Wine+Playonlinux – problemy.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Wine+Playonlinux – problemy.

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 64 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5686
    pavbaranov
    Forumowicz

    Znów się kontrolnie wtrącę.
    1. AMDGPU – dużo zależy od wersji kernela. Spośród godnych polecenia 4.9LTS lub 4.12. Sprawdź sobie jeszcze jak to w Manjaro jest poustawiane:
    zgrep -i AMDGPU /proc/config.gz
    Winno Ci wyjść np. coś takiego (choć pewnie nie dokładnie, bo ja mam kernel budowany przez siebie):

    CONFIG_DRM_AMDGPU=m
    CONFIG_DRM_AMDGPU_SI=y
    CONFIG_DRM_AMDGPU_CIK=y
    CONFIG_DRM_AMDGPU_USERPTR=y
    # CONFIG_DRM_AMDGPU_GART_DEBUGFS is not set

    Tak na prawdę, to kernel przystosowany do AMDGPU (w tym PRO) winien mieć chyba CONFIG_DRM_AMDGPU=y. Jeśli w tym miejscu masz „is not set” – będziesz musiał zbudować samemu kernel. W tym przypadku polecam mniej problematyczny w tym zakresie system np. Arch i pochodne z wyłączeniem Manjaro.
    AMDGPU_SI oraz AMDGPU_CIK umożliwiają odpalenie amdgpu dla Radeonów z linii Sea Islands oraz Southern Islands. Nie wiem do jakiej należy Twój GPU, ale jeśli do którejś z nich, to kernel musi zostać przebudowany. Prawdopodobnie jednak nie jest to wymagane (bo na stockowym kernelu Manjaro Ci działa ten sterownik).
    2. Obie paczki z AUR, czyli xf86-video-amdgpu-pro oraz amdgpu-pro są w zasadzie tożsame, dostarczają tych samych sterowników. Zgodnie z wiki Archa polecane jest pierwsze, ale może wówczas jeszcze nie istniało drugie. Obie paczki mają patch dla kernela z linii 4.9 co wskazywałoby raczej na sensowność użycia właśnie tej wersji kernela. Nie orientuję się jednak czy ten patch jest po to by amdgpu-pro działał z tą wersją (4.9) kernela, a w pozostałych przypadkach (np. 4.12) nie jest wymagany, czy też amdgpu-pro, które jest w AUR po prostu jest dla kernela 4.9 i żadnego innego. Pewnie więcej wyjaśnień uzyskasz w BBS Archa (to ogromny wątek, ale sensowne informacje znajdziesz pod jego koniec, ze względu na to, że wcześniejsze dotyczą Catalysta, który nie jest dla Twojego GPU).
    3. Obie paczki amdgpu-pro w AUR są oznaczone jako przestarzałe. Pewnie niebawem pojawią się nowe.
    4. Zerknij na wiki Archa – wyjaśni Ci się sporo.
    5. Ktoś wcześniej wspominał o instalacji opencl-amd. To nie jest sterownik graficzny, a jedynie część dostarczana wraz z amdgpu-pro, która służy wykonywaniu obliczeń przez GPU; taki odpowiednik CUDA w NVidii.
    6. Sprawdź sobie jeszcze ustawienia akceleracji sprzętowej.

    PS. Sorry, że w linkach masz informacje z Archa, ale jakoś nie widzę podobnych w wiki Manjaro. Jeśli się nie mylę Manjaro na szczęście nie wprowadziło tu jakichś swoich rozwiązań.

    #5688
    Avatar photoazja
    Moderator

    Kernel: 4.12.8-2-MANJARO x86_64 (64 bit)

    $ zgrep -i AMDGPU /proc/config.gz
    CONFIG_DRM_AMDGPU=m
    CONFIG_DRM_AMDGPU_SI=y
    CONFIG_DRM_AMDGPU_CIK=y
    CONFIG_DRM_AMDGPU_USERPTR=y
    # CONFIG_DRM_AMDGPU_GART_DEBUGFS is not set

    @pavbaranov -> czyli tak samo jak u Ciebie. Sądzę, że Panowie z zespołu Manjaro nie modyfikują kernel’a (w stosunku do Arch’a) w jego krytycznych parametrach, aby nie stracić kompatybilności z Arch’em.
    … mój Kernel, rzecz jasna, nie jest modyfikowany. Rzecz jasna, bo – moim zdaniem – nie widzę powodu do wybierania Manjaro, jako systemu użytkowego, po czym kombinowanie z kernel’em. Badań nie prowadziłem, nawet nieoficjalnych i na znikomej próbce, ale wnosząc z charakterystyki systemu – Manjaro jest dla ludzi, którzy potrzebują działającego systemu po instalacji, już, teraz. Co bardziej dociekliwi mogą później zgłębiać tajniki, poszerzać swoją wiedzę nt. systemu, ale generalnie, akcent położony jest na działający z marszu system. Ja jestem tym dociekliwym, który niespiesznie dłubie, ale wątpię, abym kiedykolwiek zdecydował się na budowę własnego kernel’a. Podobnie, jak większość użytkowników Manjaro, nie mam takiej potrzeby. Co innego, wykorzystanie różnych kernel’i dostępnych w repozytoriach.
    … ale być może @loctor ma inne zdanie na ten temat i wtedy Twoje rady będą dla Niego (lub kogoś innego, kto tutaj trafi) cenne, wręcz niezbędne, bo – bez wątpienia – rzuci się na głęboką wodę.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5689
    loctor
    Forumowicz

    U mnie wygląda to tak:

    zgrep -i AMDGPU /proc/config.gz
    CONFIG_DRM_AMDGPU=m
    CONFIG_DRM_AMDGPU_SI=y
    CONFIG_DRM_AMDGPU_CIK=y
    CONFIG_DRM_AMDGPU_USERPTR=y
    # CONFIG_DRM_AMDGPU_GART_DEBUGFS is not set

    Czyli teoretycznie chyba jest ok.
    Kernel: 4.9.44-1-MANJARO x86_64 (64 bit)
    Jeśli chodzi o kernel to zanim posypałem system aktywując sterownik video-vesa miałem przez chwilę dla testu zainstalowany 4.12 ale różnicy w PoE na sterowniku video-amdgpu nie widziałem żadnej.
    Karta graficzna to dokładnie AMD Radeon RX480 [gen. Arctic Islands, arch. Polaris 10, GCN 4.0(1.3)].
    Co do własnoręcznej (re)kompilacji kernela to jestem na to zdecydowanie za krótki. Wątpię czy dałbym radę nawet z czyjąś pomocą, tzn pewnie tak ale w ogóle nie zrozumiałbym tego co robię. Tu potrzebne są, jak myślę, przede wszystkim podstawy a tych nie da się przyswoić w kilka godzin. Na szczęście jest manager ustawień Manjaro, który daje możliwość łatwej i szybkiej zmiany kernela i to mi na razie wystarczy.
    Jeśli chodzi o sprawdzenie akceleracji sprzętowej to z pewnym wstydem przyznaję, że nie wiele rozumiem z tego co jest pod linkiem…

    BTW.
    Czy istnieje jakiś program, który umożliwia grzebanie w ustawieniach karty graficznej? Taki z GUI działający na video-amdgpu. Nic takiego nie mogę znaleźć ale może ktoś z was zna?

    #5690
    Avatar photoazja
    Moderator

    … własnościowe driver’y nie mają soft’u do ustawień karty?
    … jeszcze jeden pomysł, o którym … mówiliśmy, nie mówiliśmy? Chyba o tym wspominałem:
    AUR / amdgpu-pro-dkms
    czyli wersja dkms (dynamiczny moduł jądra) sterowników. Nie ma tylu zależności i nie powinno być problemów z instalacją. Co najwyżej wysadzisz testowy system. Moim zdaniem warto spróbować.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5691
    pavbaranov
    Forumowicz

    jeszcze jeden pomysł, o którym … mówiliśmy, nie mówiliśmy? Chyba o tym wspominałem:
    AUR / amdgpu-pro-dkms
    czyli wersja dkms (dynamiczny moduł jądra) sterowników. Nie ma tylu zależności i nie powinno być problemów z instalacją.

    Zanim coś powiesz – sprawdź. Zależności dla amdgpu-pro-dkms są… większe, bo jeszcze dkms :) Jeśli z jakiejś przyczyny amdgpu-pro się nie buduje, to i nie zbuduje się jego wersja dkms. Inna sprawa, że paczka buduje się prawidłowo, a jedynie nie chce się zainstalować. Rozwiążcie sobie dlaczego :)
    Wersja dkms jest jednak ze wszechmiar polecana, albowiem zmiana kernela nie będzie wymagać przebudowania sterownika.


    @loctor
    – Z tego co widzę, to w katalogu: xf86-video-amdgpu-pro/opt/amdgpu-pro/bin/ jest tworzona aplikacja (binarka) amdgpu-pro-px – być może to jest ów program „sterujący”. W AUR masz też jeszcze radeon-profile-daemon-git oraz radeon-profile-git, które oferują możliwość sterowania (ograniczonego) sterownikiem. Także amdgpu-pro.
    Z wpisu wynika, że paczkę lib32-amdgpu-pro masz już w systemie. To oznaczałoby, że jakieś amdgpu-pro już zbudowałeś i zainstalowałeś, ale jakie? Druga kwestia ncurses5-compat-libs – to jest w AUR. Masz to zainstalowane?

    #5692
    Avatar photoazja
    Moderator

    <quote>
    Zanim coś powiesz – sprawdź. Zależności dla amdgpu-pro-dkms są… większe, bo jeszcze dkms :)

    … jak nie sprawdziłem, jak sprawdziłem? Sprawdź zanim powiesz sprawdzam :)
    Zależności AUR/amdgpu-pro-dkms, to dkms i wget. Porównywałeś, to z listą zależności AUR/amdgpu-pro?
    – ilościowo zależności jest mniej;
    – obie zależności dla AUR/amdgpu-pro-dkms, to pakiety z repozytoriów Manjaro;
    – nawet jeżeli pójdziemy głębiej i zajrzymy w zależności pakietów zależnych, to i tak nie ma tego wiele i wszystko z repozytoriów Manjaro;
    – to oznacza, że nie należy się spodziewać konfliktów pakietów, a samo dkms działa w Manjaro sprawnie (na tyle, na ile mi wiadomo);
    – pośród zależności nie ma pakietów, które wcześniej sprawiały problemy.
    … jak dla mnie, to ’Nie ma tylu zależności i nie powinno być problemów z instalacją’ (wybacz, że cytuję sam siebie).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5693
    loctor
    Forumowicz

    Amdgpu-pro nie został zainstalowany. Zbudował się ale nie zainstalował ze względu na nierozwiązalne zależności. Zrzuty/screeny są gdzieś na poprzedniej stronie wątku. Nawet jeśli jakieś elementy się zainstalowały/zaktualizowały to nie były aktywne – system nadal twierdził, że działa na sterowniku video-amdgpu. Zdziwiłbym się gdyby się okazało, że zamknięty sterownik nie ma żadnego wbudowanego panelu kontrolnego ale wygląda na to, że otwarty go nie ma a w każdym razie ja nic takiego nie widzę choć jest jeszcze możliwość, że nie wiem gdzie i czego szukać.
    Jak wrócę, pewnie dopiero wieczorem, spróbuję zainstalować wersję dkms.

    #5694
    pavbaranov
    Forumowicz

    Budując z AUR czytajcie komentarze…
    Nie masz w systemie zainstalowanego ncurses5-compat-libs z uwagi na to, że PKGBUILD w AUR jest już zbyt stary i nie są już dostępne źródła, z których korzysta. Bez tej paczki nie będzie możliwości zainstalowania jednej z paczek budowanych w ramach amdgpu-pro.
    Skoro masz Manjaro KDE, to powinien tu być yaourt – jeśli nie – doinstaluj. Wykonaj kolejno:
    yaourt -G ncurses5-compat-libs && cd ncurses5-compat-libs
    W katalogu znajdziesz plik PKGBUILD – otwórz go do edycji i zmień wszystkie wystąpienia daty 20170527 na 20170819.
    Będąc w ww. katalogu, wpisz w konsoli:
    updpkgsums && makepkg -sirc
    Przebuduj (dla pewności, bowiem nie jest to absolutnie konieczne) paczkę xf85-video-amdgpu-pro i zainstaluj paczki, które otrzymasz (nie będzie to jedna paczka). Sprawdź wcześniej co dostarczyło Ci lib32-amdgpu-pro-17.10.401251-2 bo jest to paczka budowana i instalowana „w ramach” tego sterownika. Ze względu na to, że sterowniki nie zainstalowały Ci się, to nie powinieneś mieć jej w systemie.
    Przy okazji – nie istnieją 3 różne sterowniki amdgpu-pro (sorki, nie zauważyłem tego wcześniej). Jest jeden, który buduje cały zespół paczek (podobnie jak np. PKGBUILD dla dowolnego kernela buduje sam kernel, jego pliki nagłówkowe i dokumentację). Paczki amdgpu-pro czy amdgpu-pro-dkms (i kilka innych) są budowane wraz z xf86-video-amdgpu-pro. Jeśli zechcesz zbudować np. amdgpu-pro-dkms to w efekcie otrzymasz dokładnie te same paczki, jakie zbudujesz budując amdgpu-pro czy xf86-video-amdgpu-pro.
    Paczka lib32-amdgpu-pro-17.10.401251-2 powinna zostać przeinstalowana przy instalacji sterowników. Możesz jednak ją wcześniej spróbować odinstalować, by nie mieć jakichś problemów w systemie.

    #5696
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> na temat nieaktualnego ncurses była już mowa wcześniej, choć propozycja rozwiązania problemu była chybiona, ale to wyszło dopiero po wgryzieniu się w sprawę.

    @loctor -> spróbuj najpierw z dkms. Jeżeli nie pójdzie, to patrz: powyżej, rady @pavbaranov. Ale:
    # idż na stronę paczki:
    https://aur.archlinux.org/packages/ncurses5-compat-libs/?comments=all
    i poczytaj ostatnich kilkanaście komentarzy i ten przypięty, na górze. Postaraj się zrozumieć, bo mechaniczne wykonanie komend, bez ich zrozumienia, spowoduje wprowadzenie zmian w systemie, poza standardowymi mechanizmami (piszę, to z punktu widzenia Manjaro) – zmian, nad którymi nie będziesz panował, bo nie będziesz ich rozumiał. Propozycja @pavbaranov, to nic strasznego, bo to tylko modyfikacja PKGBUILD’a (czyli 'receptury’, pozwalającej na kompilację programu), który jest przestarzały i odwołuje się do nieistniejących źródeł; ale taka modyfikacja, to już stworzenie własnej paczki, o którą musisz dbać. Wypadałoby rozumieć mechanizmy, bo inaczej nic z tego nie będzie (taka modyfikacja mogłaby zostać zignorowana w standardowym systemie, ale nie rolling-release);
    # stwórz sobie 'bazę’ takich zmodyfikowanych, własnych, skądinąd-branych paczek i opatrz czytelnymi notatkami (nawet jeżeli będzie, to dotyczyło jednego przypadku), bo za chwilę zapomnisz o co tam chodziło (a nawet jeżeli nie zapomnisz, to nie po to różni mądrale wynaleźli pismo, abyśmy musieli pamiętać);
    # pamiętaj, że AUR, jako całość, jest repozytorium o stosunkowo niskim poziomie zaufania. Zdarzają się w nim perełki, ale i knoty, które źle działają, nie działają, trzeba samemu modyfikować, aby działały. Albo będziesz świadomie z niego korzystał, albo zgodzisz się na ryzyko destabilizacji systemu czy poszczególnych jego elementów. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest ono wielkie i jeżeli będziesz wgryzał się w temat, to będziesz je jeszcze bardziej zmniejszał, ale trzeba być świadomym, bo AUR nie ma żadnej scentralizowanej kontroli i systemu testów.
    ————-
    EDIT … @pavbaranov -> ncurses5-compat-libs będzie próbowało zainstalować ncurses w wersji 6.0-20170819. Co się stanie, jeżeli w systemie ncurses już jest? Jeżeli tak (prawie pewne), to jest zapewne z repozytorium Manjaro, w wersji 6.0+20170527-1. Widzę w PKGBUILD’zie, że link’uje biblioteki, ale nie potrafię tego precyzyjnie zinterpretować.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5697
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja: Raz jeszcze:
    1. Wszystkie paczki amdgpu są tworzone z jednego PKGBUILDu. Nie ma odrębnych dla amggpu-pro, *-dkms, czy xf86-*. To jest ten sam PKGBUILD, który tworzy je wszystkie. Nie ma zatem znaczenia, czy budujesz *-dkms, czy cokolwiek innego. Paczki (jest ich od groma) są te same. Taka struktura tzw. *base i splitted paczek.
    2. Zobacz co instaluje ncurses5-compat-libs i znajdziesz odpowiedź na zadawane mi pytanie. Ncurses a ncurses5-compat-libs to dwie różne rzeczy, co łatwo sprawdzisz gdy zbudujesz paczki i zobaczysz co dostarczają. Tak, czy inaczej – amdgpu-pro wymaga ncurses5-compat-libs bez czego nie zainstalujesz w systemie amdgpu-pro (sterowników).

    Jak na razie – jeśli @loctor chce mieć amgpgu-pro to albo musi dokonać proponowanych zmian, albo poczekać na aktualizację. Pierwsze nie jest absolutnie żadnym problemem :)

    #5698
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> zmusiłeś mnie do wysiłku, dzięki czemu odpowiedziałem sobie na pytanie, którego NIE zadałem. Powinienem, to zrobić wcześniej, więc dziękuję. Nie zmienia, to postaci rzeczy, że pytanie, które zadałem, pozostało bez odpowiedzi (odnoszę wrażenie, że nie zostałem zrozumiany, wskutek niecierpliwej czy pobieżnej lektury moich wątpliwości), ale odpuść sobie – chciałem jedynie wzbogacić wątek, tak aby był pełniejszy i nie zawierał tylko ’zrób to czy tamto’, ale również słów kilka wyjaśnienia ’dlaczego tak, a nie inaczej’, bo byłoby, to przydatne dla @loctor, jak i innych, którzy trafią na ten materiał. Osobiście nie jestem zdeterminowany do drążenia w tym kierunku, w tym czasie – a gdy już będę, to informacje znajdę jak zwykle, dzięki rodzinnym koneksjom – wujkowi Google’owi i ciotce Wikipedii.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5699
    loctor
    Forumowicz

    Wczoraj było już trochę za późno, zabrałem się więc za działanie dziś tylko widzę, że mogłem najpierw wejść tu poczytać wasze wpisy. No ale nic, stało się.
    Zainstalowałem apmdgpu-pro-dkms. Tym razem nie ręcznie a przez Pamaca. O dziwo pakiet zbudował się i zainstalował bez problemów a w każdym razie niczego nie sygnalizował. Niestety żeby nie było za różowo dkms na końcu krzyknął, że mu czegoś brakuje.
    Screen:
    Screenshot_20170827_065747.png
    Teraz boje się zrestartować kompa :P

    #5700
    pavbaranov
    Forumowicz

    Przecież masz wszystko napisane: zainstaluj pliki nagłówkowe kernela. Mają one taką postać linuxXX-headers. W Twoim przypadku owe XX to 49. Potem zainstaluj raz jeszcze sterownik (bo najprościej).
    Jeśli się nie mylę, to WINE działa jako 32bitowe, potrzebny Ci będzie też lib32-amdgpu-pro by korzystać z niego pod WINE. Sprawdź, czy masz taki zainstalowany.
    Sterownik winien się uruchamiać automatycznie, ale sprawdź wpisy, o których mowa w wiki. Ów „early KMS” jest alternatywą (po prostu sterownik startuje wówczas wcześniej).
    Uruchom sobie akcelerację sprzętową, bo bez niej w programach, które ją potrafią wykorzystać nadal będziesz miał słabą wydajność.

    Gwoli wyjaśnienia: pamac zbudował po prostu wyłącznie paczkę *-dkms, która nie ma zależności od ncurses-compat-libs.

    #5701
    loctor
    Forumowicz

    Zainstalowałem linux49-headers ale przy ponownej instalacji wychodzą kolejne błędy.
    Tak się kończy instalacja:
    Screenshot_20170827_113240oo.png
    A to jest zawartość wspomnianego na screenie logu:
    Screenshot_20170827_113158pp.png

    #5702
    pavbaranov
    Forumowicz

    Bez owego „make.log” nic nikt nie jest w stanie powiedzieć o co chodzi. Z błędem powinieneś (jego zawartością) zasygnalizować na AUR.

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 64 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.