Aktualizacja kernela

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Aktualizacja kernela

Ten wątek zawiera 44 odpowiedzi, ma 5 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  iggys 1 rok, 10 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 45 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #4740

  iggys
  Forumowicz

  Dzień Dobry.
  Nie mogę zaktualizować kernela do wrsji 4.9 również do 4.11. Po restarcie system nie podnosi się.
  Moja wersja systemu to: Manjaro Cinnamon 17.0.1., Kernel 4.4.73-1,AMD-A10 8700P Radeon R6.
  Pozdrawiam.

  #4741
  aquila
  aquila
  Moderator

  1. Jak aktualizujesz ten kernel?
  2. Co znaczy nie wstaje? Jakie objawy?
  Dla kernela 4.11 w konsoli:

  sudo mhwd-kernel -i linux411
  Dla kernela analogicznie j.w linux49 i restart

  #4742

  iggys
  Forumowicz

  Aktualizuję przez menadżera, aktualizacja niby przebiega normalnie ale po restarcie pojawia się tapeta i dalej nic nie chodzi, po kolejnym restarcie jest informacja o GRUBIE i nic więcej.

  #4743
  aquila
  aquila
  Moderator

  1. Nic nie chodzi czyli: zawiesza się na tapecie, czarny ekran…?
  2. Jakie informacje o grubie.
  3. Czy jest wybór kernelii przy bootowaniu, czy jest tylko jeden?
  4. Czy próbowałeś sposobu instalacji podanego przeze mnie czy nie możesz w ogóle wejść do systemu?

  #4745

  iggys
  Forumowicz

  Informacji dokładnej o Grubie nie pamiętam – musiałbym jeszcze raz to powtórzyć. Twojego sposobu nie próbowałem. Po restarcie drugim już nic nie można zrobić, nie mogę wejść do konsoli po wklepaniu „e” i w związku z tym nie mogę zmienić kernela.

  #4746
  aquila
  aquila
  Moderator

  Skoro twierdzisz, że nie możesz nawet wcisnąć „e” to zrób tak.
  Uruchom Manjaro Live, otwórz konsolę i wpisz:
  sudo pacman -S mhwd-chroot
  Po zainstalowaniu wykonaj:
  sudo mhwd-chroot -a
  W nowo otwartym okienku:

  mhwd-kernel -i linux49
  exit

  Pozamykaj wszystko i reboot.

  #4747
  Robert75
  Robert75
  Forumowicz

  Informacji dokładnej o Grubie nie pamiętam – musiałbym jeszcze raz to powtórzyć. Twojego sposobu nie próbowałem. Po restarcie drugim już nic nie można zrobić, nie mogę wejść do konsoli po wklepaniu „e” i w związku z tym nie mogę zmienić kernela.

  Przecież @aquila podał Ci komendę którą musisz wklepać do terminala.
  Jak nie możesz wejść do systemu to wejdż do tty (Ctri+Alt+F2) i wpisz wyżej podaną komendę.

  Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
  #4748

  iggys
  Forumowicz

  OK, ale przed chwilą próbowałem wgrać nową wersję Cinnamon 17.0.2 rc i z tego co czytałem tam jest z urzędu kernel 4.9, no i niestety nie mam takiej szansy, tzn. jest kernel panic, AMD nie startuje. Dziwne to.

  #4749
  Robert75
  Robert75
  Forumowicz

  Ja dosłownie przed chwilą zaktualizowałem Cinnamon-a, ale ja mam jądro 4.9.
  A swoją drogą co Ci nie pasuje w kernelu 4.4? Wiedz jedno, im wyższy kernel to nie znaczy że musi być lepszy.

  Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
  #4753
  azja
  azja
  Moderator

  … easy, Panowie, easy. Widzę, że wątek zmierza w tym samym, ślepym, kierunku, co inny … mniejsza o to. Usystematyzujmy temat. Przede wszystkim, określmy istotę problemu:
  – co to znaczy ‚nie mogę zaktualizować kernel’a do’. Nie aktualizujemy kernel’a z 4.4 do 4.9 – aktualizować można wersję kernel’a, w ramach konkretnej linii (wraz z pełnym upgrade’em systemu), np. z 4.4.69-3 na 4.4.73-1, ale jeżeli mamy 4.4, a chcemy mieć 4.9, to instalujemy wersję 4.9 (zostawiając 4.4 lub odinstalowując). Zapewne jest tak, że masz 4.4, a chcesz mieć 4.9 (lub 4.11) i próbujesz zainstalować tą wersję kernel’a. Potwierdź lub zaprzecz i wyjaśnij;
  – to pytanie padło, ale powtórzę, bo nie padła odpowiedź: w jaki sposób instalujesz nowy kernel (‚aktualizujesz’ – nie będę już używał tego określenia, wyjaśniłem sprawę wyżej). ‚Aktualizuję przez menadżera’ niczego nie wyjaśnia. Zainstalować nowego kernel’a można za pomocą ‚Manjaro Hardware Detection’:
  mhwd-kernel -i linux49
  albo ‚Manjaro Settings Manager’, z konsoli:
  manjaro-settings-manager
  lub z menu graficznego: zapewne nazywa się ‚Manjaro Settings Manager’ lub coś tak.
  Otwiera się okno do zarządzania kilkoma ustawieniami systemowymi. W wersji polskiej, w belce tytułowej ma ‚Ustawienia Manjaro’. Tam wchodzimy do ‚Jądro’. Widzimy listę dostępnych kernel’i. Po decyzji, co do wersji, klikamy na odpowiedni przycisk po prawej stronie, ‚Zainstaluj’.
  Którą z tych metod instalowałeś? A może inaczej?

  … dalszych pytań nie będę zadawał, bo są bezcelowe. Brnięcie w rozwiązania, przed ustaleniem istoty problemu prowadzi do szeregu ślepych uliczek i traceniem czasu na ich rozpoznawanie. Odpowiedz, proszę na te pytania i pójdziemy dalej.

  Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

  #4759

  iggys
  Forumowicz

  Instalowałem z ustawień Manjaro tym czarodziejskim przyciskiem „ZAINSTALUJ”. Chciałem tylko zobaczyc czy mogę zmienić kernel, a teraz pytanie: Czy po aktualizacji do wersji 17.0.2, która niewątpliwie zaraz wystąpi, wszystko pierdyknie ( bo przecież tam kernel chyba będzie ustawiony na 4.9 )?

  #4760

  pavbaranov
  Forumowicz

  AMD nie startuje.

  Się tak spytam: jakie sterowniki masz do tego AMD?

  #4761
  azja
  azja
  Moderator

  … najpierw w kwestii formalnej. Manjaro (jako dystrybucja archo-pochodna) jest typu rolling release, czyli niekończące się wydanie (w wolnym tłumaczeniu, ma to swoje oficjalne, polskie? Muszę sprawdzić). A to znaczy tyle, że numer wersji jest jedynie znacznikiem czasowym, próbą umiejscowienia aktualnego stanu w historii rozwoju systemu, który jest jednym wielkim upgrade’m. Raz instalujesz, a potem tylko upgrade, upgrade … Zmieniając wersję (która, z punktu widzenia user’a jest istotna wyłącznie wtedy, gdy dokonuje instalacji systemu – ta wersja powinna być najnowsza, jeżeli to możliwe), zmieniasz wersje zestawu różnych pakietów (czasem kilkadziesiąt sztuk, czasem kilkaset – zależy co masz u siebie). Ciebie interesuje, nie to jaką masz wersję, tylko czy masz aktualny system, który powinien być ZAWSZE aktualny.
  Jeżeli masz 4.4 i aktualizujesz system, to nadal masz 4.4 (jeżeli nadal jest wspierany przez Manjaro – nie wiem co wtedy, gdy nie jest, ale 4.4 jest LTS, więc póki co problemu nie ma). Co innego nowa instalacja – ta zapewne zainstaluje 4.11, co nie znaczy, że nie możesz potem zmienić na dowolną inną wersję, wspieraną przez system.

  … teraz kernel. Z tego, co mówisz wynika, że zainstalowałeś inny kernel niż 4.4 – jeżeli wszystko poszło dobrze, z punktu widzenia instalacji samego kernel’a (roboczo tak załóżmy), to zasadnym jest pójść dalej. Czytając o objawach, jakie opisujesz i o tym, że masz AMD (z kontekstu wynika, że chodzi o kartę graficzną), to nie pozostaje mi nic innego, jak powtórzyć pytanie pavbaranov: Się tak spytam: jakie sterowniki masz do tego AMD?
  Wyraźny trop prowadzi do karty graficznej, która nie chce się uruchomić (cokolwiek się za tym kryje). Musisz nam powiedzieć, jakie sterowniki wybrałeś: wolne czy własnościowe. Jeżeli nie wiesz i nie wiesz jak, to sprawdzić, to nie kombinuj, tylko napisz, że nie masz pojęcia o co chodzi. Chętni do pomocy znajdą się, muszą tylko mieć rzetelne informacje.
  ————-
  EDIT: pytanie pomocnicze, jakie się nasuwa: dlaczego poprzednio działało, a teraz nie (zakładam, że stery do karty nie były zmieniane, tylko dołożony kernel – jeżeli było inaczej, to proszę o szczegółowe informacje nt. innych zmian w systemie)? Wygląda na to, że z 4.4 AMD gadało, a z 4.9/4.11 nie chce. iggys, jeżeli zostawiłeś kernel 4.4, to po pojawieniu się menu GRUB’a, powinieneś mieć (druga pozycja od góry) coś jak: ‚Opcje zaawansowane systemu Manjaro’ (cytuję z pamięci). wejdź tam i wybiesz kernel 4.4 – sprawdźmy, czy nadal uruchamia się z 4.4.
  ————-

  Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

  #4762

  iggys
  Forumowicz

  Ok, przepraszam, nie wiedziałem, że to takie skomplikowane jest, z tego co sprawdziłem to mam video-amdgpu. Ponieważ nie mogę instalować od wersji 17.0 to zainstalowałem od wersji 16.10.3 bo tylko tu nie mam od początku kernel panic i dalej od 16.10.3 krok po kroku aktualizowałem do 17.0.1, oczywiście cały czas na kernelu 4.4. Z jakimiś tam po drodze problemami udało mi się zaktualizować i chciałem sprawdzić czy zadziała nowy kernel. I nie zadziałał, i żeby było śmieszniej to nie mogłem powrócić do 4.4 w żaden sposób ani po restarcie bo grafika całkowicie padła ani później z konsoli, do której nie mogłem się dostać. A ta informacja która się pojawiła o GRUBIE po restarcie to było: Error filesystem, Entering rescue mode…, i na końcu grub rescue> i koniec. Zrobiłem też doświadczenie i wgrałem czystą wersję 16.10.3 i na tej czystej wersji bez aktualizacji wgrałem kernel49 i było ok. Dopiero po zaktualizowaniu system padł i nie mogłem wrócić do 4.4. Tyle.
  Dziękuję za zainteresowanie i przepraszam ale jestem trochę zielony ale nie chcę używać windowsa, manjaro cinnamon jest super.

  #4763
  azja
  azja
  Moderator

  … hmmm, niepokoi mnie jedno pytanie, a może raczej intryguje:
  co oznacza ‚aktualizowałem do 17.0.1’
  Co masz na myśli, pisząc o aktualizacji z wersji X do wersji Y. W dystrybucji rolling release nie ma czegoś takiego (patrz: mój poprzedni post). W jaki sposób dokonywałeś aktualizacji? Inne informacje, które dostarczyłeś, również wyglądają ciekawie i wrócimy do nich, ale najpierw aktualizacja z jednej wersji do drugiej, WTF???

  Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 45 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.