Udzielone Odpowiedzi
- AutorPosty
- CenartForumowicz
Azja, przepraszam za popełnione błędy i dzięki za zainteresowanie moim tematem. Postaram się pamiętać aby być bardziej precyzyjnym.
Zapoznałem się z tym co napisałeś/ pokazałeś i widzę to tak:
1. edytuję plik: /etc/xdg/xfce4/xinitrc i robię w nim wpis o poniższej treści w polu które wskazałeś:
# Cleanup after the session if desired
test -r $HOME/.logout && . $HOME/.logout2. w Systemie plików tworzę plik ukryty: ~/.xinitrc i robię w nim wpis o poniższej treści:
#!/bin/bash
play /path/to/logout/sound/usr/share/sounds/Borealis/stereo/desktop-logout.ogg(gdzie usr/share/sounds/Borealis/stereo/desktop-logout.ogg to moja ścieżka do dźwięku wylogowania)
3. jakie nadać rozszerzenie dla utworzonego pliku ~/.xinitrc ? Czy „ini” czy „sh”?
Jak rozumiem ten plik ma być ukryty w katalogu głównym czyli System plików…4. czy nadanie execute dla pliku: ~/.xinitrc oznacza: prawoklik -> właściwości -> uprawnienia -> zaznaczyć „Zezwolenie na uruchamianie jako program” ?
CenartForumowicz… mój Xfce jest sound-free i jest z tego powodu szczęśliwy ;D
… jeżeli masz komunikat o błędzie, spowodowanym nieprawidłowym poleceniem, to najwyraźniej próbowałeś wykonać komendę, której system wykonać nie mógł. Napisz, co to było.Witaj.Chwilę mnie nie było.
Tak to wykonałem:
1. w Thunar Root: otwarłem plik xinitrc, w wierszu 111 wpisałem podany wpis:
# Cleanup after the session if desired
test -r $HOME/.logout && . $HOME/.logout ” + w wierszu niżej dałem „fi” -> wcześniej załączyłem screen tego pliku przed i po zmianie aby było widać jak to zapisałem, bo nie wiem czy zrobiłem to poprawnie
2. utworzyłem plik: logout.ini ale nie wiedziałem gdzie go mam umieścić więc dałem do /home/domek/
3. potem wykonałem takie komendy jak na screenie
Po tych manipulacjach wylogowanie czy restart: nie dały dźwięku wylogowania.
Obecnie stan jest taki: do czasu uzyskania pomocy wycofałem te manipulacje do stanu pierwotnego.Attachments:
CenartForumowiczWitaj Azja. Przepraszam za milczenie ale byłem na wyjeździe i nie zaglądałem na forum.
1. z sudo su to właściwie nie wiem czemu to zrobiłem. Parę lat temu bawiłem się Ubuntu 12.04 i tam(już nie pamiętam jakie to były powody) używałem tej komendy aby coś istotnego zrobić … i tak mi zostało. Dzięki za uwagę, masz rację. Zdecydowanie muszę zmienić ten nawyk.
2. wpis dot. MANJARO (widoczny w BIOS tak jak ENDLESS OS), to był wpis, który tam się pojawił kiedy na próbę instalnąłem MANJARO GNOME na dysku zewnętrznym.
Na Dysk 1 w laptopie mam MANJARO XFCE i uruchamiam system z jego bootloadera. Na Dysk 2 w laptopie mam WIN10 i uruchamiam go z bootloadera WIN10, sekwencją:
F12 -> wybór urządzeń bootowania -> wskazuję Dysk 2 -> uruchamiam WIN10.
Taki układ mi pasuje bo w sumie tak rzadko zaglądam do WIN10, że nie zabiegam o dualboot.CenartForumowiczAaa,przepraszam, nie pomyślałem o tym:
1. poczytałem aby jakoś zaznajomić się z tematem -> ze szczególnym uwzględnieniem informacji z linków jakie wkleiłem
2. używam MANJARO, to zadałem temat tutaj
3. zainteresowałeś się Ty
4. sprawdziłem czy mam pod MANJARO narzędzie: „efibootmgr” -> miałem
5. wykonałem testowe użycie: terminal -> bez uprawnień root -> komenda „efibootmgr” -> obejrzałem wynik i coś zaczęło mi świtać. Nie do końca rozumiałem składnię poleceń, więc się z nimi zapoznałem (link do opisu we wcześniejszych postach)
6. ponownie wróciłem na forum, zapytałem i zapoznałem się z Twoimi uwagami/przykładami jak je zbudować
7. potem już było łatwo bo zajarzyłem, więc do dzieła:
terminal -> sudo su -> hasło -> efibootmgr -> –bootnum 0010 –delete-bootnum -> enter + ponownie –bootnum 0011 –delete-bootnum -> enterb-> exit -> exit
8. restart systemu -> F12 … i działa: nie ma wpisów.
Do reszty poleceń powrócę jak złożę jakiegoś złomka, bo faktycznie to był eksperyment na żywym organiźmie.
Ale lektura tematu to podstawa. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.CenartForumowiczAzja, dzięki wielkie za pomoc.
Usunąłem wpisy. Osiągnąłem cel. Ale kto wie, może w drugą stronę zechcę np. coś dodać? To zadziwiające jaka siła drzemie w konsoli.
Swoją drogą uprawnienia z boot/EFI są fundamentalne. Teraz widzę jak stosunkowo łatwo wrzucić tam coś co niekoniecznie jest Nam potrzebne. Coś co niekoniecznie da się kontrolować. Coś co jest na poziomie podstawowym. Coś po za zwykłym pojęciem zwykłego użyszkodnika. Bo to „Panie, magia jest”. Chyba, że zbyt szybko wyciągam zbyt daleko idące wnioski….
To czego się dowiedziałem jest bardzo pouczające.Apeluję do wszystkich użyszkodników swojego Linuxa: nie skąpcie datku dla pracy dobrych ludzi: warto. Nieskromnie powiem, że ja to już robię.
Moderatorów proszę o zachowanie dla potomności: a nuż komuś się przyda.
Zamykamy posta.CenartForumowicz… są narzędzia do tego przeznaczone, do edycji wpisów na partycji EFI (nie wskażę Ci niczego konkretnego, ale wiem, że są, bo zetknąłem się z takimi), możesz również ręcznie usunąć odpowiednie pliki. Poszukaj czegoś w net’cie i/lub poczekaj, aż ktoś odezwie się na tym forum. Pamiętaj jednak o tym, aby nie usuwać systemów, które chcesz boot’ować bezpośrednio z BIOS/EFI. Chyba, że boot’ujesz jeden system, którego boot manager ogarnia również pozostałe – możesz boot’ować Manjaro z boot manager’a Windows, jak i Windows z GRUB’a. To drugie rozwiązanie jest łatwiejsze w obsłudze i pewniejsze. Wtedy na partycji EFI pozostaje jeden system, który boot’ujesz zawsze, i który włada wszystkimi.
Rozumiem, tak to działa. Ok, poszukam coś po sieci i jednocześnie poczekam, może ktoś się odezwie tu na forum.
Generalnie moim zamysłem jest aby usunąć dodatkowe wpisy, które pojawiły się pod F12.
Chcę aby MANJARO z DYSK 1 uruchamiało się ze swojego bootloadera + WINDOWS 10 z DYSK 2 niech uruchamia się ze swojego bootloadera. Nie jestem zainteresowany dualbootem.
Znalazłem po sieci info o konsolowym programie: efibootmgr -> mam go pod MANJARO. Wygląda na to, że trzeba dać odpowiednią komendę/komendy tylko, że nie wiem jakie.
W terminalu na próbę dałem komendę: efibootmgr i o to wynik, który pokazuje te przedmiotowe wpisy w BIOS:Znalazłem też coś w tym temacie ale na razie nie za bardzo wszystko rozumiem. Potrzebował bym pokazania/wyjaśnienia.
https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Instalacja_systemu_operacyjnego_na_platformach_z_UEFIPS. Azja,znalazłem chyba coś co prawdopodobnie rozwiąże mój „problem”. Jest to opisane tu: https://linux.die.net/man/8/efibootmgr . Jest tylko kwestia zrobienia dobrej składni i tu potrzebowałbym pomocy.
Attachments:
CenartForumowicz… jeżeli lista pojawia się po F12 przy starcie maszyny, to jej źródłem jest BIOS/EFI (?). Sądziłem, że bierze się ona z tego, co zostanie w danym momencie wykryte, ale na podstawie tego co piszesz wynika, że to również pozycje zapisane w EFI. Rozumiem, że wpis dotyczący Endless OS jest widoczny po usunięciu dysku z instalacją tego systemu? Potwierdź, że dobrze rozumiem. Jeżeli tak jest (i na podstawie innych informacji od Ciebie) wnoszę, że używasz EFI i masz partycję EFI i ten wpis zapewne bierze się z niej, a nie z BIOS’u. Należy usunąć go stamtąd (z partycji EFI jeżeli jest jedna lub partycję, jeżeli Endless OS utworzył własną). Nie mam jednak wielkiego doświadczenia z EFI (unikam jak tylko mogę i póki mogę, bo to szatański wynalazek), więc będziesz musiał zaczekać, aż zgłosi się ktoś, kto Cię poprowadzi, bo nie chcę mieszać.
… plus dla Ciebie, że zdemontowałeś dysk przed experymentami, choć należało usunąć oba – wtedy instalka Endless OS nie dodałaby swojej pozycji na partycji EFI, która zapewne znajduje się na dysku, który pozostał w komp’ie.
… wydaje mi się, że link, który podałeś dotyczy innego problemu, który w prostej linii biegnie do pytania: jedna partycja EFI, czy osobne dla poszczególnych systemów? Niedawno zmierzyłem się z tym i to zdarzeniem zmieniło moje poglądy na ten temat.
… OT: jeżeli zamierzasz częściej bawić się w takie testy, to polecam rozważenie postawienia komp’a wyłącznie w tym celu – stary notebook, maszyna poleasingowa, płyta na pająka (poszczególne elementy połączone ze sobą, ale bez obudowy). Jeżeli, to będzie co najmniej Core2 Duo (lub równorzędny), to będzie hulał, a i słabsze procesory spokojnie dają radę. Do tego 2-4 GB RAM’u i zmęczony dysk talerzowy (20-40 GB). Jak się postarasz, to uzbierasz wszystko za darmo.
… jeżeli chcesz, aby GRUB z Manjaro obejmował możliwość boot’owania wszystkich systemów z dysku, to stwórz nowy wątek.Azja, dobry człowieku, już mnie oświeciłeś. No teraz rozumiem o co chodzi…
Tak: ENDLESS OS(a teraz i MANJARO)widać pod F12 właśnie po usunięciu dysku z instalacją systemu -> czytaj odpięciu dysku zewnętrznego z instalacją.
Tak: mam partycje EFI na dyskach, które normalnie są w laptopie -> faktycznie odpiąłem tylko „Dysk 2”, ale „Dysk 1” pozostał w lapku a na nim właśnie jest „Partycja /boot/EFI”.
Nie: nie mam potrzeby aby GRUB z MANJARO miał możliwość bootowania wszystkich systemów jakie znajdują/znajdą się na tym kompie.
Chyba faktycznie poskładam jakiegoś złomka i na zabawę będzie jak znalazł.Teraz rozumiem, że muszę wpis ENDLESS OS, MANJARO czy jakiegokolwiek innego systemu po prostu usunąć z partycji EFI z „Dysk 1” -> nie wiem jak to zrobić? Edytować plik i ręcznie usunąć wpis? Czym to edytować? A może jest jakaś komenda na terminal?
CenartForumowicz… w kwestii formalnej:
# Endless OS ma wersję Live, więc w jakim celu instalowałeś go na dysku?
# nie instaluj – na maszynie produkcyjnej – systemu, którym chcesz się pobawić! Od tego masz wersję Live.… twój opis nie jest jasny. Nie wynika z niego klarownie (w zasadzie, w ogóle nie wynika), czy pozycje, jakie się pojawiają, dotyczą BIOS’u/EFI czy GRUB’a. A jeżeli GRUB’a, to czy instalowałeś na zewnętrznym dysku … Gubię się w domysłach.
1. Sprawa dotyczy BIOS.
2. Jak włączę laptopa(LIFEBOOK E 751) i wcisnę F12, to mam wybór opcji bootowania: floppy, dysk, CD/DVD, LAN, USB… no i tam pojawiła się pozycja ENDLESS OS(a załóżmy, że nie chcę aby tam była).
3. Po to instalka na dysk zewnętrzny aby nie mieszać na 2 dyskach w lapku i sprawdzić pełnię możliwości ENDLESS OS.
W lapku mam 2 dyski: dysk 1(tablica GPT + GRUB)- Manjaro + dysk 2(tablica GPT + bootloader WIN10)- Win10. Dysk 2 w kieszeni po nagrywarce DVD.
4. Co do GRUB-a: jak uruchamiam Manjaro, to GRUB nie wykrywa nic po za sobą; nie ma wpisów dot. bootloadera Win10 z dysku 2; nie ma wpisów dot. ENDLESS OS.
5. Przy instalacji ENDLESS OS: nie ma żadnych opcji partycjonowania, ustalenia lokalizacji bootloadera, wyboru systemu plików, itp., jest tylko wybór dysku na którym chcemy go zainstalować i czy ma to być dualboot (jeśli na tym dysku są inne partycje). Dysk zewn. był czysty więc odbyła się instalacja na całym dysku: ENDLESS OS sam sobie popartycjonował jak chciał. Na czas instalacji ENDLESS OS usunąłem z lapka Dysk 2.
W tym temacie znalazłem podobny wątek ale trochę go nie rozumiem, bo nie jestem informatykiem:
https://community.endlessos.com/t/bios-boot-anomalies-with-endless/6667Dla porównania wykonałem instalację MANJARO GNOME na tym dysku zew. aby zobaczyć co będzie. Dysk zewn. z tablicą MBR + musiałem zrobić partycję /boot/EFI bo system nie startował. Teraz w BIOS pod F12 doszła pozycja bootowania: MANJARO.
Chcę się dowiedzieć/zrozumieć dlaczego tak się stało i jak ewentualnie można kasować takie wpisy: np. ENDLESS OS czy MANJARO.
10 listopada 2018 o 18:43 W odpowiedzi do: [SOLVED] Manjaro XFCE 18: zmiana dźwięku logowania. #8555CenartForumowiczKolego, dzięki wielkie za zainteresowanie moim problemem i podrzucone rozwiązania.
Skleroza chyba robi postępy.
Przecież dodałem do autostartu polecenie: Dźwięk logowania -> /usr/bin/canberra-gtk-play –id=”desktop-login”.
No i do pioruna tym mogę sobie mieszać :-)) byle plik był w .ogg.Tak czy inaczej innym użyszkodnikom XFCE polecam rozwiązania z których ja skutecznie skorzystałem:
https://forum.xfce.org/viewtopic.php?id=8618
https://forum.manjaro.org/t/how-to-enable-xfce-system-sound-events/18674/3
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=205858
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2263834
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=214209.Posta można zamykać ku potomności. Pozdrawiam.
9 października 2018 o 20:08 W odpowiedzi do: [SOLVED] NetworkManager: brak info o prędkości łącza WiFi. #8400CenartForumowicz… @cenart -> no fakt, po kablu. Nieczęsto używam Wi-Fi, dlatego dla mnie net=kabel i nie zauważyłem, że wlazłem w ślepą uliczkę.
… ‚mierzenie’ dotyczy ograniczania transferu, przy łączach płatnych za przesył (modemowych, np. po łączach komórkowych).
… aktualizacja spora (u mnie ponad 300 pakietów) – dobrze, że wśród nich znalazło się rozwiązanie Twojego problemu.
OT – drobna uwaga: restart zalecany, ponieważ po instalacji masz na dysku nowe wersje pakietów, a w pamięci działają stare, co jest okazją do sporej ilości problemów. Aby ich uniknąć, musiałbyś przeładować wszystko – aplikacje i daemon’y da radę, ale co z kernel’em? Restart konieczny.Azja, Twoja pomyłka? Jaka pomyłka, nie ma problemu: znowu czegoś się nauczyłem/.dowiedziałem. A to już wartość dodana.
Też miałem w ciul pakietów ale poszło gładko. To super w porównaniu do wiodącej technologii rodem z XXIII wieku.
Osobiście też uważam, że przy tak dużym update warto zrobić restart. No i proszę: działa.
To już taka moja dywagacja. Po raz tysięczny potwierdza się stara prawda: cierpliwości, spokojnie, dobrzy ludzie pracują(z naciskiem na słowo: dobrzy), poczekaj człowiecze, etc.
Posta można zamykać dla potomności. Wielkie dzięki Tobie i innym za zainteresowanie moim „problemem”.
Pozdrawiam!8 października 2018 o 22:36 W odpowiedzi do: [SOLVED] NetworkManager: brak info o prędkości łącza WiFi. #8386CenartForumowicz… a po co męczysz się z plikami konfiguracyjnymi? Zaglądam do nich często, bo bywa, że tak jest wygodnie/szybo/precyzyjnie, albo interface graficzny nie wystarcza, ale w pierwszej kolejności używam GUI (dlatego, między innymi, wybrałem Manjaro, a nie Arch’a):
# Aplet NetworkManager / Modyfikuj połączenia… / wchodzisz_w_edycję_danego_połączenia / zakładka Ethernet / Negocjacja łącza
# z konsoli
$ nmtui
Azja, dzięki za podpowiedź. Tylko, że to o czym piszesz dot. negocjacji łącza ale po kablu i faktycznie jest tam parę opcji: 10 Mb/s, 100 Mb/s, 1 GB/s, 10 GB/s. Co do zasady przy moim łączu 60 Mb/s ustawiłem sobie 100 Mb/s.
Nie ma to jednak żadnego wpływu na WiFi a w ustawieniach mojego łącza WiFi brak opcji negocjacji łącza. Jest tylko opcja czy Mierzone Połączenie: Automatycznie, Tak, Nie. Ustawiłem na „Tak” ale niczego to nie zmienia.Mała errata do powyższego:
Przed chwilą wykonała się duża aktualizacja automatyczna: na liście był NetworkManager. Zachowując powyższe ustawienia, zrobiłem restart systemu(choć nie było potrzeby)i NetworkManager wyświetla prędkość łącza.
Tak więc problem się rozwiązał :-)7 października 2018 o 11:32 W odpowiedzi do: [SOLVED] NetworkManager: brak info o prędkości łącza WiFi. #8380CenartForumowicz… problem? Jaki problem? U mnie działa.
… a tak serio, to nie wiem dlaczego u niektórych jest, a u innych nie, ale wiem, że jest to prędkość połączenie z router’em (zakładając, że mówimy o sieci lokalnej), a nie ‚prędkość internetu’. Informacja dotyczy nominalnej wartości połączenia, jaka została ustawiona w konfiguracji (manual), albo jaka została wynegocjowana (auto).
… u mnie działa, bo mam prędkość ustawioną ręcznie – być może. Jak ktoś chce, to niech popróbuje i sprawdzi trop.
… OT: co do ukrywania informacji, to należy zakrywać całość, pełnym kolorem. Zamazywanie/rozmywanie można czasem odwrócić (niedoskonałość algorytmów), a pozostawianie niezakrytych elementów (szczególnie od góry) pozwala domyślić się reszty (specyfika pisma i umiejętności ludzkiego mózgu).No tak, właśnie chodzi mi o prędkość połączenia z routerem. Azja, to zdradź jak się ręcznie ustawia prędkość.
Szukałem w /etc/NetworkManager/ ale nie znalazłem pliku konfiguracji gdzie np. mógłbym dopisać jakąś wartość w temacie prędkości. No ale nie jestem na tyle biegły i zapewne się mylę/źle szukam.5 października 2018 o 23:46 W odpowiedzi do: [SOLVED] NetworkManager: brak info o prędkości łącza WiFi. #8374CenartForumowiczNawet nie wiedziałem, że takie coś jest. Pytanie tylko czemu ma służyć? Jeżeli chcesz w miarę wiarygodnych informacji o połączeniu, to skorzystaj np. ze strony speedtest.pl
No widzisz. A ja tak lubię trochę sobie pogrzebać w systemie :-)
A co do speedtestów no to wiadomo, że zawsze można sobie zmierzyć…. Bardziej chodzi mi o to, że kiedyś działało a teraz nie a powinno bo kiedyś zawsze działało.5 października 2018 o 23:42 W odpowiedzi do: [SOLVED] NetworkManager: brak info o prędkości łącza WiFi. #8373CenartForumowiczTaki problem, to żaden problem. Ja również tego nie mam (i nie wiem czy kiedykolwiek miałem).
Tak, wiem :-) ale tak sobie pomyślałem, że skoro wcześniej działało to czemu ma dalej nie działać.
No cóż, trzeba dalej czekać na rozwiązanie.22 kwietnia 2018 o 11:36 W odpowiedzi do: [SOLVED] Brak domyślnego częściowo ciemnego menu whisker #7316CenartForumowiczCzłowieku, jesteś wielki. działa elegancko:
– wrzuciłem plik do .config/gtk-3.0 -> ten katalog u mnie już był
– potem dałem wyloguj/zaloguj
– działa :-))
– nie musiałem przeładowywać panelu ani edytować .gtkrc-2.0 ale może u innych będzie taka potrzeba.
Masz u mnie porządnego browca. Ba, z przyjemnością postawiłbym czteropaka.
Posta można zamknąć a kolegów porady na pewno przydadzą się innym.
Pozdrawiam.PS. Działa ale z ciekawości wykonałem wskazaną komendę i otrzymałem taki komunikat:
„Gtk-WARNING **: 11:57:30.786: Theme parsing error: gtk.css:195:1: '/*’ in comment block”Attachments:
- AutorPosty