba wszystkich deweloperów idą w kierunku uniemożliwienia w ogóle uruchamiania jakiegokolwiek programu z GUI na prawach roota…

    #7432
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Zgadzam się z @pavbaranov że nie należy uruchamiać programów GUI z prawami root-a.
    Ja sam miałem taki przypadek z Kodi, a konkretniej wymieniony przeze mnie program nie chciał mi się uruchamiać, dopiero z terminala z prawami root-a uruchamiał się jak należy. Ale co z tego, skoro rozwaliłem przez to cały system (non stop mi się zawieszał), konieczna była reinstalacja.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7433
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Jak VB instalowałem z menadżera pakietów to nie są one z właściwego repozytorium ?
    Virtualbox-ext-vnc nie pozwalało na włączenie usb2.0 więc uznałem że to co innego, na paczce którą zainstalowałem poszło i działa więc może mam tylko szczęście.
    Jedyny problem w tej chwili to niemożność aktywacji przez internet xp-ka ale to coś z microsoftem bo na początku roku jeszcze działało a teraz brak serwera czy coś w tym stylu.

    #7434
    pavbaranov
    Forumowicz

    Virtualboxa mam w najnowszej wersji po aktualizacjach 5.2.12 i takiego też pobrałem packa (https://www.techworld.com/download/system-desktop-tools/virtualbox-extension-pack-5212-3249099/?linkid=185645)

    To nie jest z menedżera pakietów. Pewnie samo VB zainstalowałeś z menedżera, ale paczkę rozszerzeń już nie. Jedno i drugie – z tego samego źródła.

    #7435
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Ok ale jak już napisałem na paczce ext z Manjaro nie szło włączyć usb2.0.
    A tak w ogóle to dzięki za zainteresowanie :)

    #7436
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok ale jak już napisałem na paczce ext z Manjaro nie szło włączyć usb2.0.

    Bo nie czytasz… :) Proponowałem wiki Archa (bo jest dziesiątki razy lepsze od wiki Manjaro i rozwiązuje problemy): Twój winien być rozwiązany tutaj.
    Raz jeszcze, bo chyba nie doszło: używanie oprogramowania GUI pod Xami na prawach roota jest ostatnim idiotyzmem. Nie tak się to rozwiązuje, a uprawnieniami.

    #7437
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Windowsa odpalam bez root. Nie rozumiem czemu aż takie emocje. Przecież to tylko komputery. Jaka jest średnia wieku na tym forum ?
    Pozdrawiam.

    #7438
    czapnaper
    Forumowicz

    Na wiki archa jest napisane ze do instalacji paczki rozszerzeń są potrzebne uprawnienia root i nie znajduje się ona w repozytorium głównym tylko w AUR link.

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #7439
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Nie rozumiem czemu aż takie emocje. Jaka jest średnia wieku na tym forum ?
    Pozdrawiam.

    Hmm.. „Internety” mają to do siebie, że można zataić wiek, płeć, zainteresowania itd. Ale będąc długo już na forum i irc manjaro.pl, średnia może wahać się około 40-ki. To nie są emocje tylko zdrowe podejście do systemu. Trochę OT ale piszę @warsztat-dom, byś w przyszłości używał znaczników „code”. Pkt. 4 regulaminu forum.

    #7440
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Wstyd, poprawię się. Nie mniej używanie zwrotów „idiotyzm” etc. zdradza w języku polskim emocje :) No i jestem trochę starszy wiec proszę wyrozumiałość i nie skracanie łopatologii do „idiotyzmu” by ktoś inny się czegoś dowiedział może to go zachęci do tego linuxa.
    W wolnym czasie sprawdzę paczki z archa bo mnie kusi sprawdzić czy i tam nie będzie problemu z usb2.0.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 28 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.