[SOLVED] Instalacja, system nie uruchamia się z pendrive'a

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Instalacja, system nie uruchamia się z pendrive'a

  • This topic has 23 odpowiedzi, 9 uczestników, and was last updated 6 years temu by Avatar photoazja.
Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6978
    shaggy1191
    Forumowicz

    Tak jak napisałem udało mi się uruchomić Manjaro 16.10.3, tworząc pendrive’a przy użyciu UUI. Problem tkwił według mnie w niekompatybilności najnowszej wersji Manjaro z programami do tworzenia pendrive’ów ponieważ używając 16.10.3 postępowałem dokładnie tak samo jak z najnowszą wersją systemu (takie same ustawienia i wszystko inne przy tworzeniu pendrive’a) i uruchomił się bez problemu. Pendrive’a z wersją 17.1.5 nie miałem jak sprawdzić na innym kompie i za radą majo użyłem wersji 16.10.3, zadziałało.

    #6981
    shaggy1191
    Forumowicz

    Tak jak napisałem, uruchomiłem system Manjaro w wersji 16.10.3 z pendrive’a (tworząc go programem UUI). Pomogło po prostu użycie wcześniejszej wersji systemu.

    #7005
    Avatar photomajo
    Moderator

    Wpadłem jeszcze na pomysł, jak można w banalnie prosty sposób zainstalować najnowszą wersję Manjaro na pendrivie, dysponując wersją Live (USB lub CD/DVD) dowolnej dystrybucji Linuksa.
    Uruchamiamy roboczo posiadaną dystrybucję Linuksa i instalujemy z poziomu tego Linuksa najnowszego Manjaro z pomocą komendy dd, co przetestowałem (i działa) na najnowszej wersji Manjaro 17.1.6:
    dd bs=4M if=manjaro-xfce-17.1.6-stable-x86_64.iso of=/dev/sdX status=progress

    gdzie w miejsce sdX należy wpisać nazwę pendriva, którą pokazuje komenda fdisk -l (u mnie było to sdb ).

    Edit:
    W podanym przykładzie, komenda dd była uruchomiona z katalogu, w którym znajdował się plik iso.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7006
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Wpadłem jeszcze na pomysł, jak można w banalnie prosty sposób zainstalować najnowszą wersję Manjaro na pendrivie, dysponując wersją Live (USB lub CD/DVD) dowolnej dystrybucji Linuksa.
    Uruchamiamy roboczo posiadaną dystrybucję Linuksa i instalujemy z poziomu tego Linuksa najnowszego Manjaro z pomocą komendy dd, co przetestowałem (i działa) na najnowszej wersji Manjaro 17.1.6:
    dd bs=4M if=manjaro-xfce-17.1.6-stable-x86_64.iso of=/dev/sdb status=progress

    Sposób jest banalny, ale dla osób znających elementarne podstawy Linuksa (podać trzeba ścieżki do iso oraz do urządzenia).
    Nowicjusze, którzy nie mają pojęcia o podstawach – przeklejając np. to polecenie mogą sobie zrobić porządne kuku – łącznie z „zaoraniem” całej zawartości twardego dysku.

    #7007
    Avatar photomajo
    Moderator

    Wiadomo, dd może być niebezpieczne, dlatego podałem link do opisu: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Burn_an_ISO_File#Writing_to_a_USB_Stick_in_Linux
    Dodałem także dodatkowe wyjaśnienie (Dzięki napcok za uwagę).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7139
    Avatar photoazja
    Moderator

    … używałem wielokrotnie, do ‚wypalania’ PEN’a, Universal USB Installer (UUI) i nigdy nie miałem problemów. […].

    … sytuacja dość ciekawa – przynajmniej dla mnie – dlatego dopisuję do wątku.
    Próbowałem dzisiaj wrzucić na dyżurnego pen’a nowe ISO z Manjaro (17.1.7). Miałem z tym problemy. Po części z powodu samego urządzenia, które na drugie ma Augiasz – maltretowany był (pendrive) w swojej historii, różnymi narzędziami i zrobił się spory bałagan. Na dodatek, spróbowałem użyć UUI (Universal USB Installer) pod Wine. Generalnie działał, ale wyrzucał błędy (dotyczące braku pliku z konfiguracją) w trakcie 'wypalania’ ISO, a system nie boot’ował się z pen’a (próbowałem różnych systemów plików).
    … przerzuciłem się na Windows i tam uruchomiłem UUI. Kazałem mu, oprócz 'wypalenia’ ISO, również sformatować (NTFS) pendrive’a – przyniosło to niespodziewany bonus w postaci uporządkowania urządzenia, które przestało dziwnie się przedstawiać. Błędy nadal pojawiały się, boot’owania nadal brak. Po raz pierwszy nie mogłem zrealizować wyznaczonego zadania, przy użyciu tego narzędzia (UUI).
    multibootusb nie wchodził w grę, bo przestał się uruchamiać (problem został zaraportowany na AUR miesiąc temu).
    [EDIT-20180406-1250 … w pliku .desktop uruchamiającym program w interface graficznym, należy zmienić
    Exec=multibootusb-pkexec na
    Exec=gksudo multibootusb Jest, to modyfikacja propozycji @majo, pozwalającej na prawidłowe uruchomienie programu, ale z konsoli]
    … spróbowałem narzędzia imagewriter, które jest tak proste, że nawet użytkownik Mac’a poczułby się przy nim komfortowo. Poszło jak w masło. Zadziałał podobnie jak dd – 'przerobił’ pen’a na CD: jedna partycja, ISO9660.
    … wnioski?
    # albo chłopcy z Manjaro coś zmienili w ISO (dlatego UUI nie poradził sobie), albo powinienem użyć nowszej wersji Universal USB Installer (nie sprawdzałem, czy jest)
    [EDIT-20180405-2344 … jest nowsza wersja UUI. Przetestuję ją przy najbliższej okazji];
    # multibootusb imagewriter sprawdził się i okazało się, że jest równie skuteczny, jak prosty;
    # jeden minus – UUI pozwala wrzucić system operacyjny na pendrive’a, bez naruszania obecnego tam systemu plików (dzięki temu można urządzenia używać do zapisu plików, co ma znaczenie przy większych pojemnościach, bo nie przerabia nośnika 16GB’ajtowego na 2GB’ajtowe);
    # jedna ciekawostka – gparted pokazuje jedną partycję (ISO9660 o rozmiarze pliku ISO – 1,7GB); gnome-disks pokazuje dwie (1,7GB ISO9660 + 4MB FAT32 EFI + 250 MB wolnego miejsca); lsblk również dwie (jak gnome-disks, tylko bez wolnego miejsca).
    … poza tym, system boot’uje się i śmiga jak młody bóg.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7152
    Avatar photomajo
    Moderator

    # multibootusb sprawdził się i okazało się, że jest równie skuteczny, jak prosty;

    Czy udało Ci się dodać Manjaro do nośnika typu MultiBoot za pomocą tego programu? (Ja tu poległem.)
    Czy może zrobiłeś tylko ISO9660 z Manjaro za pomocą tego programu?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7158
    pavbaranov
    Forumowicz

    @majo – zwróć uwagę na dysonans pomiędzy cytowanym przez Ciebie fragmentem, a innym pochodzącym z tego samego wpisu:

    multibootusb nie wchodził w grę, bo przestał się uruchamiać (problem został zaraportowany na AUR miesiąc temu).

    :)

    #7163
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov, @majo -> dysonans poznawczy jak się patrzy. Oczywiście, mój błąd – chodziło mi o imagewriter. Tego programu użyłem przedwczoraj do wypalenia Manjaro na pen’ie.
    … co do multibootusb, to utworzyłem kiedyś, z jego pomocą, działającego pen’a z Manjaro, ale nie pamiętam, czy na pen’ie było samo Manjaro, czy coś jeszcze. Zaliczyłem kilka udanych experymentów z tym programem, tworząc pendrive’y z dwoma czy trzema systemami (nie każde ISO nadaje się, ale nie wiem co decyduje o tym, że multibootusb potrafi użyć je do utworzenia multiboot’owalnego pen’a), ale i kilka porażek, gdy udało się wypalić systemy na pen’ie, ale nie boot’owały.
    … tak w ogóle, to temat boot’owania z pendrive’a czy memory card jest bardziej złożony (czytaj: kapryśny) niż boot’owanie z CD/DVD.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 9 posty - 16 do 24 (z 24 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.