NVidia GeForce 7600 GT, Cinnamon problem

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki NVidia GeForce 7600 GT, Cinnamon problem

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 39 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2487
    michaldybczak
    Forumowicz

    Mamy za mało informacji by powiedzieć coś więcej.

    Tak jak mówiłem, sprawdzić trzeba sumę kontrolną instalki. Jak jest ok, spróbować odpalić live w trybie free i none free, żeby przetestować. W teorii jeśli live chodzi, instalacja powinna się udać, ale nie zawsze tak jest. Warto też sprawdzić instalację innej edycji Manjaro, jeśli ta ma poprawne iso i zawsze działa źle. Wtedy będzie można rozstrzygnąć czy to Manjaro Cinnamon mą wąty do twojego sprzętu, czy Manjaro w całości.

    Jak żadne Manjaro nie będzie działać, wypróbuj Antergos, który ma Cinnamon w instalatorze.

    Może po prostu ta karta nvidii jest jakaś dziwna i nie do końca wspierana przez sterowniki, a że nie ma innych to ładują się standardowe. Niestety nie wszystkie karty nvidia mają pełne wsparcie. Ja mam gtx 970 i wayland ponoć jej nie wspiera (tzn. sterownik nvidii nie wspiera jej na waylandzie). Jakaś starsza seria 900 coś np. nie będzie działać na bulblebee, itp. Karta karcie nierówna.

    #2492
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Suma md5sum się zgadza, odpalanie systemu z LiveCD w obu trybach jest też prawidłowe. Tylko dlaczego nie mogę zainstalować systemu z normalnego trybu tylko non-free drivers? A czy ten Antergos korzysta z rep Archa?

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #2494
    michaldybczak
    Forumowicz

    Tak. Antergos to nakładka na archa (własne configi i przyjemny installer), tak że jest to właściwie już gotowy i skonfigurowany Arch, bardziej niż Manjaro, które różni się pod wieloma względami (ma własne repo, zmodyfikowane pakiety, zmodyfikowany kernel, własne narzędzia itd.). Jednak w praktyce jest dość podobny w użytkowaniu jak Manjaro, tylko jest bleeding edge (czyli w teorii mniej stabilny niż manjaro, gdzie pakiety są testowane i wypuszczane potem), więc nie masz gwarancji, że ci się coś nie posypie. Ale z Manjaro też to możliwe (jednak rzadziej), dlatego backup przed updatem zawsze jest wskazany.

    Z podobnych możesz też skorzystać z Apricity OS, ma wersję iso z cinnamon i jest bardziej spersonalizowany, ale to też w sumie nakładka na Arch.

    Nie znam wiadomości bootowania z twojego systemu, więc ciężko powiedzieć co tam się dzieje i czemu ci nie chce grać podczas i po instalacji. Antergos ma inny instaler więc może pójdzie ci lepiej.

    Ja bym z ciekawości wypróbował innego wydania, np. gnome i jak będzie działać to doinstalowałbym cinnamon.

    #2496
    pavbaranov
    Forumowicz

    Michał – z całym szacunkiem, ale dla Roberta tylko nie Arch. Nawet w wydaniu Antergos/Apricity itp. Arch linux – cokolwiek byśmy sobie nie wmawiali i jakkolwiek go nie uzdatniali – nie jest absolutnie dystrybucją dla osób, które słabo poznały linuksa, a taką osobą jest Robert. Manjaro – przynajmniej w teorii – winno być dużo łatwiejsze.

    Powróćmy. Manjaro Cinnamon to w sumie nic innego od Manjaro minimal + XOrg + cinnamon. Jest ono jednak tworzone przez „prywatnych” użytkowników, w oparciu o paczki z repozytorium Manjaro. Jakość takiego obrazu jest zatem pochodną zdolności i wiedzy twórcy oraz… przetestowania „wydanego” obrazu, a tu na pewno nie zostanie on przetestowany na wszelkich możliwych układach, albowiem prawie na pewno osoba taka nie dysponuje wszystkimi; ba nawet większością.
    Może zatem najprościej jest zainstalować napcokowe mabox lub Manjaro-XFCE (ostatecznie Manjaro minimal, ale tu będziemy się długo bawić, zatem później). Po instalacji XFCE należy doinstalować Cinnamon DE – proste:
    sudo pacman -S cinnamon
    I skonfigurować je pod siebie.

    Biorąc pod uwagę deklarowaną chęć grania – właściwy sterownik dla NVidii jest sterownikiem własnościowym. Który? Najprościej jak to Michał pokazywał – automat.
    Dla pewności możesz nam jeszcze pokazać co podaje:
    inxi -Gxx
    To gdyby się automat Manjaro pogubił.

    Po instalacji – nie grzeb w systemie. Sprawdź wpierw co działa, co nie działa. Jeśli coś nie działa – to zanim zaczniesz się bawić – pytanie na forum. Dostaniesz pewnie od nas pytanie zwrotne. I na takie pytanie – nie ma znaczenia na ile Ci się głupie wydaje – należy udzielić odpowiedzi. Inaczej – nie jesteśmy w stanie Ci pomóc.

    #2497
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Oto co mi pokazuje.`[robson@amd ~]$ inxi -Gxx
    Graphics: Card: NVIDIA G73 [GeForce 7600 GT]
    bus-ID: 07:00.0 chip-ID: 10de:0391
    Display Server: X.Org 1.18.4 driver: nvidia
    Resolution: 1024×768@60.00hz
    GLX Renderer: GeForce 7600 GT/PCIe/SSE2
    GLX Version: 2.1.2 NVIDIA 304.134 Direct Rendering: Yes
    [robson@amd ~]$
    A jeszcze pytanie na temat Antergos czy jest tam repo AUR?

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #2498
    pavbaranov
    Forumowicz

    AUR – jest w Archu :) Nie jest „zwykłym” repozytorium, w którym masz paczki binarne (jak w większości dystrybucji z wyjątkiem Gentoo), a jednynie są to swego rodzaju skrypty, które makepkg jest w stanie zrozumieć i na ich podstawie zbudować program ze źródeł. Z AUR korzystać może każda dystrybucja oparta o Archa. Antergosowi nawet do AUR „bliżej” niż Manjaro, albowiem ze względu na cykl udostępniania paczek w Manjaro może się zdarzyć tak, że jakiś PKGBUILD w AUR będzie dla Manjaro „zbyt nowy”.

    Jeśli chodzi o GeForce 7600 GT – to Manjaro dobrało Ci prawidłowy sterownik z serii 304. Jest to też najnowszy z serii 304.

    Manjaro powinno po podniesieniu wszystkich usług, które podnieść ma, podnieść również Xy (czyli uruchomić sterownik – tak w przybliżeniu), a następnie podnieść ekran logowania i samego Cinnamona. Nie ma zmiłuj się. Łaski nie robi.

    Nie mam NVidii (i miał takiej karty nigdy nie będę). Wiem, że bywają z tymi sterownikami problemy, ale… No właśnie – dokładnie na czym polega Twój? Dostajemy sprzeczne informacje („po restarcie nie startuje grafika”, a z drugiej strony – jeśli dobrze wiem, to NVidia X Server Settings jest narzędziem GUI, zatem „grafika” musi startować)… Nie zapisuje ustawień… Ok, a robisz to z uprawnieniami roota? „Kolory nie wracają” – czyli środowisko uruchamia się czarno-białe? „Po prostu NVidie X server setting umieściłem w programach startowych i za każdym razem startuje mi X server.” – To zdanie w ogóle nie ma sensu. Jeśli uruchamiasz w autostarcie ten program, to… po prostu automatycznie uruchomi Ci się z systemem program do ustawień NVidii, ale… nie jej ustawienia :) Itd. itp.

    Innymi słowy – mamy problem komunikacyjny. Może sensownie byłoby abyś zrobił jakieś zrzuty ekranu, umieścił na jakimś imgurze i opisał odnosząc się do nich – co jest złe i co zdaniem Twoim powinno być (oczywiście jeśli nie będzie to widoczne „gołym okiem”).

    #2499
    michaldybczak
    Forumowicz

    Tak, w Antergos będzie AUR jeśli go zaznaczyłeś podczas instalacji, jednak jak wspomniał pavbaranov, Arch jest mniej zautomatyzowany niż Manjaro i wiele więcej rzeczy wymaga ręcznej konfiguracji, dlatego nadaje się dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ja osobiście nie tykam Archa jak nie muszę, za dużo zawracania sobie głowy. Manjaro mi pasuje. Chociaż taki Antergos też sporo własnych ustawień wnosi, więc łatwiejszy jest niż czysty Arch.

    Co do AUR to jest ono zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Paczki mogą być nowsze niż w Manjaro, ale często bywa odwrotnie i są dużo starsze. Ogólnie AUR może wprowadzić bałagan w systemie, bo po prostu jest to nie nadzorowane odgórnie repozytorium i nie o wszystkie paczki właściwie się dba. Te popularne programy zwykle są bezpieczne, ale te mniej znane to już ryzyko, bo mogą wprowadzać konflikty. Zwykle problem z aktualizacją Manjaro to właśnie konflikt, z którymś pakietem z AUR, który trzeba odnaleźć i odinstalować, inaczej aktualizacja nie dojdzie do skutku.Trochę lepiej działa to ze zwykłym Archem, bo tam nie ma podwójnych pakietów (jak jest to możliwe, bo Manjaro ma własne repo) i wersje zwykle są bardziej zgodne, ale jak wspomniałem, to zadanie osoby dbającej o pakiet, więc również na Archu też mogą pojawić się problemy. Podsumowując, z AUR trzeba korzystać z głową i ostrożnie. Dobrze go mieć, ale nie można ufać do końca.

    Pavbaranow dobrze zasugerował, że nawet instalacja Maboxa PL może być dobrym pomysłem, bo na ekranie powitalnym od razu skonfigurujesz sobie mirrory, a to jedna z rzeczy, które na Manjaro trzeba zrobić, inaczej aktualizacje będą strasznie wolno się robić. Dograć Cinnamona to nie problem i nie będzie on konfliktował z openboxem. A jeśli Mabox nie pójdzie, spróbuj jeszcze jedną z oficjalnych wersji – te powinny być już bardziej dopracowane. Najlepiej xfce, bo też jest gtk i do niej doinstaluj Cinnamon.

    Dopiero jak żadne Manjaro nie będzie chodziło, próbuj z Antergos.

    #2500
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Zainstalowałem Antergosa na razie na VB, ale z doświadczenia wiem że to co się uruchamia na VB niekoniecznie również dobrze uruchamia i działa w realu. Cóż sformatuje dysk i zainstaluję Antergos, może będzie łaskawszy dla mojej karty graficznej.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #2501
    pavbaranov
    Forumowicz

    Będzie taki sam – wykorzystuje te same sterowniki i w zasadzie w taki sam sposób.

    #2502
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ten Antergos to kompletna porażka. Zaraz po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu Cinnamon uległ awarii i był tylko czarny ekran. A podczas ustawień przed instalacją zaznaczyłem tylko żeby zainstalował stery do grafy oraz kernel, no i efekt był taki że system się nie odpalił tylko czarny ekran. Ja osobiście uważam że Manjaro jest o wiele stabilniejszym systemem.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #2503
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov: A jaką komendę muszę podać w terminalu żeby zapisać ustawienia NVidii jako root? Bo np. sudo nvidia-settings nie działa.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #2504
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jak Ci napisałem – nie mam i nie miałem NVidii. Czy przeczytałeś w końcu to wiki na stronie Archa? Masz tam opisaną konfigurację, a my na razie w dalszym ciągu nie wiemy o co Ci chodzi.

    #2505
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Ok, to pokaż wynik komendy:

    pacman -Qs nvidia
    uname -r

    Ps. Zacznij używać znacznika code

    #2506
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Oto wynik.[robson@amd ~]$ pacman -Qs nvidia

    local/lib32-nvidia-304xx-utils 1:304.134-1
        NVIDIA drivers utilities (32-bit)
    local/libvdpau 1.1.1-2
        Nvidia VDPAU library
    local/linux44-nvidia-304xx 1:304.134-1 (linux44-extramodules)
        NVIDIA drivers for linux.
    local/mhwd-nvidia 1:375.26-1
        MHWD module-ids for nvidia 375.26
    local/mhwd-nvidia-304xx 1:304.134-1
        MHWD module-ids for nvidia 304.134
    local/mhwd-nvidia-340xx 340.101-1
        MHWD module-ids for nvidia 340.101
    local/nvidia-304xx-utils 1:304.134-1
        NVIDIA drivers utilities and libraries, 304xx legacy branch
    [robson@amd ~]$ uname -r
    4.4.39-1-MANJARO
    [robson@amd ~]$ 
    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #2507
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Tez nie mam nvidii więc trudno coś powiedzieć. Ja bym próbował jeszcze z innym sterownikiem czyli nvidia-340xx lub nvidia 1:375
    Pokaż jeszcze wynik komendy:

    glxinfo | grep OpenGL
    może ktoś kto ma GeForce przeanalizuje wynik.

    Ps. Po raz ostatni przypominam Ci byś używał znacznika code. Następny post bez znaczników trafi do kosza.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 39 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.