Wydano Manjaro 21.2.0 Qonos!

Philip Müller ogłosił wydanie Manjaro Linux 21.2.0 Qonos, najnowszej stabilnej wersji dystrybucji zorientowanej na komputery stacjonarne, do wyboru środowiska Xfce, GNOME i KDE Plasma:

To wydanie zawiera znaczące ulepszenia Calamares, w tym wybór systemu plików do automatycznego partycjonowania i ulepszoną obsługę btrfs. W przypadku instalacji btrfs poprawiono domyślny układ woluminów podrzędnych, aby ułatwić wycofywanie zmian i marnować mniej miejsca na migawki. Dodatkowo obsługiwane są teraz pliki wymiany w systemie plików btrfs.

Edycja Gnome otrzymała poważną przeróbkę aktualizacji do Gnome 41.2. Domyślny układ został przeprojektowany tak, aby był bardziej zbliżony do domyślnych, z pewnymi poprawkami w celu zmniejszenia ruchu wskaźnika dla użytkowników, którzy wolą używać myszy z Gnome.

Dla użytkowników, którzy preferowali stary pionowy układ pulpitu, mamy starszy układ Manjaro, który naśladuje poprzednie domyślne ustawienia gnome. Upewniliśmy się, że wszystkie układy dostarczane z gnome-layout-switcher nadal działają po przejściu na Gnome 41.

Firefox jest teraz wyposażony w motyw w stylu gnome-desktop, który jest domyślnie włączony, aby zapewnić bardziej spójny wygląd z pulpitem, ale można go przełączać jednym kliknięciem w gnome-layout-switcher dla użytkowników preferujących natywny wygląd Firefoksa.

Wersja Plasma zawiera najnowszą serię Plasmy 5.23, Frameworks 5.88 i Applications (Gear) 21.12. Jeszcze bardziej dopracowaliśmy nasz domyślny motyw, aby dopasować go do motywu Bryzy. Aktywne elementy w oknie dialogowym, na przykład „zapalają się”, gdy okno staje się aktywne, pola wyboru pokazują rzeczywiste haczyki, a przyciski radiowe włączają się jak żarówki. Paski przewijania i spinboxy są większe, dzięki czemu są bardziej dostępne i łatwiejsze w użyciu na ekranach dotykowych, ale zostały przeprojektowane w taki sposób, aby nadal wyglądały elegancko na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Zapewnienie pełnej funkcjonalności Plazmy pod Waylandem jest priorytetem dla społeczności KDE. Wayland pozwoli Ci zrobić znacznie więcej na pulpicie, poprawić wydajność, zwiększyć stabilność i funkcje mew, takie jak te wymagane przez urządzenia z ekranami dotykowymi. Wejście w tryb tabletu w Wayland zwiększa rozmiar ikon w zasobniku systemowym, ułatwiając ich dotykanie na ekranie dotykowym. Taca systemowa powiadomi Cię również, gdy coś nagrywa ekran i pozwoli Ci to anulować. W Ustawieniach systemu, w obszarze Motyw globalny> Kolory, znajdziesz nową opcję, która pozwala wybrać kolory akcentów pulpitu. Kolory akcentowane to kolory podświetlonych elementów w menu rozwijanych i listach, tła ikon wybranych aplikacji w panelu, rzeczywiste paski na paskach postępu, tła pól wyboru i przycisków opcji itd.

W naszej edycji XFCE mamy teraz Xfce 4.16. Menedżer okien ponownie otrzymał wiele aktualizacji i ulepszeń w obszarze kompozycji i GLX. Do okna dialogowego wyświetlania dodano obsługę skalowania ułamkowego, podświetlenie preferowanego trybu wyświetlania gwiazdką i dodanie proporcji obok rozdzielczości. Menedżer ustawień poprawił możliwości wyszukiwania i filtrowania. Menedżer plików Thunar otrzymał mnóstwo poprawek i kilka godnych uwagi funkcji, w tym pauzę na kopiowanie.

W tej wersji używane jest jądro 5.15 LTS, tak jak i najnowsze dostępne do tej pory sterowniki. Dzięki 5.4 LTS i 5.10 LTS oferujemy dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu w razie potrzeby.

Mamy nadzieję, że spodoba Ci się to wydanie i daj nam znać, co myślisz o Qonos.

Obrazy ISO dla wszystkich oficjalnych edycji jak zawsze dostępne są ze strony pobierania

Dodaj komentarz