Manjaro 22.0 Sikaris

Philip Müller ogłosił wydanie Manjaro Linux 22.0 Sikaris, najnowszej stabilnej wersji dystrybucji zorientowanej na komputery stacjonarne. Do wyboru mamy środowiska Xfce, GNOME i KDE Plasma:

Edycja GNOME otrzymała dużą aktualizację Gnome 43. Zawiera przeprojektowane menu stanu systemu, które umożliwia szybką zmianę często używanych ustawień. Ustawienia, które wcześniej wymagały zagłębiania się w menu, można teraz zmienić jednym kliknięciem przycisku. Nowy wygląd ułatwia również szybkie sprawdzenie stanu ustawień.

Nasza wewnętrzna aplikacja Layouts Switcher zyskała kilka nowych funkcji, a także różne ulepszenia i poprawki: Teraz możesz stworzyć własną dynamiczną tapetę. Dzięki Gradience możesz łatwo dostosować swój motyw z poziomu aplikacji. Istnieje wiele dostępnych prezentów do wyboru lub możesz stworzyć swój własny. Przełączając przycisk radiowy, motyw Firefox Gnome może automatycznie pobrać najnowszą wersję z upstream.

Dodatkowo udało nam się odzyskać nasz zielony branding. Dlatego stworzyliśmy kilka pakietów Gnome, które oznaczyliśmy Maią. Obejmuje to kolory akcentujące, kolorystykę na ekranie logowania, przyciemnianie folderów i motywy Qt.

Edycja Plazmy zawiera najnowszą serię Plazmy 5.26 i KDE Gear 22.12. Nawet przy prostej instalacji Plazma pozwala w dużym stopniu dostosować pulpit. Jeśli chcesz więcej, zawsze istnieje ogromny ekosystem widżetów Plazmy. Dodatki, widżety, plazmoidy… Wszystkie odnoszą się do tego samego. Zegar i kalendarz w panelu, powiadomienie, monitor KDE Connect, regulacja głośności; to wszystko są widżety i wszystkie można dodawać gdzie indziej, przenosić, usuwać i, w prawdziwym stylu Plazmy, modyfikować w ekstremalnym stopniu.

Na Twoich obszarach roboczych zmieniają się nie tylko dekoracje okien, teraz gdy przechodzisz z jasnego motywu do ciemnego motywu: zmieni się również tapeta! Mówiąc o świetle i ciemności, od jakiegoś czasu możesz dostosować ciepło kolorów na pulpicie, używając cieplejszych, czerwonawych kolorów w nocy (lepiej dla twoich oczu) i mając Plazmę, która automatycznie dostosowuje kolor, gdy zachodzi słońce a teraz możesz to zrobić również w ciągu dnia.

Dolphin, menedżer plików, dodaje nową funkcję o nazwie Tryb wyboru: Naciśnij spację, a u góry widoku pliku pojawi się jasnozielony pasek. Możesz teraz klikać lub stukać pliki i foldery oraz szybko i łatwo wybierać te, z którymi chcesz pracować. Gdy chcesz odpowiedzieć na wiadomość tekstową za pomocą widżetu KDE Connect, pole tekstowe jest teraz wbudowane, a nie w oddzielnym oknie dialogowym, co ułatwia odpowiadanie podczas pracy na komputerze.

Dzięki naszej edycji XFCE mamy teraz Xfce 4.18. Oto kilka najważniejszych informacji: Nowa funkcja wyróżniania plików (dostępna z okna dialogowego właściwości plików) w menedżerze plików Thunar pozwala ustawić niestandardowy kolor tła i niestandardowy kolor tekstu na pierwszym planie – skuteczny sposób na zwrócenie uwagi na określone pliki w katalogu pełen podobnie wyglądających typów mimów. Jeśli chodzi o wyszukiwanie plików, Thunar obejmuje wyszukiwanie rekurencyjne.

Panel wybiera parę nowych preferencji. Po pierwsze, długość panelu jest teraz konfigurowana w pikselach, a nie w procentach, jak poprzednio. Po drugie, dostępna jest nowa opcja „utrzymuj panel nad oknami”. Dzięki temu zmaksymalizowane okna aplikacji wypełniają obszar za panelem, zamiast maksymalizować jego dolną lub górną krawędź, aby przylegały do niego.

Control Center grupuje wszystkie różne moduły pulpitu do zarządzania systemem w jednym łatwym w użyciu oknie. Wiele z nich zawiera nowe opcje. Na przykład możesz wyłączyć paski nagłówka w oknach dialogowych z modułu Wygląd; pokaż lub ukryj opcję „usuń” w menu kontekstowych plików na pulpicie; i wybierz domyślne zachowanie wielu monitorów przed dołączeniem dodatkowego ekranu – to bardzo przydatne.

W tej wersji używane jest jądro 6.1, takie jak najnowsze dostępne sterowniki. W przypadku wersji 5.15 LTS i 5.10 LTS oferujemy w razie potrzeby dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu.

Mamy nadzieję, że spodoba ci się to wydanie i dasz nam znać, co myślisz o Sikaris.

Pobieranie

Obrazy ISO możemy pobrać z manjaro.org/download

Dodaj komentarz