Aktualizacja kernela

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Aktualizacja kernela

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 45 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4764
    iggys
    Forumowicz

    No wydaje mi się że całkiem normalnie, czyli poprzez pacman -Syyuu i dalej w zależności od tego jaka była odpowiedź co do zależności i konfliktów postępowałem zgodnie z procedurami, które udało mi się odszukać na forach, na końcu jak sprawdziłem to miałem wersję 17.0.1 i działała super dobrze.

    #4765
    pavbaranov
    Forumowicz

    mam video-amdgpu. Ponieważ nie mogę instalować od wersji 17.0 to zainstalowałem od wersji 16.10.3 bo tylko tu nie mam od początku kernel panic i dalej od 16.10.3 krok po kroku aktualizowałem do 17.0.1, oczywiście cały czas na kernelu 4.4.

    Może jestem nieznającym języka polskiego idiotą, ale co chciałeś przez to co powyżej napisać? Czego „nie mogłeś instalować od wersji 17.0” i „zainstalowałeś od wersji 16.10.3”? Tu chodzi o Manjaro, czy ów sterownik?
    Co to znaczy że „od 16.10.3 krok po kroku aktualizowałem do 17.0.1”? Ile tych „kroków” i dlaczego?

    I na koniec jeszcze jedno pytanie: co zrobiłeś oprócz zainstalowania kernela 4.9 (a w ogóle to jak?), że pojawił Ci się błąd:

    Error filesystem, Entering rescue mode

    Taki błąd sam z siebie – w zasadzie – nie może powstać wyłącznie w wyniku zainstalowania kernela. Ba, skoro wcześniej „nie startowała grafika” :) ale mogłeś się dostać to TTY, to błąd ów, który w istocie obecnie powoduje, że niczego oprócz naprawy GRUB nie zrobisz, powstał w wyniku jakichś zabaw z systemem, które miały miejsce pomiędzy instalacją kernela 4.9 a obecnym stanem.
    I ostatnie pytanie – kernel 4.4 w dalszym ciągu masz w systemie? Możesz z niego obecnie wystartować system? Czy też usunąłeś ten kernel, a jeśli tak to kiedy to nastąpiło.

    #4766
    iggys
    Forumowicz

    Nie było żadnych zabaw z systemem, nie mogłem sie dostać do konsoli więc wgrywałem od nowa ;-) wiem, trochę to śmieszne ale tak było. Teraz z ciekawości chciałem zapytać co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Kernel 4.4 od początku postawienia systemu działa, dopiero po zmianie na49 nie daje rady, i wówczas już nie mogę wrócić do 4.4 i musze stawiać sys od zera. Więc skoro tyle razy to robiłem to w końcu chciałem sie dowiedzieć dlaczego tak jest.
    Pozdrawiam.

    #4767
    pavbaranov
    Forumowicz

    chciałem sie dowiedzieć dlaczego tak jest.

    Z powodu niewystarczającej ilości informacji – odpowiedź jest niemożliwa.

    #4768
    Avatar photoazja
    Moderator

    … aktualizacja była przeprowadzana prawidłowo … choć uważam, że drugie 'u’ jest zbędne w normalnej praktyce i nie powinno być stosowane. Po szczegóły odsyłam do:
    man pacman
    Być może, to – w połączeniu z jakimiś działaniami na systemie, o których nie wiemy – mogło spowodować problemy.

    … zadałem pracę domową, w postaci sprawdzenia możliwości startu (wybór w GRUB’ie) z kernel’em 4.4. pavbaranov zmonitował Cię – zrób, to wreszcie.

    … warto zastanowić się nad błędem 'Error filesystem, Entering rescue mode…’. Ktoś spotkał się z nim, wie w jakich okolicznościach mógł wystąpić? Internety kierują do linków 'error unknown filesystem’. Podejrzewam, że nie jest, to problem systemu plików, tylko problem z brakiem plików, niewłaściwymi wersjami, etc.

    pavbaranov, wieloznaczne mocne zapisy nt. upgrade’u interpretuję jako odniesienie do wersji systemu, kolejnych upgrade’ów do aktualnej wersji i ponownej instalacji systemu z ISO o niższej wersji. Z opisu wynika (mocno się domyślam), że próby instalacji z różnych wersji ISO nie zawsze kończyły się powodzeniem (16.10.3 – powodzenie, 17.0 – porażka). iggys, potwierdź albo zaprzecz. Ale najpierw: GRUB -> kernel 4.4
    ————-
    EDIT: OK, już częściowo odpowiedziałeś. Sprawdź możliwość startu z 4.4!
    No i , również dużo wcześniej zadane pytanie: sterowniki wolne czy własnościowe do grafiki?
    ————-
    EDIT: Czy w ogóle widzisz GRUB’a, masz menu startowe?
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4773
    pavbaranov
    Forumowicz

    No to jeszcze gwoli wyjaśnienia:
    1. Polecenie:
    pacman -Syyuu
    dokonuje:
    – wymuszonej synchronizacji lokalnej bazy danych pacmana z bazą zdalną (na serwerze), która dokonywana jest nawet, gdy lokalne repozytoria są aktualne (to jest to yy); nie ma to większego sensu w normalnych warunkach,
    – aktualizacji systemu, przy czym jeśli lokalnie zainstalowany pakiet jest w wersji świeższej niż na serwerze, to zostanie dokonana jego aktualizacja do wersji na serwerze (czyli tzw. downgrade); ma to sens w przypadku np. przejścia z testing na stable; tak, czy inaczej należy być absolutnie świadomym konsekwencji jego wykonywania.
    2. Błąd „Error filesystem, Entering rescue mode” jest generowany przez GRUB, który napotyka jakieś trudności w wystartowaniu systemu. Jest to poważny błąd GRUBa, uniemożliwiający mu nawet wystartowanie kernela, a zatem jako taki z jego wersją raczej niewiele ma wspólnego. Przyczyny mogą być różne od wadliwego wygenerowania pliku konfigurującego GRUB, po skopanie czegoś w systemie. Wobec faktu, że kernele Manjaro (niestety) automatycznie wywołują przeładowanie GRUB być może coś w istocie jest skopane w kernel49, choć wątpię, albowiem wywoływane polecenie post-install jest poleceniem GRUBa i nie powinno zawierać żadnych instrukcji ingerujących w jego plik konfiguracyjny.
    3. W przypadku takiej, zdalnej pomocy jak ma miejsce na forum, nie interpretuję, nie domyślam się, bo wyniknąć mogą z tego wyłącznie złe rzeczy. To ktoś pragnący pomocy musi dokładnie i precyzyjnie opisać co robi.
    4. @iggys udzielił nam odpowiedzi na pytanie o sterowniki. Jeśli jest ona prawidłowa, to jest to amdgpu, czyli otwarty sterownik dla kart AMD GCN w wersjach 3 i 4. Wsparcie dla GCN 1 i 2 jest tu eksperymentalne, wymaga odpowiedniej wersji kernela (w 4.4 i nawet bodaj w 4.9 nie jest dostępne) oraz jego odpowiedniej kompiacji (nie wiem, czy kernel Manjaro jest kompilowany z uruchomieniem wsparcia dla tej eksperymentalnej funkcji, ale jeśli tak, to jest to proszenie się o kłopoty).

    A teraz już do @iggys:
    Rozumiem, że masz obecnie zainstalowane, działające Manjaro; wersja kernela to 4.4. Wykonaj w nim:
    sudo pacman -Syu
    Nie dokonuj instalacji żadnego innego kernela. Restart – działa?
    Jeśli działa – zainstaluj inny kernel, ale nie 4.9. W Manjaro (niestety) wersji kernela pod dostatkiem – zainstaluj np. najnowszy, stabilny kernel 4.11 (przez mhwd). W tym momencie powinieneś mieć 2 kernele w systemie: 4.4 oraz 4.11, które winny być dostępne do wyboru podczas startu GRUBa. Zanim dokonasz restartu dokonaj edycji pliku /etc/default/grub, odnajdź w nim linijkę gdzie w treści znajdziesz:
    GRUB_DISABLE_RECOVERY=
    i doprowadź ją do postaci:
    GRUB_DISABLE_RECOVERY=false
    Linijka ta nie może być poprzedzona znakiem #.
    Nadto usuń słowo „quiet”, które występuje w linii:
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
    Przeładuj GRUBego:
    sudo update-grub
    lub jeśli nie masz
    sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
    Restart i spróbuj wystartować komputer za pierwszym razem z kernela 4.4, za drugim z 4.11.
    Jeśli wszystko pójdzie prawidłowo i w obu przypadkach system wstanie, zainstaluj kernel 4.9 i restart – teraz już tylko na 4.9 i bez wykonywania zmian w grub (bo wcześniej je dokonałeś). Jeśli system nie wstanie i nie będziesz miał możliwości przełączenia się do konsoli (alt+ctrl+Fx ew. jeśli jeszcze system graficzny nie wstał: alt+Fx) – twardy reset i przełącz się na działający kernel.
    Opisz.

    #4774
    iggys
    Forumowicz

    17.0.1 nie mogę w ogóle wytartować z USB, od razu mam problem z amd i nic nie rusza, nie pojawia się żaden ekran i w związku z tym nie mogę instalować od tej wersji. Wpadłem więc na pomysł, że wystartuję z 16.10.3, ponieważ to ustawiało od razu video-amdgpu i grafika zaskakiwała od początku. video-amdgpu to chyba otwartożródłowy, i u mnie działa dobrze. Teraz, kernel 4.4 mogę mieć bo działa idealnie, restart diała bez problemowo, chodzi jak złoto, z ciekawości chciałem sprawdzić dlaczego nie mogę mieć innego. Zadam głupie pytanie, może coś z BIOS`em się nie zgadza, chociaż wgrywałem niedawno nowy. Sprawdzałem 411, też nie działa, grafika nie daje rady. Sprawdzę potem to co napisał Pavbaranov:
    GRUB_DISABLE_RECOVERY=
    i doprowadź ją do postaci:
    GRUB_DISABLE_RECOVERY=false
    Linijka ta nie może być poprzedzona znakiem #.
    Nadto usuń słowo „quiet”, które występuje w linii:
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
    Przeładuj GRUBego:
    sudo update-grub
    lub jeśli nie masz
    sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

    tylko już pomału odechciewa mi się tego wgrywania od nowa. Więc prawdopodobnie zostanę przy 4,4 może z czasem coś się wyjaśni. Acha, teraz mi przyszło do głowy, że może cośskopałem przy partycjonowaniu bo nie dałem Swapa, ale to chyba nie ma znaczenia, mam dużo Ram-u. Ale dziwne jest to, że 16.10.3 jak jest świeżo postawiony to zasysa 49 bez problemu i chodzi. Po aktualizacji jest problem z grafiką.
    Pozdrawiam.

    #4776
    pavbaranov
    Forumowicz

    Gwoli ścisłośći – to co proponuję z GRUBym nie ma kompletnie związku z instalacją jakiegokolwiek kernela. Usunięcie quiet powoduje, że podczas startu systemu są wyświetlane informacje, łatwiej możesz nam podać, w którym momencie się zatrzymuje. Zmiana w GRUB_DISABLE_RECOVERY powoduje, że w GRUBym pojawi się dodatkowa pozycja, umożliwiająca łatwe wystartowanie systemu po jakiejś awarii (np. grafiki) i jego naprawdę (w konsoli).

    Ale dziwne jest to, że 16.10.3 jak jest świeżo postawiony to zasysa 49 bez problemu i chodzi.

    Czy mam rozumieć, że instalacja 16.10.3 i wgranie kernela 4.9 jest możliwa i działa to prawidłowo?

    Po aktualizacji jest problem z grafiką.

    Rozumiem, że po wydaniu pacman -Syu, z zainstalowanym kernelem 4.9. Ów problem z grafiką przejawia się w tym, że po starcie jest „czarny ekran”? Ok. Pokaż zatem co Ci się chce zaktualizować i jak to robisz. Między 16.10.3 a obecną chwilą nieco paczek się pozmieniało.
    Nadto prosiłbym o wersje Xów, mesy i sterownika. Najlepiej pokaż (może będziesz musiał doinstalować):
    inxi -Gxx
    oraz:

    pacman -Qs mesa
    pacman -Qs xorg | grep video
    #4777
    Avatar photoazja
    Moderator

    … ja mam 4.9 jako drugi – problemów brak. Ale XFCE! Dystrybucja z Cynamonem jest nieoficjalna, więc mniej pewna.
    iggys, zrobiłes (zaraz po świeżej instalacji):
    sudo pacman -Syyu
    jeszcze przed zainstalowaniem dodatkowego kernel’a, nawet przed zmianą ikon ;-) Zaraz po instalacji systemu. Moim zdaniem lepiej będzie, w obliczu problemów, z podwójnym 'y’ (czyli: -Syyu, a nie: -Syu).
    Potem restart systemu i dalsze prace (dodanie kernela, zmiana w GRUB’ie, etc.)
    ————-
    EDIT: hmmm, może full-update jest robiony, ale z powodu dużej różnicy pomiędzy wersją zainstalowaną, a obecną, coś się miesza.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4779
    iggys
    Forumowicz

    Gwoli ścisłośći – to co proponuję z GRUBym nie ma kompletnie związku z instalacją jakiegokolwiek kernela. Usunięcie quiet powoduje, że podczas startu systemu są wyświetlane informacje, łatwiej możesz nam podać, w którym momencie się zatrzymuje. Zmiana w GRUB_DISABLE_RECOVERY powoduje, że w GRUBym pojawi się dodatkowa pozycja, umożliwiająca łatwe wystartowanie systemu po jakiejś awarii (np. grafiki) i jego naprawdę (w konsoli).

    Ale dziwne jest to, że 16.10.3 jak jest świeżo postawiony to zasysa 49 bez problemu i chodzi.

    Czy mam rozumieć, że instalacja 16.10.3 i wgranie kernela 4.9 jest możliwa i działa to prawidłowo?

    Po aktualizacji jest problem z grafiką.

    Rozumiem, że po wydaniu pacman -Syu, z zainstalowanym kernelem 4.9. Ów problem z grafiką przejawia się w tym, że po starcie jest „czarny ekran”? Ok. Pokaż zatem co Ci się chce zaktualizować i jak to robisz. Między 16.10.3 a obecną chwilą nieco paczek się pozmieniało. Nadto prosiłbym o wersje Xów, mesy i sterownika. Najlepiej pokaż (może będziesz musiał doinstalować): inxi -Gxx oraz:

    pacman -Qs mesa
    pacman -Qs xorg | grep video

    Instalacja 16.10.3 i wgranie 49 działa do momentu kiedy nie zrobię pacman -Syyu, wtedy jest kanał.

    inxi -Gxx
    Graphics: Card-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Carrizo
    bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1002:9874
    Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Topaz XT [Radeon R7 M260/M265 / M340/M360 / M440/M445]
    bus-ID: 04:00.0 chip-ID: 1002:6900
    Display Server: x11 (X.Org 1.19.3) driver: amdgpu
    Resolution: 1920×1080@60.02hz
    GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD CARRIZO (DRM 3.1.0 / 4.4.73-1-MANJARO, LLVM 4.0.0)
    GLX Version: 4.5 Mesa 17.1.3 (compat-v: 3.0) Direct Rendering: Yes

    pacman -Qs mesa
    local/glu 9.0.0-4
    Mesa OpenGL Utility library
    local/lib32-glu 9.0.0-3
    Mesa OpenGL utility library (32 bits)
    local/lib32-libtxc_dxtn 1.0.1-5
    S3 Texture Compression (S3TC) library for Mesa (32-bit)
    local/lib32-mesa 17.1.3-1
    an open-source implementation of the OpenGL specification (32-bit)
    local/lib32-mesa-demos 8.3.0-2
    Mesa demos and tools (32-bit)
    local/libtxc_dxtn 1.0.1-6
    S3 Texture Compression (S3TC) library for Mesa
    local/mesa 17.1.3-1
    an open-source implementation of the OpenGL specification
    local/mesa-demos 8.3.0-2
    Mesa demos and tools

    pacman -Qs xorg | grep video
    local/xf86-video-amdgpu 1.3.0-1 (xorg-drivers)
    X.org amdgpu video driver
    Prints out the capabilities of any video adaptors associated with the display that are accessible through the X-Video extension

    #4781
    iggys
    Forumowicz

    Do Azja:

    Tak, zrobiłam na początek sudo pacman -Syyu

    #4783
    Avatar photoazja
    Moderator

    … moim zdaniem, jeżeli instalujesz 16.x i działa, po czym sypie się po próbie pełnej aktualizacji systemu, to podejrzenie pada na różnice pomiędzy 16.x a aktualną 17.x.
    … jest już 17.0.2-rc Manjaro Cinnamon. Ja bym spróbował w ten sposób, zamiast podnosić ze stosunkowo starej wersji. Albo spróbuj ze stabilnym, oficjalnym Xfce – zawsze Cynamona możesz sobie doinstalować.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4784
    iggys
    Forumowicz

    … moim zdaniem, jeżeli instalujesz 16.x i działa, po czym sypie się po próbie pełnej aktualizacji systemu, to podejrzenie pada na różnice pomiędzy 16.x a aktualną 17.x. … jest już 17.0.2-rc Manjaro Cinnamon. Ja bym spróbował w ten sposób, zamiast podnosić ze stosunkowo starej wersji. Albo spróbuj ze stabilnym, oficjalnym Xfce – zawsze Cynamona możesz sobie doinstalować.

    Aktualizacja z 16.10.3 do 17.0.1 daje rade w 100%, chodzi tylko o samą zmianę kernela na wyższy, nic więcej.

    #4786
    Avatar photoazja
    Moderator

    … a robisz, to jednym rzutem, czy:
    – full-update
    – restart
    – dodanie kernel’a
    – restart

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4787
    iggys
    Forumowicz

    … a robisz, to jednym rzutem, czy: – full-update – restart – dodanie kernel’a – restart

    Nie robię jednym rzutem.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 45 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.