Manjaro jest dystrybucją ciągłą – rolling-release. Posiada trzy gałęzie: stable, testing oraz unstable.
Większość pakietów w Manjaro pochodzi prosto z repozytoriów Arch Linux. Nie dotyczy to kerneli, sterowników, narzędzi Manjaro ( Menedżer Ustawień Manjaro, Octopi, Pamac, Narzędzi Wykrywania Sprzętu) oraz wielu paczek, które nie są dostępne w Arch Linux. Mimo tych – bardzo ważnych wyjątków – znakomita część pakietów pochodzi bezpośrednio z repozytoriów Arch Linux.
Grafika powyżej obrazuje schemat przechodzenia pakietów przez poszczególne gałęzie Manjaro.
Paczki z Arch Linux stable trafiają na bieżąco do gałęzi Unstable Manjaro. Stamtąd trafiają do gałęzi Testing, gdzie testowane są przez jakiś czas przez wielu bardziej zaawansowanych użytkowników Manjaro.
Taka konstrukcja daje możliwość wyeliminowania poważniejszych problemów związanych z aktualizacjami. Co jakiś czas – mniej więcej 2 tygodnie do gałęzi Stable trafia większa i dobrze przetestowana paczka aktualizacji.
Jeśli chodzi o aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa, ścieżka ta jest skrócona, poprawki trafiają do Unstable skąd po przetestowaniu trafiają szybko bezpośrednio do Stable.
O aktualizacjach w gałęzi Stable, mamy zamiar informować na bieżąco, zawsze warto również śledzić ogłoszenia na oficjalnym forum Manjaro – w kategorii [Stable Update] – gdzie można znaleźć informacje na temat możliwych problemów oraz sposoby ich rozwiązania.
Dzięki. Nie rozumiałem wcześniej czym różni się unstable od testing.