Zmiana menadżerów logowania

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Zmiana menadżerów logowania

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1300
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dobra – masz okno z możliwością wyboru systemu. Masz tam coś, przy czym jest napisane „tryb ratunkowy”, „rescue” albo cokolwiek o zbliżonym znaczeniu? Jeśli tak, to wybierz, poczekaj – dojdzie do czegoś, co zapyta Cię o hasło roota. Wpisz. Następnie wpisz:

    systemctl disable gdm
    systemctl enable lightdm
    sync && reboot

    Zanim wpiszesz ten nieszczęsny lightdm, sprawdź, czy go masz:
    pacman -Qs lightdm
    winno się pokazać cokolwiek co wygląda jak:
    local/lightdm i jakiś opis; tych „lightdm” możesz mieć więcej niż jeden.
    Jeśli nie masz – wróć do lxdm – będzie łatwiej. Wówczas zamiast lightdm wpisz lxdm.
    Zobacz, czy pomogło. Jeśli nie masz „rescue” – cóż, trzeba takie coś „założyć” wcześniej – daj znać.

    #1301
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Mam system „awaryjny” w ustawieniach zaawansowanych ale nic nie pyta mnie o hasło a gdy korzystam ctrl + alt + f2 nic się nie dzieje, innymi słowy – żadnej różnicy niż jakbym odpalił system normalnie :(
    Bo największy problem jest w tym że ja mogę zalogować się po wciśnięciu kombinacji tych klawiszy. Ale jeszcze większy że jeśli nie zetnie mi się i nie wyłączy (tzn wpisuję login jestem na 3/6 liter i nagle przycinka, i już nie mam możliwości wpisania a włącza się czarny ekran… jest inny sposób na uruchomienie terminala?

    #1302
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ta kombinacja, to przełączenie się z trybu graficznego do konsolowego. W tekstowym (konsolowym) działać nie będzie (tam działa Alt+Fx(1…8)). Na razie bądźmy w GRUB (to to okienko z wyborem systemu). Wybierz „awaryjny” i dokończ logowanie się w nim. Powinieneś dostać informację, że po wpisaniu hasła root przejdziesz do root. Jeśli tak, to przejdź, ale uwaga – wszystko co tu robisz, robisz na prawach administratora, zatem nie kombinuj, bo raczej nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem. Teraz powinien pojawić Ci się prompt – coś, gdzie możesz cokolwiek wpisywać z klawiatury i… w sumie niewiele więcej widać. Jeśli tu jesteś – o ile nie odinstalowałeś lxdm – wpisz:
    systemctl disable gdm && systemctl disable dm (bo być może przepisałeś z palca, to co wyżej napisałem (dm – chodziło o ten Display Manager, który masz w systemie; nikt z nas raczej nie ma prawa wiedzieć, co tam masz).
    Następnie wpisz:
    systemctl start lxdm
    Jeśli wszystko dobrze – powinieneś się znaleźć w ekranie logowania lxdm.
    Jeśli tak jest, to teraz wciśnij: CTRL+ALT+F2 (lub 3, 4) i wpisz:
    systemctl enable lxdm
    Dla pewności możesz dopisać na końcu -f
    Jeśli nie jesteś w stanie przejść do linii komand (prompt) w trybie awaryjnym, to opisz co się dzieje po jego wybraniu i spróbujemy inaczej. Masz nośnik, z którego instalowałeś Manjaro? I drugie pytanie: masz jakiś tablet/smartfon, na którym jesteś w stanie podglądnąć net, gdy będziesz coś robił? Jeśli nie, to będziesz musiał sobie trochę dużo spisać :)

    #1310
    KaRzahni20
    Forumowicz

    1. Gdy włączam tryb awaryjny, zalogowałem się ale jedyne co mi to dało to wyświetlenie daty ostatniego logowania ( tzn parę minut temu) i ponowne włączenie czarnego ekranu. Nic nie prosi mnie o hasło roota, po prostu czarny ekran.
    2. Tak mam nośnik z Manjaro.
    3. No aktualnie piszę z drugiego laptopa więc chyba nie jest potrzebny telefon.

    #1311
    pavbaranov
    Forumowicz

    Mam nadzieję, że to jeszcze działa. W ten sposób powinieneś otrzymać dostęp do swojego linuksa (na tym laptopie, co poległ) i móc go naprawić.
    Jeśli Ci się uda wejść na chroota, to wówczas:
    – zaktualizuj system,
    – usuń zbędne DM (np. lxdm), najlepiej z opcją -Rcsn (ale patrz, co Ci się wyświetli, bo nie chcę, byś potem mówił, że Ci pół systemu usunęło),
    – zainstaluj (tak, ponownie) lightdm i lightdm-gtk-greeter (o ile to XFCE),
    – dalej postępuj wg przywołanego wiki Manjaro dotyczącego uruchomienia lightdm
    Potem wyjdź z chroota i po restarcie – do jasnej <piiii> – ma działać. Łaski nie robi.

    #1313
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Dobra, z pendrivea nie działa, instaluję system obok systemu, potem spróbuję zalogować się jako chroot na nowo utworzonym :) chciałbym zachować przynajmniej pliki z tamtego manjaro ale dobra, powiem co i jak jeśli dam radę ;)
    PS: korzystam też z Tego

    #1314
    pavbaranov
    Forumowicz

    To nie ma nic wspólnego z przywróceniem GRUBa – zostaw go.
    Dlaczego z pendrive nie działa? Musi działać!
    Masz coś na tym systemie? Jeśli nic ciekawego, to niekiedy prościej po prostu puścić nową instalkę :)

    #1315
    KaRzahni20
    Forumowicz

    Zrobiłem, spokojnie, już działa :)
    najpierw na nowym systemie użyłem komend :
    yaourt -S mhwd-chroot
    sudo mhwd-chroot
    sudo mhwd-chroot-shell
    Potem gdy wyskoczyło mi drugie okno z chrootem wstukałem komendę najpierw te które podał mi @pavbaranov a potem te które podał mi @napcok – nie wiem które dokładnie zadziałały, ale system już działa :)
    Wielkie dzięki za wytrwałość :)
    PS: Nie przywracałem żadnego GRUBa :/ teraz po ponownej instalacji muszę go przywrócić ponieważ mnie zawsze się usuwa (nie mam opcji ustalenia gdzie ma się znajdować) no ale to już pikuś :)
    DO ZAMKNIĘCIA!

    #1317
    pavbaranov
    Forumowicz

    To ostatnie (GRUB) – zerknij na wiki Archa. Przyda się i załapiesz o co chodzi.
    Grunt, że działa.

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.