[SOLVED] Nie startuje mi graficznie linux

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Nie startuje mi graficznie linux

Oglądasz 14 posty - 31 do 44 (z 44 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7703
    Artur
    Forumowicz

    Mógłbym prosić o gotowe komendy jak ma to wyglądać abym wpisał do konsoli od razu?

    #7705
    Avatar photoazja
    Moderator

    … w jednym, jak i drugim folderze będziesz miał pliki text’owe z konfiguracją. Robisz z nimi, to samo co poprzednio:
    pastebinit NAZWAPLIKU
    np:
    pastebinit "/etc/X11/xorg.conf.d/90-mhwd.conf"

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7707
    Artur
    Forumowicz

    A jak wygląda polecenie zobaczenia tych plików w folderze?

    #7708
    Avatar photoazja
    Moderator

    … przyznaję, że czasem przychodzi mi do głowy myśl, że trolujesz, ale załóżmy, że nie.
    listowanie wszystkich plików w folderze:
    ls -a "/etc/X11/xorg.conf.d/"
    przejrzenie zawartości małego pliku text’owego:
    cat "/etc/X11/xorg.conf.d/90-mhwd.conf"
    Nie zadawaj takich podstawowych pytań, bo Twoje problemy mogą spotkać się z brakiem zainteresowania.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7709
    pavbaranov
    Forumowicz

    Kurcze, czy tak samo jeździsz samochodem? Strach się bać! Polecenie to ls

    #7712
    Artur
    Forumowicz

    Zawartość folderu: /etc/X11/xorg.conf.d:

    00-keyboard.conf
    90-mhwd.conf (podświetlenie na jasnoniebieski)

    Zawartość 90-mhwd.conf:

    https://pastebin.com/3ptfyg8y

    Zawartość 00-keyboard.conf:

    https://pastebin.com/hZeYdM1x

    Zawartość folderu /ust/stare/X11/xorg.conf.d:

    10-evdev.conf, 10-quirks.conf, 40-libinput.conf

    Zawartość pliku 10-evdev.conf:

    https://pastebin.com/jckRTw9x

    Zawartość pliku 10-quirks.conf:

    https://pastebin.com/kkq6eqzY

    Zawartość pliku 40-libinput.conf

    https://pastebin.com/LiqkSQpr

    #7713
    pavbaranov
    Forumowicz

    I tak nie nic nie ryzykujesz – skasuj plik /etc/X11/xorg.conf.d/90-mhwd.conf – to on bruździ (i niech mi nikt nie mówi, że mhwd jest cacy :)).
    Jeśli mimo tego coś będzie nie tak – zastosuj się m.in. do porady @azja i skorzystaj z mhwd do konfiguracji Twojej karty (to jest w drugiej kolejności!!!). Jeśli mhwd będzie podpowiadać cokolwiek innego od sterownika intel – odpuść sobie. Niestety nie tędy droga.

    #7716
    Artur
    Forumowicz

    UDAŁO SIĘ! Odpalił! Jednakże nie ma w ogóle wifi… Nie wykrywa sieci… (Urządzenie nie jest gotowe)

    [EDIT]

    Po restarcie systemu, pojawiła się sieć. Temat można zamknąć.

    Jeszcze raz dzięki!

    #7718
    pavbaranov
    Forumowicz

    Można, można :) Teraz masz na modesetting. Możesz spróbować zainstalować sterownik od Intela i sprawdzić co daje lepsze efekty. Nie przez mhwd, ale po prostu pacmanem:
    # pacman -Syu xf86-video-intel
    Więcej znajdziesz na wiki Archa. Przeglądnij to wszystko, także w zakresie akceleracji itp.
    Jak nie będzie działać jak chcesz – albo sterownik w blacklist, albo po prostu odinstaluj.
    Wybierz to co lepiej działa.
    I… nie kombinuj już więcej z innymi sterownikami nie dla Twojego GPU. Raz jeszcze są dwa: xf86-video-intel lub… jego brak (wówczas odpala z modesetting).

    #7719
    czapnaper
    Forumowicz

    Od pewnego czasu mhwd nie ma instalacji tylko sterowników intel, ma pozycje video-linux która łączy w sobie wiele sterowników.

    NAME="video-linux"
    INFO="Standard open source drivers."
    VERSION="2018.05.04"
    FREEDRIVER="true"
    PRIORITY="2"
    
    # VENDOR AMD=1002 INTEL=8086 NVIDIA=10de
    VENDORIDS="1002 8086 10de"
    
    # CLASSID 03=Display controller
    # 00=VGA compatible controller 02=3D controller 80=Display controller
    CLASSIDS="0300 0380 0302"
    
    # DEVICEIDS *=we want to use the whole range of devices from these vendors
    DEVICEIDS="*"
    
    # Dependencies
    DEPENDS="xf86-video-ati
        xf86-video-amdgpu
        xf86-video-intel
        xf86-video-nouveau
        vulkan-intel
        vulkan-radeon
        libva-mesa-driver
        libva-vdpau-driver
        mesa-vdpau"
    
    DEPENDS_64="lib32-vulkan-intel
        lib32-vulkan-radeon
        lib32-libva-vdpau-driver
        lib32-mesa-vdpau"

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #7720
    Artur
    Forumowicz

    a jak chcę usunąć jednak to polecenie:

    sudo apt-get remove xf86-video-intel

    ???

    #7721
    czapnaper
    Forumowicz

    W manjaro/arch menadżerem pakietów jest pacman apt/apt-get jest w dystrybucjach Debian/Ubuntu i ich pochodnych. sudo pacman -Rn xf86-video-intel

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #7722
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Artur – Błagam, naucz się systemu, który chcesz używać. Nikt nie będzie Twoim prywatnym nauczycielem. Nt. pacmana, jeśli znasz APTa masz rozettę.

    #7728
    Avatar photoazja
    Moderator

    @czapnaper -> jakiś czas temu przemknęła informacja na ten temat, ale przyznaję, że ją zignorowałem, bo wszystko u mnie działa (działało zawsze), więc nie miałem potrzeby. Dopiero ten wątek zmusił mnie do przyjrzenia się tematowi. Trzeba będzie zajrzeć na wiki i forum, aby upgrade’ować sobie wiedzę.
    @Artur -> ostatni 'raport’ był tak jaki trzeba – klarowny i rzeczowy, trzymaj się tego. Kolorowe wyróżnienie jednego z plików, to informacja, że jest to link do pliku z innej lokalizacji. Poczytaj na temat Manjaro (Arch’a), jeżeli chcesz używać tego systemu. Różni się od debian’ów na tyle, że warto poczytać. Tutaj masz Podstawy, a na głównej stronie znajdziesz link’i do wiki i forum, również po polsku (po polsku nie zawsze aktualne i niezbyt imponujące ilościowo).
    Ważna uwaga – jeżeli chcesz używać Manjaro, a zaczynasz od podstaw, to rozpocznij od wiki i forum Manjaro, a nie Arch’a. Manjaro bazuje na Arch’u, ale oba systemy różnią się między sobą. Z czasem sam zauważysz, że odczuwasz potrzebę poszerzenia horyzontów i dopiero wtedy skieruj się ku b.dobrej wiki Arch’a i bogatego forum.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 14 posty - 31 do 44 (z 44 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.