[SOLVED] Problem z uruchomieniem Manjaro 17.02 po instalacji.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Problem z uruchomieniem Manjaro 17.02 po instalacji.

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 65 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5016
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Ale to nie ja mam problem;)

    #5017
    Avatar photoazja
    Moderator

    pavbaranov -> dlaczego upierasz się przy zarządzaniu boot’em przez Windows? Nie będzie lepiej, jeżeli przejmie, to Manjaro?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5018
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Jak masz uefi to musisz miec baoot\efiw fat32

    #5019
    pavbaranov
    Forumowicz

    … pavbaranov -> dlaczego upierasz się przy zarządzaniu boot’em przez Windows? Nie będzie lepiej, jeżeli przejmie, to Manjaro?

    Nie ja się upieram. Zerknij na jedną z wcześniejszych moich porad, gdzie proponuję zwykły Grub2.
    To @loctor zarządza uruchamianiem systemu przez jakieś 3rd party bootloader (wg mnie to grub4dos).
    Osobiście – zrobiłbym to zupełnie inaczej i prościej, ale jak ktoś chce…

    #5020
    Avatar photoazja
    Moderator

    JaOrazInni -> no jasne, rozumiem.
    … tutaj jednak, to nie powinno mieć znaczenia, bo (jak zeznaje loctor) systemy pracują w trybie BIOS (oby – Arch ostrzega o potencjalnych problemach, w przypadku mieszania trybu MBR/GPT, BIOS/UEFI).

    pavbaranov -> no tak, w takim razie, loctor -> czego się tak przyczepiłeś takiej konfiguracji? Rozważ zarządzanie boot’owaniem systemów ze strony linux’owego GRUB’a. Łatwiej, pewniej. Nawet gdyby coś się zepsuło i miałbyś problemy z uruchamianiem Windows’ów, to łatwo i szybko można odzyskać nad nimi kontrolę za pomocą jednej, dwóch komend. A jeżeli upierasz się przy boot’owaniu ze strony Windows, to:
    #1 wyczyść teren po stronie Windows
    #2 przejrzyj:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Dual_boot_with_Windows/
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Talk:Dual_boot_with_Windows/
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Dual_boot_with_Windows#BIOS_systems

    How to Dual Boot Windows 7 and Linux using BCDEdit


    ————-
    EDIT: … i jeszcze to:
    https://neosmart.net/wiki/easybcd/dual-boot/
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5021
    loctor
    Forumowicz

    Ok, ok, cofnijmy się trochę „do tyłu”.

    Stop orkiestra.
    Wracajmy do tych 2 HDD. Skoro tak masz, to dlaczego nie zainstalujesz sobie Manjaro na drugim HDD, wskażesz jego MBR jako rozruchowy i zainstalujesz tam Grub2 (samo się zainstaluje, bo Manjaro takiego używa).

    Dokładnie tak robie. Przy każdej dystrybucji, którą instaluje.

    W Manjaro winien być tzw. os-prober, jeśli go nie ma – doinstalowujesz i potem wykonujesz komendę:
    sudo grub-update
    Jeśli masz grub-update, ale z tego co pamiętam, w Manjaro jest – jeśli nie, to wykonujesz:
    ‚grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg`
    Wcześniej musisz uruchomić system z owego drugiego dysku.

    Os-prober zwraca to:

    [hellios@hellios-manjaro ~]$ sudo os-prober
    [sudo] hasło użytkownika hellios: 
    /dev/sda1:Windows 8:Windows:chain
    /dev/sda2:Windows 8:Windows1:chain
    [hellios@hellios-manjaro ~]$ 

    Update-grub i kolejna w sumie to samo:

    [root@hellios-manjaro hellios]# update-grub
    Generowanie pliku konfiguracyjnego GRUB-a...
    Znaleziono tło: /usr/share/grub/background.png
    Found Intel Microcode image
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.9-x86_64
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initramfs-4.9-x86_64.img
    Found initrd fallback image: /boot/initramfs-4.9-x86_64-fallback.img
    Znaleziono Windows 8 na /dev/sda1
    Znaleziono Windows 8 na /dev/sda2
    Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
    gotowe
    [root@hellios-manjaro hellios]# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
    Generowanie pliku konfiguracyjnego GRUB-a...
    Znaleziono tło: /usr/share/grub/background.png
    Found Intel Microcode image
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.9-x86_64
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initramfs-4.9-x86_64.img
    Found initrd fallback image: /boot/initramfs-4.9-x86_64-fallback.img
    Znaleziono Windows 8 na /dev/sda1
    Znaleziono Windows 8 na /dev/sda2
    Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
    gotowe
    [root@hellios-manjaro hellios]#

    … pavbaranov -> dlaczego upierasz się przy zarządzaniu boot’em przez Windows? Nie będzie lepiej, jeżeli przejmie, to Manjaro?

    Nie ja się upieram. Zerknij na jedną z wcześniejszych moich porad, gdzie proponuję zwykły Grub2.
    To @loctor zarządza uruchamianiem systemu przez jakieś 3rd party bootloader (wg mnie to grub4dos).
    Osobiście – zrobiłbym to zupełnie inaczej i prościej, ale jak ktoś chce…

    Zgadza się, to ja się upieram przy tym aby nie wrzucać wszystkich systemów do jednego bootloadera bo jak się posypie to strace wszystko. Dlatego wole dla bezpieczeństwa żeby każdy zainstalowany system miał własny bootlader. Owszem zarządzam tym wszystkim z 3td party bootloadera ale ten nazywa się NoeGrub a nie Grub4Dos i zainstalowany jest na windowsowej partycji boot i tylko tam. Każda opcja rozruchowa dodana do niego jest tylko linkiem. Dystrybucje linuxa często zmieniam – windowsa w ogóle nie ruszam od lat. NeoGruba mogę usunąć jednym klinknięciem – Gruba nie za bardzo. To rozwiązanie działało u mnie przez lata i kilkanaście dustrybucji linuxa z dwoma a nawet trzema zainstalowanymi naraz systemami i dopiero teraz przy Manjaro 17.02 jest problem.
    Wróćmy do meritum.
    Problem: na partycji /boot jakimś cudem usiadł sobie Grub4Dos.
    Pytanie: jak go stamtąd usunąć i w jego miejsce zainstalować Grub2 żeby system mógł się normalnie uruchamiać?

    #5022
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Niczego nie stracisz…gdyż mbr dla windowsa zostaje nienaruszony. Pozwala to wybrać botowanie z biosta tylko dla windowsa w razie”katastrofy” i nieważne czy mowimy o UUEFI czy zwykłym bootowaniu…

    Njprośćiej postaw windowsa na nowo na czystych partycjach…
    Windowsa pobieraj z strony MS jako, że masz win8.1 to system automatycznie rozpozna kompa. Dzięki temu nawet nie musisz wpisywać klucza windowsa. No chyba, że masz pirata to co innego.
    POtem napartycji obok manjaro . zresztą wzrouj sie na moim hdd jak coś. Alew tylko wzoruj bo ja mam kilka innych bzdetów tam.

    U mnie jak coś wygląda to tak…
    może pomoże

    Urządzenie Początek Koniec Sektory Rozmiar Typ
    /dev/sda1 2048 923647 921600 450M Środowisko odtworzeniowe Windows
    /dev/sda2 923648 1128447 204800 100M System EFI (Windows)
    /dev/sda3 1128448 1161215 32768 16M Microsoft – zarezerwowana
    /dev/sda4 1161216 86018047 84856832 40,5G Microsoft – dane podstawowe
    /dev/sda5 86325248 145717247 59392000 28,3G Linux – system plików
    /dev/sda6 145717248 250069646 104352399 49,8G Linux – system plików
    /dev/sda7 86018048 86325247 307200 150M System EFI (Dla linuksa)

    Bootowanie jak na fotce, którą dałem jakiś czas temu…

    #5023
    Avatar photoazja
    Moderator

    … no i wszystko jasne:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/NeoGRUB/
    ’NeoGRUB is an implementation of GRUB4DOS provided by the EasyBCD bootloader-configurator for Windows.’
    'One caveat: NeoGRUB is only known to support the following filesystems: FAT16, FAT32, MINIX fs, ext2, ReiserFS, JFS, XFS that means that your /boot partition must be one of these filesystems if you use NeoGRUB. Your root partition and the others are not restricted to these filesystems.’

    ————-
    EDIT: … i jeszcze jeden:
    https://en.wikipedia.org/wiki/EasyBCD#Linux
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5024
    pavbaranov
    Forumowicz

    @loctor – Im mniej kombinujesz z różnego rodzaju 3rd party, tym bardziej zwiększasz bezpieczeństwo. Rozwiązania są proste, bezpieczne i zostały Ci podane.

    Niemniej jednak… cóż – jakiś NeoGrub jest rzeczą w Manjaro nieznaną. Jedyne co na ten temat wiem, to wiki Archa. Myślę, że nikt tu tego wynalazku nie używa, wobec powyższego – jak sądzę – najszybciej znajdziesz rozwiązanie w jakimś wiki/forum NeoGRUBa.

    #5025
    loctor
    Forumowicz

    … no i wszystko jasne:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/NeoGRUB/
    ————-
    EDIT: … i jeszcze jeden:
    https://en.wikipedia.org/wiki/EasyBCD#Linux
    ————-

    No to rzeczywiście się rozjaśniło. Na stronie EasyBCD ani słowa o tym. Przy czym to nie wyjaśnia działającego Minta i Ubuntu i Debiana i…tuzina innych dystrybucji.
    Ok, wywale NeoGruba i spróbuje się pobawić inaczej ale to już nie dziś.

    #5026
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Debian, mint, ubuntu to nie manjaro, który oparty jest na archu. Mint oraz ubuntu mają za baze Debiana :)

    #5027
    pavbaranov
    Forumowicz

    Tutaj masz jeszcze garść informacji o neogrubie.

    #5028
    Avatar photoazja
    Moderator

    … Twoja ostrożność, dotycząca instalacji Windows’ów i ich separacji od innych systemów, byłaby uzasadniona, gdybyś miał je wszystkie na tym samym dysku. Wtedy pewne aktualizacje Windows czepiałyby się boot sector’a i trzeba by dobrze się zastanowić, w jaki sposób rozłożyć systemy na dysku i z którego ma być realizowane zarządzanie boot’owaniem.
    … ale Ty masz komfortową sytuację, bo Windows (system) masz na jednym dysku, a Linux’a na drugim. Możesz wskazać w BIOS’ie dysk linux’owy jako startowy; na nim odezwie się GRUB; z niego wystartujesz Linux’a, albo Windows’y – bez modyfikacji boot sector’a dysku windows’owego. W każdej chwili możesz w BIOS’ie przestawić start na dysk windows’owy.
    ————-
    EDIT: … teoretycznie, gdyby /boot był na ext2, to powinno chodzić. Teoretycznie.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5029
    pavbaranov
    Forumowicz

    EDIT: … teoretycznie, gdyby /boot był na ext2, to powinno chodzić. Teoretycznie

    Zadam brutalne pytanie: a po cholerę?
    /boot w ogóle nie jest potrzebne. /boot/efi gdy używasz UEFI, ale to musi być na fat32.
    Fakt, z podobnym problemem (tj. z koniecznością /boot na ext2) spotkałem się na naszym forum Archa, gdzie bez tego nie chciało działać. Można jednak prościej, czyli korzystać z UEFI. Dodatkowym plusem – szybszy start systemu.

    Choć… możesz mieć rację.

    @loctor
    – Po jakiego grzyba zrobiłeś sobie partycję /boot i co tam masz?

    #5030
    JaOrazInni
    Forumowicz

    https://media.tenor.com/images/4a03d34ee8e5f6bb5f00f42535a32e90/tenor.gif

    I to starałem się na swój porąbany sposób powiedzieć. Nasz kolega zapewne się zbytnio obawia problemów, które na dobrą sprawe są marginalne albo łatwe do pominięcia/naprawy w razie awarii.

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 65 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.