Zmiana menadżerów logowania

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Zmiana menadżerów logowania

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1277
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Witam, z ciekawości zainstalowałem pakiet lxdm jako menadżer logowania, jak mogę przywrócić pierwotne ustawienia?
    Manjaro w środowisku graficzny XFCE.

    #1278
    pavbaranov
    Forumowicz

    W wiki Manjaro nie ma? Nawet po polsku jest napisane.

    #1279
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Nie o instalacje mi chodzi ale o odinstalowanie tego nowego a przywrócenie podstawowego.

    #1280
    pavbaranov
    Forumowicz

    No, ale w czym masz problem? Każdy (graficzny) DM w świecie systemd podlega jemu. Zatem musisz wydać polecenie deaktywujące obecny i aktywujące ten, który chcesz:
    # systemctl disable lxdm && sudo systemctl enable TWÓJDM && sudo systemctl start TWÓJDM
    W XFCE jest chyba mdm, ale głowy nie dam. Wpisz:
    pacman -Qs dm
    i pośród tego co Ci wyświetli znajdziesz (oprócz lxdm) inny „… Display Manger…” – to będzie ten „pierwotny”. Resztę masz opisaną w wiki.

    #1287
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Wpisałem twoją komendę i zadziałała… tak na 50% bo teraz zamiast ekranu logowania mam czarny ekran uniemożliwiający mi zrobienie czegokolwiek.

    #1289
    pavbaranov
    Forumowicz

    Musisz wyłączyć dotychczasowy (jak rozumiem lxdm) DM:
    sudo systemctl disable lxdm
    To spowoduje, że lxdm nie będzie przez systemd uważamy za DM.
    Potem musisz przekazać systemd z jakiego DM chcesz korzystać. Nie wiem jaki jest w Manjaro XFCE – sprawdź sam, zakładając, że jest to mdm, wpisujesz:
    sudo systemctl enable mdm && sudo systemctl start mdm
    Jeśli jest tam lightdm – zamiast mdm, dajesz lightdm, jeśli sddm – sddm itp. Masz poradnik w polskim języku. Jeśli coś poszło nie tak, to napisz co zrobiłeś. Listę plików użytych w Manjaro XFCE znajdziesz na sf.net.

    #1290
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Dobra, już mniejsza ze zmianą, aktualnie nie mam się jak wgl dostać do systemu ponieważ nie wyświetla się ekran logowania (musiałem źle odczytać i wpisać w enable ponieważ wyświetliło mi się kilka innych np a w internecie znalazłem że to gdm odpowiada xfce w moim systemie gdm, kdm…) Uruchamia się wszystko normalnie ale „staje” na ekranie logowania bo go zwyczajnie nie wyświetla :/

    #1292
    pavbaranov
    Forumowicz

    Co zrobiłeś? Zgadywać nie ma jak. Jaki DM ustawiłeś?

    #1293
    Avatar photonapcok
    Administrator

    W XFCE jest domyślnie lightdm, nie wiem gdzie znalazłeś informację o gdm, ale jest ona chyba z dawnych czasów.
    Żeby przywrócić stan systemu do takiego w jakim był zanim popsułeś…

    1. Wciśnij CTRL+ALT+F2 – spowoduje przejście do linii komend
    2. Zaloguj się podając nazwę użytkownika [enter] hasło (nie pojawia się na ekranie) [enter]
    3. wykonaj polecenie
    sudo systemctl enable lightdm && sudo systemctl start lightdm
    4. Wróć do trybu graficznego CTRL+ALT+F1 lub zrestartuj system poleceniem:
    sudo reboot

    #1294
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jedna uwaga: sync && reboot
    Powinno pójść nawet bez sudo.

    #1295
    KaRzahni20
    Forumowicz

    @napcok a można jakoś wydłużyć czas przed zniknięciem okna z logowaniem? Bo to znika po… 1.5 sekundy kiedy zdążę wpisać login i już mam zatwierdzać hasło to to znika i nie mogę już nic wpisywać…

    @pavbaranov
    – no pisałem że wpisałem gdm
    PS: dalej będę próbował z tym logowaniem.

    #1296
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Hmm, to ja chyba nie rozumiem o co chodzi… pisałeś, że nie wyświetla ci się ekran logowania. Więc podałem ci sposób jak dostać się do terminala i tam to zrobić.
    Tak jak pisałem w poprzednim poście… w Manjaro XFCE nie ma gdm, domyślnym menedżerem logowania jest lightdm.

    #1297
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Bo się nie wyświetla, używam CTRL+ALT+F2 = loguję się tak jak mi pisałeś „w linii komend” tylko że na to logowanie mam max 2 sekundy. Nie mam normalnego ekranu logowania.
    Na całe logowanie w terminalu mam te 2 sekundy potem znika > czarny ekran i mogę zrobić tylko restart.
    @edit
    żeby było jasne na czym stoję
    Po ikonce ładującego się manjaro (napis a pod spodem kropki) wyświetlają mi się komunikaty:
    starting version 229
    /dev/sda1: clean, 294623/7692288 files , 7812971/30758353 block
    [ 17.542157]Bluetooth: Can’t change to loading configuration err
    „po wciśnięciu CTRL+ALT+F2”
    LOGIN: (podaję)
    PASSWORD: (nie zdążę nigdy podać w całości bo zbyt szybko znika…)
    i potem czarny ekran
    I to nie jest troll, po prostu komunikat z loginem i hasłem pojawią się maks 2 sekundy po czym znika :/

    #1298
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jak startuje system (GRUB, jak sądzę): SHIFT. Teraz powinieneś mieć menu z wyborem różnych możliwości logowania do systemu. Sprawdź, czy masz pozycję „recovery” lub o zbliżonym brzmieniu. Jeśli masz – daj znać i z niej będziemy korzystać. Jeśli nie masz – to opisz, co tam masz oprócz jakiegoś kernela.

    #1299
    KaRzahni20
    Forumowicz

    „Jak startuje system”
    Chodzi o napis „GRUB LOADING Welcome to GRUB” czy coś takiego? Bo po nim wyświetla mi się możliwość wybrania systemu? Bo gdy wciskam SHIFT nic się nie dzieje… jak zwykle muszę mieć coś inaczej…
    PS: I żeby nie było – dla mnie też nie jest przyjemne że zabieram wam czas, po prostu chcę to naprawić – a jeśli pomożecie będę bardzo wdzięczny.
    Do wybrania w GRUBie mam tylko
    Manjaro Linux
    Opcje zaawansowane dla systemu Manjaro Linux
    Memory Tester (memtest86+)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 24 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.