[SOLVED] Problem z uruchomieniem Manjaro 17.02 po instalacji.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Problem z uruchomieniem Manjaro 17.02 po instalacji.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 65 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4975
    loctor
    Forumowicz

    Witam.

    Nie będę tu opisywał problemów jakie miałem żeby w ogóle dojść do tego momentu ale po dwóch dniach walki w końcu udało mi się zainstalować Manjaro 17.0.2 bez błędów (widocznych). Problem jest taki, że system nie startuje tylko zgłasza się Grub. Trzy razy powtarzałem instalację z tym samym efektem. Można coś z tym zrobić?

    Dodam, że:
    Pierwszym systemem jest Win 8.1. Uruchamianie odbywa się przez windowsowy bootloader skonfigurowany przy pomocy EasyBCD (konfiguracja jest prawidłowa). Sam Manjaro jest zainstalowany na osobnym dysku w trybie legacyBios.

    #4976
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Więcej szczegółów. W jakim konkretnie miejscu się zatrzymuje, co wypisuje czy jest czarny ekran?
    Czy możesz wejść do tty przyciskami Ctrl+Alt+Fx (za x 1,2,3…)?
    Możesz spróbować tego sposobu by zalogować się jako root do systemu.

    #4977
    loctor
    Forumowicz

    Normalnie po wybraniu opcji uruchomienia Manjaro powinna się pokazać lista możliwości do wyboru czyli takie menu:
    „Uruchom linux normalnie.
    Uruchom linux w trybie bezpiecznym.
    Uruchom memtest”
    Itd., itp.
    Zamiast tego pojawia się napis w stylu (podam z pamięci):
    „Grub4DOS
    Minimal bash-like line editing is suported
    Jeśli naciśniesz TAB wyświetli się lista dostępnych komend.
    Grub>”
    Tab oczywiście działa tyle, że nie znam tych komend.
    Próbowałem wg przepisu z ManjaroWiki reinstalować Gruba z liveCD ale nic to nie dało. Znalazłem też przepis na YT gdzie gość działa z tej „konsoli” która mi się pojawia ale już pierwsza jego komenda u mnie jest nierozpoznana.
    Aha, nie napisałem, że chodzi o Manjaro w wersji z KDE choć to pewnie nie ma znaczenia.

    #4978
    pavbaranov
    Forumowicz

    Proponowałbym zainstalować Manjaro obok Win8.1 np. z wykorzystaniem UEFI (gdzieś widziałem wiki, wydawało mi się, że w wiki Manjaro, ale znaleźć obecnie nie mogę – zatem ze strony Archa – będzie podobnie).
    Manjaro ma narzędzia, które nie wspierają GRUB4DOS i oczekują zainstalowanego GRUB2. Nawet jeśli Ci się teraz uda zmusić do pracy Grub4DOS, to i tak w przyszłości możesz się spodziewać kłopotów. Grub2 spokojnie obsługuje oba systemy, będąc jedynym bootloaderem dla obu.

    #4980
    loctor
    Forumowicz

    To ma sens jest tylko kilka „ale”. Windows nadal i mimo wszystko jest moim podstawowym systemem i jest zainstalowany w trybie biosu. Zgodnie z treścią ostrzeżeń pojawiających się przy próbach instalacji linuxa w trybie uefi taka instalacja jest błaganiem o kłopoty a tych właśnie chcę uniknąć. Bawiłem się ostatnio różnymi dystrybucjami w ramach poszukiwań świętego graala( m.in. Debian, Fedora, Ubuntu, Mint, CenOS, Mageia, Elementary, Zorin, OpenSUSE itd.) wszystkie z grubem2, wszystkie w trybie biosu i bez najmniejszych problemów z uruchamianiem (nie licząc problemów nie związanych z grubem w kilku przypadkach). Ciągle ten sam komputer, ta sama konfiguracja dysków i partycji. Lepiej, jakiś czas temu miałem nawet Manjaro w wersji, o ile pamiętam 16, który zainstalował się i uruchamiał bez problemów. Teraz postanowiłem wrócić, pobrałem najnowszą wersję i problemy są na każdym, jak do tej pory, etapie. Od instalacji na pendraku przez instalacje na komputerze po uruchamianie. Wnioski i przemyślenia na ten temat zostawię dla siebie ale ponieważ łatwo się nie poddaję postanowiłem powalczyć.
    Wracając do meritum.
    Udało mi się uruchomić system przy pomocy:

    root (hd1,0)
    chainloader --force +1
    boot

    Niestety sposób niczego nie naprawia a jedynie umożliwia załadowanie systemu.
    Będąc już w KDE próbowałem przeinstalować gruba ale po wpisaniu
    grub-install /dev/sdb1
    gdzie sdb1 to moja /boot, dostaje zwrotkę, że nie można wykonać na ext2fs (wszystkie partycje mają ext4).
    Z kolei komenda
    update-grub
    wykonuje się prawidłowo tzn. znajduje co powinna ale niczego nie zmienia.
    Wyraźnie coś tu robię nie tak tylko nie wiem co.

    #4982
    pavbaranov
    Forumowicz

    Z Twojego postu wynika, że masz Grub4Dos. O ile wiem, to ma on swoje narzędzia i te od „zwykłego” Grubego tu nie pomogą (tzn. nic z nim nie zrobią).

    Zgodnie z treścią ostrzeżeń pojawiających się przy próbach instalacji linuxa w trybie uefi taka instalacja jest błaganiem o kłopoty a tych właśnie chcę uniknąć.

    Nie mam pojęcia jakie to ostrzeżenia, jednakże na jedynym komputerze jaki mam jeszcze z Win (8.1) mam właśnie zainstalowane oba systemy, które wykorzystują UEFI. Bootloader – Grub2. Żadnych kłopotów, żadnych problemów.
    Jeśli mimo to chcesz pozostać przy Grub4Dos, to po wejściu do systemu musisz odpowiednio wyedytować plik konfiguracyjny Grub4Dos, zapisać zmiany i pewnie przebudować ten bootloader (nie mam, nie używam, niejako domyślam się na podstawie wszelkich innych mi znanych).
    Powtarzam jednak, akurat Grub4Dos i Manjaro to nie jest chyba najlepsze połączenie. Niektóre paczki (np. kernele) mają instrukcje w tzw. postinstall, które wywołują przeładowanie domyślnego w Manjaro bootloadera, czyli Grub2.

    #4984
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Od dawna korzystam z manjaro. Były to jescze czasy windowsa 8.1. Teraz jest tam windows 10. Manjaro można bez problemu zainstalować w trybie UEFI. Jedynie przed instalacją wyłąćż w windwsie tryb fastboot(później możesz go włączyć).

    Wygląda to u mnie tak:
    -Odpalam USB z instalatorem manjaro. Do wybrou mam 3 obcje dla usb- mnie interesuje ten z nazwą UEFI
    -Jako, że mam nowszą GPU nvidi instalator nie odpali się jeżeli nie wybiąrę sterowników non-free czyli tych od nvidii
    -Jeżeli instalujesz system w trybie UEFI musisz zrobi≥ć partycje /boot/efi z odp[owiednią flagą o czym Ciebie instalator poinformuje… i Gotowe

    Jak robisz aktualkę kernela to tym poleceniem grub znajdzie Ci windowsa: grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

    #4988
    loctor
    Forumowicz

    @pavbaranov
    Ostrzeżenia o których pisałem mówią o tym, że instalacja linuxa (niezależnie od dystrybucji) w trybie UEFI obok windowsa zainstalowanego w trybie legacyBios mogą spowodować problemy z uruchomieniem windowsa. Z oczywistych względów chciałbym takich problemów uniknąć.
    Wymienione przeze mnie w poprzednim poście dystrybucje, wszystkie, były instalowane w trybie legacyBios i wszystkie zainstalowały defaultowo Gruba2. Bez problemów. Również Manjaro 16 (albo 15, nie pamiętam)a był instalowany jako trzeci system obok Win8.1 i Minta(na trzecim dysku w legacyBios i z grubem2). Jeśli wierzyć Distrowatch, Manjaro w wersjach 15,16 i 17 korzystają z tej samej wersji Gruba2 czyli 2.02 – powstaje zatem pytanie, dlaczego 17tka zamiast defaultowo zainstalować Gruba2 zainstalowała Grub4Dos? I kolejne pytanie, czy da się (i w jaki sposób), skoro mam już dostęp do systemu, usunąć grub4dos i zainstalować w jego miejsce grub2?

    @JaOrazinni
    Wiem, że się da, rzecz w tym, że nie chcę tego robić. Wywołaniami poszczególnych systemów zajmuje się u mnie windowsowy mbr i tak ma zostać ponieważ windows jest moim podstawowym systemem. Na razie poszukuje dystrybucji linuxa, która mnie na dłużej do siebie przykuje celem zastąpienia Windowsa w codziennym użytkowaniu. Jak znajdę wtedy Winde zdegraduje do roli drugiego systemu a mbr zastąpie Grubem czy co tam wtedy będzie modne ;P

    #4989
    JaOrazInni
    Forumowicz

    nie rozumiem zbytnio co za różnica mbr czy grub. No ale mbr zostanie nie naruszone. Znaczy to tyle, że jak chcesz to w biosie ustawiasz, że ma bootować z windowsa i tyle. A grub to taki pośrednik. Znaczy to, że trzymany jest na innej partycji i botuje windowsa z jegho mbr czy tam efi (kwestia tego co masz) U mnie to tak wygląda ^^.
    Ehh pamiętam czasy lilo…wtedy wszystko było proste. Grub jest pokręcony okrytnie :/

    #4990
    pavbaranov
    Forumowicz

    To ja już wiem, że nic nie wiem kompletnie :)
    1. Grub4Dos nie jest instalowany wraz z Manjaro. On instaluje Grub2. Jeśli go nie instalowałeś to nie mam pojęcia skąd masz, a na to wskazywałaby treść:

    Zamiast tego pojawia się napis w stylu (podam z pamięci):
    „Grub4DOS
    Minimal bash-like line editing is suported
    Jeśli naciśniesz TAB wyświetli się lista dostępnych komend.
    Grub>”

    Może jednak zatem nie z pamięci, a to co tam w istocie się wyświetla, bowiem możemy kompletnie błądzić.
    2. Sam w sobie MBR nie odpowiada za możliwość wyboru systemu. Tu musisz mieć jakiś program rozruchowy, np. GRUB2. O ile wiem, to jego windowsowy odpowiednik jest na tyle niekoleżeński, że nie zauważy innego systemu oprócz Windows (przynajmniej ostatni raz, gdy z niego próbowałem skorzystać tak było; Win8.1). Musisz zatem mieć zainstalowany jakiś inny program rozruchowy (GRUB2, Grub4DOS…; pierwszy można zainstalować tylko z poziomu linuksa, drugi – o ile pamiętam – ma również wersję windowsową).
    3. Ów program rozruchowy może się znajdować w MBR (i tak się dzieje w LegacyBIOS, czyli w tych UEFI, które emulują tradycyjnego BIOSa).
    4. Nie spotkałem się z problemami związanymi z uruchomieniem Windows >=8 oraz linuksa, które współistnieją na UEFI. Ostrzeżenia – ostrzeżeniami, te niekiedy są na wyrost. Nie instalowałem dawno systemu przez Calamares i nie wiem, jak to obecnie wygląda.
    5. Czy w Manjaro masz paczkę grub4dos dowiesz się wydając polecenie:
    pacman -Q grub4dos
    Mało to prawdopodobne, bowiem musiałaby zostać ona zbudowana z AUR. Bardziej prawdopodobne, że masz to zainstalowane w Windows i z jego poziomu. Z podglądu paczki z grub4dos.org wynika, że plik wykonywalny nazywa się tu grub.exe.
    6.

    Na razie poszukuje dystrybucji linuxa, która mnie na dłużej do siebie przykuje celem zastąpienia Windowsa w codziennym użytkowaniu

    W sumie w tym celu lepiej chyba wykorzystać VB lub inne wirtualne możliwości.

    Zatem teraz przede wszystkim ustal, czy używasz (w Win) grub4dos, czy też coś innego (na 99% program rozruchowy Windows nie ma możliwości uruchomienia innego systemu; albo zatem masz w „zwykły” GRUB2 zainstalowany przez Manjaro i stosując MBR winien on być tam /ale wówczas w jaki sposób uruchamiasz Win8.1, skoro – o ile wiem – wymaga on UEFI?/, albo masz zainstalowany w Windows Grub2DOS, który służy Ci za program rozruchowy).

    #4991
    loctor
    Forumowicz

    nie rozumiem zbytnio co za różnica mbr czy grub.[..]

    To kwestia bezpieczeństwa i minimalnego stopnia komplikacji w razie wystąpienia jakichś problemów. Mbr jest do tego banalnie łatwy w konfiguracji czego o Grubie2 powiedzieć raczej nie można. No właśnie, stare dobre czasy… Nie wiem co braci linuxowej przeszkadzało LiLo czy pierwszy Grub (legacy). Grub2 to taki przerost formy nad treścią… ale to już dyskusja na inny czas i miejsce ;)

    #4992
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Mogę mieć już starą wiedzę natemat linuksa(wróciłem do niego po kilku latach przerwy). No ale z tego co widzę na swoim pc togrub2 nie nadpisuje mi mbr? Mam możliwość ustawienia bootowania tylko windowsa w biosie gdyby grub mi padł. Mogę tez wybrać klawiszem f6 by mi startował z mbr/efi. Tak więc grub nie zrobi Ci bajzlu takiego, ktory ciężko naprawić… chociaż jest do dupy;)

    Jak widać na fotce mam jeden dysk SSD na systemy…na tym dysku jest windows(uefi) i manjaro…Grub nie nadpisał mi niczego co pozwala w razie problemów przestawić się w biosie na windowsa. Inne dyski są na dane.

    #4996
    loctor
    Forumowicz

    @pavbaranov
    Ad1. Nagrałem filmik. Mam nadzieję, że to nie łamie regulaminu. Wybacz jakość ale smartfon i brak statywu…
    https://www.youtube.com/watch?v=Wd1NyWtYzjc
    Ad2/3. To co u mnie odpowiada za wybór systemu a co ja nazywam ogólnie „mbr” jest wbudowane w windowsa. Taka nakładka na mbr czy coś takiego. Normalnie przy jednej opcji czyli rozruchu samego windowsa nie jest widoczne. Do konfiguracji używam EasyBCD ale program ten nie ingeruje w żaden sposób w bootlader, sektor rozruchowy czy co tam jest a tworzy jedynie link, który jest widoczny w menu po starcie komputera.
    Ad4. Spotkałem się z takim twierdzeniem, że wszystkie systemy na jednym komputerze powinny być instalowane w tym samym trybie. Czyli wszystkie w UEFI albo wszystkie w legacyBios o czym również ostrzegają instalatory linuxowe. W przypadku mmieszania trybów mogą wystąpić problemy z uruchamianiem poszczególnych systemów. Windowsa mam zainstalowanego w trybie legacyBios i tak też instaluje każdy dodatkowy system. Być może jest to przestarzałe twierdzenie, być może w ogóle nie dotyczy sytuacji kiedy systemy instaluje się na osobnych dyskach. Nie wiem, informacji szczegółowych brak a nie chce sobie dokładać ewentualnych dodatkowych problemów tym bardziej, że jak do tej pory wszystko działało.
    Ad5. O grub4dos dowiedziałem się 2 dni temu. Na pewno nic takiego nie mam ani nie instalowałem w windows.
    Ad6. VB próbowałem ale różnica jest taka jak pomiędzy oglądaniem zwierząt w zoo oglądaniem ich w ich naturalnym środowisku. To nie to samo, w każdym razie zdarzały mi się różnice w zachowaniu systemu w zależności od środowiska. (np. Mint16 na VB miał dźwięk a normalnie zainstalowany nie miał itp.) Dla mnie nie ma problemu, mam trzy dyski więc z drugiego wydzieliłem 100GB, instaluje co chce i dokładnie wiem jak się system zachowuje.

    Nie wiem skąd Grub4Dos się wziął ale mam pewne podejrzenie. Sprawdzę i dam znać później.

    #4998
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dalej nie łapię, ale…
    Jak rozumiem, masz 2 dyski twarde. Na jednym masz Windows. Na drugim masz/chcesz mieć Manjaro (aktualnie). Windows startuje ze swoim programem rozruchowym umieszczonym w MBR (na 99% masz jakiś niewindowsowy, tj. dodany, a nie będący częścią tego systemu). Z jakiegoś niewytłumaczalnego dla mnie powodu widzi on też linuksa. Wywołanie linuksa powoduje wywołanie Grub2Dos, który skądś musisz mieć. Nie jest częścią Manjaro ISO zatem nie mógł Ci się wgrać. W Manjaro/Archu występuje wyłącznie w AUR, zatem musiałbyś to skompilować, a o tym nie wspominasz.
    Stop orkiestra.
    Wracajmy do tych 2 HDD. Skoro tak masz, to dlaczego nie zainstalujesz sobie Manjaro na drugim HDD, wskażesz jego MBR jako rozruchowy i zainstalujesz tam Grub2 (samo się zainstaluje, bo Manjaro takiego używa). W Manjaro winien być tzw. os-prober, jeśli go nie ma – doinstalowujesz i potem wykonujesz komendę:
    sudo grub-update
    Jeśli masz grub-update, ale z tego co pamiętam, w Manjaro jest – jeśli nie, to wykonujesz:
    'grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg`
    Wcześniej musisz uruchomić system z owego drugiego dysku. Możesz tego dokonać w BIOS. Możesz to zostawić i bawić się w BIOS, z którego dysku ma być uruchomiony system. Możesz na stałe ustawić dysk z Manjaro i wykonać to co mówiłem. Wówczas start komputera nastąpi z drugiego HDD i pojawi Ci się możliwość wyboru systemu: Manjaro bądź Linux.

    #4999
    Avatar photoazja
    Moderator

    … jako rzekł pavbaranov. Dla jasności podam jedynie schemat (nie jest, to kolejność działań, tylko wylistowane tematy):
    – na jednym dysku Windows;
    – na kolejnym Manjaro (kolejność dysków dowolna);
    – w BIOS’ie, jako startowy, ustawiasz dysk z Manjaro;
    – Manjaro instalujesz z odłączonym dyskiem windows’owym, albo podłączonym. Jeżeli dysk z Windows’ami jest podłączony, to podczas instalacji systemu Manjaro go znajdzie. Chyba – jeżeli nie, to jest os-prober, który powinien wykryć dysk z instalacją Windows’ów (choć, z tego co piszą internety, to nie zawsze) i umożliwić dodanie go do menu GRUB’a;
    – komp’a startujesz z dysku manjaro’wego, z możliwością wyboru systemu (teoretycznie, możliwe jest wszystko, co obsługuje GRUB, również Windows) – w Twoim przypadku Windows i Manjaro.

    … jest, to – moim zdaniem – najsensowniejsze rozwiązanie, gdy na jednej maszynie współistnieją równolegle różne systemy (kolejność instalacji może mieć znaczenie. O ile się nie mylę: Windows, Linux inny, Manjaro). Ważna uwaga: piszę, to z punktu widzenia teoretyka, bo nigdy nie łączę instalacji produkcyjnej i testowej na tym samym urządzeniu (-> osobne maszyny).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 65 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.