Manjaro 21.3 – Ruah

Philip Müller ogłosił wydanie Manjaro Linux 21.3.0 Ruah, najnowszej stabilnej wersji dystrybucji zorientowanej na komputery stacjonarne, do wyboru środowiska Xfce, GNOME i KDE Plasma:

To wydanie zawiera ostateczną wersję Calamares v3.2. Moduł partycji zyskał większe wsparcie dla partycji LUKS. Moduł Users ma teraz listę zabronionych nazw logowania i nazw hostów, aby uniknąć ustawień, które mogą zepsuć instalację.

Edycja GNOME otrzymała poważną aktualizację Gnome 42. Nadeszła nowa globalna preferencja stylu ciemnego interfejsu użytkownika. Może to służyć do żądania, aby aplikacje używały ciemnego stylu interfejsu użytkownika zamiast jasnego. Nowe ustawienie można znaleźć w nowym panelu Wygląd w aplikacji Ustawienia, a za nim znajduje się większość aplikacji GNOME.

GTK 4 i libadwaita zapewniają możliwości nowej generacji dla aplikacji GNOME, a wiele aplikacji GNOME zaczęło używać tych komponentów dla GNOME 42. W rezultacie aplikacje te mają lepszą wydajność, nowy, nowoczesny styl interfejsu użytkownika i nowe elementy interfejsu użytkownika.

GNOME 42 zawiera cenny zestaw ulepszeń wydajności, ponieważ społeczność GNOME kontynuuje prace nad poprawą szybkości systemu i wykorzystania zasobów.

Wersja Plasma zawiera najnowszą serię Plasma 5.24. Plasma polega na dostosowywaniu, a my pracowaliśmy nad tym, aby proces był przejrzysty i prosty, abyś mógł dostosować swoje środowisko dokładnie do tego, jak lubisz.

Panele pulpitu są teraz łatwiejsze do poruszania i trzymania się dowolnej krawędzi, ponieważ można je teraz przeciągać z dowolnego miejsca na pasku narzędzi w trybie edycji. Możesz lepiej wykorzystać moc wielu pulpitów w Plazmie 5.24 dzięki nowemu efektowi Przegląd, który jest bardzo podobny do tego, jak działa Przegląd GNOME. Pozwala to uzyskać widok różnych obszarów roboczych, wchodzić w interakcję ze wszystkimi różnymi oknami i aplikacjami otwartymi w tle, a także przeszukiwać system.

Teraz łatwo jest zostać specem od KRunnera: kliknij ikonę znaku zapytania na pasku narzędzi, a KRunner pokaże listę dostępnych wtyczek i sposób ich użycia. Kliknij wtyczkę z listy, a zobaczysz wszystkie informacje potrzebne do jej pełnego wykorzystania.

W naszej edycji XFCE mamy teraz Xfce 4.16. Menedżer okien ponownie otrzymał wiele aktualizacji i ulepszeń w obszarze kompozycji i GLX. Do okna dialogowego wyświetlania dodano obsługę skalowania ułamkowego, podświetlenie preferowanego trybu wyświetlania gwiazdką i dodanie proporcji obok rozdzielczości. Menedżer ustawień poprawił możliwości wyszukiwania i filtrowania. Menedżer plików Thunar otrzymał mnóstwo poprawek i kilka godnych uwagi funkcji, w tym pauzę dla operacji kopiowania/przenoszenia, obsługę przesyłania plików w kolejce, zapamiętywanie ustawień widoku na katalog i obsługę przezroczystości w motywach Gtk.

W tej wersji używane jest jądro 5.15 LTS, takie jak najnowsze dostępne do tej pory sterowniki. Dzięki 5.4 LTS i 5.10 LTS oferujemy dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu w razie potrzeby.

Mamy nadzieję, że spodoba ci się to wydanie i daj nam znać, co myślisz o Ruah.

Strona pobierania

Dodaj komentarz