Aktualizacja kernela

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Aktualizacja kernela

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 45 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4789
    Avatar photoazja
    Moderator

    … ja bym spróbował nową wersję (patrz niżej). Chyba, że bardzo Ci zależy na dotarciu do źródła problemu, albo … z 17.0.2-rc problem nadal będzie występował. Ale plusem nowej wersji ISO będzie kernel – zapewne 4.9 (najnowszy LTS).

    Manjaro Cinnamon 17.0.2-rc


    https://sourceforge.net/projects/manjarotest-community/files/cinnamon/17.0.2-rc/

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4791
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli podane przez Ciebie dane nt. wersji paczek pochodzą z Manjaro 16.10.3 przed jego aktualizacją, to w wersjach mesy i sterownika amdgpu nic się nie zmienia. Sterownik jest otwarty i winien on zostać wykryty i użyty przez Xy OTB – bez żadnej ingerencji.
    Ciekaw jestem co się zmienia – sprawdź ewentualnie po prostu z dowolnym innym kernelem oprócz 4.9.


    @azja
    – Pozostawmy przyzwyczajenia z wydawniczych dystrybucji. To jest rolling release – raz zainstalowane ma działać tylko i wyłącznie dzięki aktualizacji. „Wydanie” jakiekolwiek – jak sam pisałeś – to tylko odzwierciedlenie stanu repozytoriów w określonej daty.

    #4793
    Avatar photoazja
    Moderator

    pavbaranov, tak ale podniesienie z 16.x na 17.x jest skokiem, a nie krokiem i może przynieść ukryte problemy, które mogą ujawnić się, albo nie. Dlatego proponuję pominąć ten skok i od razu zacząć od 17.0.2

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4795
    iggys
    Forumowicz

    Tak, tylko jak to zrobić kiedy nowsze wersje od razu wskakują z wyższych kerneli i wówczas mam kernel panic i nic nie startuje, próbowałem chyba z 8 iso, i nic.
    Właśnie problem w tym kernelu, ale jeśli zaktualizuje mi się do 17.0.2 i będzie aktywny kernel 44 to może być jak dla mnie.

    #4799
    Avatar photoazja
    Moderator

    … może ten kernel z Twoim sprzętem ma problemy. Z czym dokładnie? Musiałbyś sprawdzić, czy internety znają takie przypadki.
    … OK, nie mam nic przeciwko 4.4 (LTS, więc ma wsparcie), ale w takiej kombinowanej sytuacji, po udanej próbie stabilizacji systemu, musiałbyś liczyć się z potencjalnymi problemami, które mogą w dowolnym momencie wyskoczyć zza węgła – nie znasz przyczyny, więc nie możesz spać spokojnie.
    … ja, w tej sytuacji, poświęcił bym trochę czasu (weekend przed nami) i spróbował z Cinnamon’em i Xfce. Z najświeższymi wersjami ISO. Po to, aby sprawdzić, czy zachowają się tak samo. Jeżeli Xfce pójdzie, a Cinnamon nie, to ciężar podejrzenia przechyli się w kierunku cynamona; jeżeli oba nie pójdą, to w kierunku (spekuluję, bo nie mam wystarczająco dużego materiału statystycznego, aby opierać się o doświadczenie) interakcji kernel – hardware; jeżeli pójdą, to używać.
    ————-
    EDIT: aha, jeszcze wersje driver’ów wolne/własnościowe.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4820
    iggys
    Forumowicz

    Niestety, najnowsze XFCE nie idzie w ogóle :-(
    Nigdy już nie kupie HP laptopa.

    #4826
    pavbaranov
    Forumowicz

    Mam laptop HP, Arch, APU AMD i działa to bez najmniejszego problemu, zatem nie tu dziura w całym.
    Zainstaluj w końcu jakiś inny kernel >4.4, ale nie 4.9 i zdaj relację.

    #4828
    iggys
    Forumowicz

    Próbowałem 411, też nie idzie, grafika siada, nie wstaje i nie mogę wrócić do 44. Już nie mam sił, poczekam na 5.0 :-).
    A tak na serio to zostanę przy tym co mam, lepsze to niż windows.
    Próbowałem też w przerwach inne distra, m.in. peppermint tam jest kernel 4.8, też nie wstaje z obrazu iso, wygląda na to, że powyżej 44 nic nie idzie, może nagrzebałem coś w czasie aktualizacji biosu, albo co? Nie mam pojęcia.

    #4829
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie, to nie to. Kernele > 4.4 mają lepsze wsparcie dla amdgpu. Zatem coś jest skopane w kernelach i/lub (co najbardziej prawdopodobne) konfiguracji. Niestety Manjaro próbuje być milusińskie i nie zawsze to pomaga. Pomyślę i wrzucę coś.
    Jak na razie mam pomysł taki, abyś zainstalował sterowniki xf86-video-ati. System winien powstać a jedynie gorzej wspierana będzie karta.
    Swoją drogą, to masz przedziwny układ z podwójnym GPU AMD (zintegrowana i dedykowana).

    #4831
    Avatar photoazja
    Moderator

    … jeżeli jest druga karta (nie zwróciłem na, to uwagi), to nie ma się nad czym zastanawiać tylko spróbować z nią. Nawet jeżeli wydajność czy jakość nie będzie tak dobra, to pytanie czy jej potrzebujesz (wymagające gry, obróbka video, filmy na kinie domowym?). Jeżeli zdecydowanie nie potrzebuję wydajności, to nie upieram się przy niej i kieruję się w stronę standardu i stabilności.
    Wyciągam wtyczkę na weekend, Panowie. Mam nadzieję, że coś się Wam w głowach w tym czasie urodzi, bo ciekaw jestem rozwiązania.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4832
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – Zerknij w wolnej chwili na wynik inxi z tego posta. Inxi widzi to tak, jakby tu był układ AMD APU z Carrizo (tj. APU 6 generacji) oraz karta AMD Topaz XT (czyli Radeon R7). Wygląda też, że system wstaje na Carrizo (zintegrowanej).
    Przyznam, że pierwszy raz widzę notebook (bo raczej do stacjonarki nikt nie wsadziłby APU), który ma dwie karty i obie są tej samej firmy.

    #4847
    pavbaranov
    Forumowicz

    Niestety skończyła się możliwość edycji, zatem muszę podbić.


    @iggys
    : Sprawdź sobie, czy ów amdgpu jest otwarty, czy zamknięty (amdgpu-pro) /powinieneś to zobaczyć w GUI dla mhwd/. Z dotychczasowych danych wynikałoby, że pierwszy, ale upewnij się. Okazuje się, że zamknięte rozwiązanie (amdgpu-pro) niekoniecznie musi współpracować prawidłowo z najnowszymi kernelami i wersją xorg.
    Jeśli jest otwarty, możesz spróbować:
    – zainstalować pakiet linux-firmware-git z AUR,
    – wyedytować plik /etc/mkinitcpio.conf i w sekcji MODULES dodać amdgpu; będzie to wyglądać mniej więcej tak:
    MODULES="... amdgpu ..."
    Po zapisaniu, musisz odnowić obraz:
    # mkinitcpio -p linux49
    (to 49 dla linux49, ale niech mnie ktoś, kto ma Manjaro ewentualnie skoryguje).

    #4848
    iggys
    Forumowicz

    Hmm, a nie zepsuje się coś po drodze?
    A w jakiej kolejności to zrobić, najpierw wgrać nowy kernel i potem edycja?

    #4854
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmm, a nie zepsuje się coś po drodze?

    Nie rozumiem.

    Kolejność:
    – instalacji linux-firmware-git – obojętna,
    – edycja /etc/mkinitcpio.conf – w zasadzie obojętna – musi wystąpić przed przebudowaniem initcpio oraz przed restartem.

    EDIT:
    Swoją drogą, to przychodzi mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie (a w zasadzie jedynie swego rodzaju naprowadzenie na możliwe rozwiązanie). Doinstaluj np. OpenBox, wyloguj się z Cinnamon, zaloguj do OpenBox lub ustaw w DM OB jako domyślne „środowisko”, zaktualizuj do kernel49, restart. Teraz winien Ci się włączyć OB (który – jeśli tylko Xy potrafią się włączyć – niemal zawsze się włączy). Sprawdźmy, czy to działa.
    I jeszcze pytanie: jakiego repozytorium (stable/testing/unstable) korzystasz?
    Akurat jeśli chodzi o Cinnamona, to z innego wątku na tym forum wynikałoby, że są/były z nim jakieś problemy ostatnio w Manjaro.

    #4882
    iggys
    Forumowicz

    Jestem obecnie na stable 17.0.2 kernel 4.4 i niech tak zostanie. Dziękuję za pomoc i zainteresowanie.
    Pozdrawiam serdecznie.

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 45 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.