Udzielone Odpowiedzi
- AutorPosty
- iggysForumowicz
Jestem obecnie na stable 17.0.2 kernel 4.4 i niech tak zostanie. Dziękuję za pomoc i zainteresowanie.
Pozdrawiam serdecznie.iggysForumowiczHmm, a nie zepsuje się coś po drodze?
A w jakiej kolejności to zrobić, najpierw wgrać nowy kernel i potem edycja?iggysForumowiczPróbowałem 411, też nie idzie, grafika siada, nie wstaje i nie mogę wrócić do 44. Już nie mam sił, poczekam na 5.0 :-).
A tak na serio to zostanę przy tym co mam, lepsze to niż windows.
Próbowałem też w przerwach inne distra, m.in. peppermint tam jest kernel 4.8, też nie wstaje z obrazu iso, wygląda na to, że powyżej 44 nic nie idzie, może nagrzebałem coś w czasie aktualizacji biosu, albo co? Nie mam pojęcia.iggysForumowiczNiestety, najnowsze XFCE nie idzie w ogóle :-(
Nigdy już nie kupie HP laptopa.iggysForumowiczTak, tylko jak to zrobić kiedy nowsze wersje od razu wskakują z wyższych kerneli i wówczas mam kernel panic i nic nie startuje, próbowałem chyba z 8 iso, i nic.
Właśnie problem w tym kernelu, ale jeśli zaktualizuje mi się do 17.0.2 i będzie aktywny kernel 44 to może być jak dla mnie.iggysForumowicz… a robisz, to jednym rzutem, czy: – full-update – restart – dodanie kernel’a – restart
Nie robię jednym rzutem.
iggysForumowicz… moim zdaniem, jeżeli instalujesz 16.x i działa, po czym sypie się po próbie pełnej aktualizacji systemu, to podejrzenie pada na różnice pomiędzy 16.x a aktualną 17.x. … jest już 17.0.2-rc Manjaro Cinnamon. Ja bym spróbował w ten sposób, zamiast podnosić ze stosunkowo starej wersji. Albo spróbuj ze stabilnym, oficjalnym Xfce – zawsze Cynamona możesz sobie doinstalować.
Aktualizacja z 16.10.3 do 17.0.1 daje rade w 100%, chodzi tylko o samą zmianę kernela na wyższy, nic więcej.
iggysForumowiczDo Azja:
Tak, zrobiłam na początek sudo pacman -Syyu
iggysForumowiczGwoli ścisłośći – to co proponuję z GRUBym nie ma kompletnie związku z instalacją jakiegokolwiek kernela. Usunięcie quiet powoduje, że podczas startu systemu są wyświetlane informacje, łatwiej możesz nam podać, w którym momencie się zatrzymuje. Zmiana w GRUB_DISABLE_RECOVERY powoduje, że w GRUBym pojawi się dodatkowa pozycja, umożliwiająca łatwe wystartowanie systemu po jakiejś awarii (np. grafiki) i jego naprawdę (w konsoli).
Ale dziwne jest to, że 16.10.3 jak jest świeżo postawiony to zasysa 49 bez problemu i chodzi.
Czy mam rozumieć, że instalacja 16.10.3 i wgranie kernela 4.9 jest możliwa i działa to prawidłowo?
Po aktualizacji jest problem z grafiką.
Rozumiem, że po wydaniu pacman -Syu, z zainstalowanym kernelem 4.9. Ów problem z grafiką przejawia się w tym, że po starcie jest „czarny ekran”? Ok. Pokaż zatem co Ci się chce zaktualizować i jak to robisz. Między 16.10.3 a obecną chwilą nieco paczek się pozmieniało. Nadto prosiłbym o wersje Xów, mesy i sterownika. Najlepiej pokaż (może będziesz musiał doinstalować):
inxi -Gxx
oraz:pacman -Qs mesa pacman -Qs xorg | grep video
Instalacja 16.10.3 i wgranie 49 działa do momentu kiedy nie zrobię pacman -Syyu, wtedy jest kanał.
inxi -Gxx
Graphics: Card-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Carrizo
bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1002:9874
Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Topaz XT [Radeon R7 M260/M265 / M340/M360 / M440/M445]
bus-ID: 04:00.0 chip-ID: 1002:6900
Display Server: x11 (X.Org 1.19.3) driver: amdgpu
Resolution: 1920×1080@60.02hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD CARRIZO (DRM 3.1.0 / 4.4.73-1-MANJARO, LLVM 4.0.0)
GLX Version: 4.5 Mesa 17.1.3 (compat-v: 3.0) Direct Rendering: Yespacman -Qs mesa
local/glu 9.0.0-4
Mesa OpenGL Utility library
local/lib32-glu 9.0.0-3
Mesa OpenGL utility library (32 bits)
local/lib32-libtxc_dxtn 1.0.1-5
S3 Texture Compression (S3TC) library for Mesa (32-bit)
local/lib32-mesa 17.1.3-1
an open-source implementation of the OpenGL specification (32-bit)
local/lib32-mesa-demos 8.3.0-2
Mesa demos and tools (32-bit)
local/libtxc_dxtn 1.0.1-6
S3 Texture Compression (S3TC) library for Mesa
local/mesa 17.1.3-1
an open-source implementation of the OpenGL specification
local/mesa-demos 8.3.0-2
Mesa demos and toolspacman -Qs xorg | grep video
local/xf86-video-amdgpu 1.3.0-1 (xorg-drivers)
X.org amdgpu video driver
Prints out the capabilities of any video adaptors associated with the display that are accessible through the X-Video extensioniggysForumowicz17.0.1 nie mogę w ogóle wytartować z USB, od razu mam problem z amd i nic nie rusza, nie pojawia się żaden ekran i w związku z tym nie mogę instalować od tej wersji. Wpadłem więc na pomysł, że wystartuję z 16.10.3, ponieważ to ustawiało od razu video-amdgpu i grafika zaskakiwała od początku. video-amdgpu to chyba otwartożródłowy, i u mnie działa dobrze. Teraz, kernel 4.4 mogę mieć bo działa idealnie, restart diała bez problemowo, chodzi jak złoto, z ciekawości chciałem sprawdzić dlaczego nie mogę mieć innego. Zadam głupie pytanie, może coś z BIOS`em się nie zgadza, chociaż wgrywałem niedawno nowy. Sprawdzałem 411, też nie działa, grafika nie daje rady. Sprawdzę potem to co napisał Pavbaranov:
GRUB_DISABLE_RECOVERY=
i doprowadź ją do postaci:
GRUB_DISABLE_RECOVERY=false
Linijka ta nie może być poprzedzona znakiem #.
Nadto usuń słowo „quiet”, które występuje w linii:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
Przeładuj GRUBego:
sudo update-grub
lub jeśli nie masz
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgtylko już pomału odechciewa mi się tego wgrywania od nowa. Więc prawdopodobnie zostanę przy 4,4 może z czasem coś się wyjaśni. Acha, teraz mi przyszło do głowy, że może cośskopałem przy partycjonowaniu bo nie dałem Swapa, ale to chyba nie ma znaczenia, mam dużo Ram-u. Ale dziwne jest to, że 16.10.3 jak jest świeżo postawiony to zasysa 49 bez problemu i chodzi. Po aktualizacji jest problem z grafiką.
Pozdrawiam.iggysForumowiczNie było żadnych zabaw z systemem, nie mogłem sie dostać do konsoli więc wgrywałem od nowa ;-) wiem, trochę to śmieszne ale tak było. Teraz z ciekawości chciałem zapytać co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Kernel 4.4 od początku postawienia systemu działa, dopiero po zmianie na49 nie daje rady, i wówczas już nie mogę wrócić do 4.4 i musze stawiać sys od zera. Więc skoro tyle razy to robiłem to w końcu chciałem sie dowiedzieć dlaczego tak jest.
Pozdrawiam.iggysForumowiczNo wydaje mi się że całkiem normalnie, czyli poprzez pacman -Syyuu i dalej w zależności od tego jaka była odpowiedź co do zależności i konfliktów postępowałem zgodnie z procedurami, które udało mi się odszukać na forach, na końcu jak sprawdziłem to miałem wersję 17.0.1 i działała super dobrze.
iggysForumowiczOk, przepraszam, nie wiedziałem, że to takie skomplikowane jest, z tego co sprawdziłem to mam video-amdgpu. Ponieważ nie mogę instalować od wersji 17.0 to zainstalowałem od wersji 16.10.3 bo tylko tu nie mam od początku kernel panic i dalej od 16.10.3 krok po kroku aktualizowałem do 17.0.1, oczywiście cały czas na kernelu 4.4. Z jakimiś tam po drodze problemami udało mi się zaktualizować i chciałem sprawdzić czy zadziała nowy kernel. I nie zadziałał, i żeby było śmieszniej to nie mogłem powrócić do 4.4 w żaden sposób ani po restarcie bo grafika całkowicie padła ani później z konsoli, do której nie mogłem się dostać. A ta informacja która się pojawiła o GRUBIE po restarcie to było: Error filesystem, Entering rescue mode…, i na końcu grub rescue> i koniec. Zrobiłem też doświadczenie i wgrałem czystą wersję 16.10.3 i na tej czystej wersji bez aktualizacji wgrałem kernel49 i było ok. Dopiero po zaktualizowaniu system padł i nie mogłem wrócić do 4.4. Tyle.
Dziękuję za zainteresowanie i przepraszam ale jestem trochę zielony ale nie chcę używać windowsa, manjaro cinnamon jest super.iggysForumowiczInstalowałem z ustawień Manjaro tym czarodziejskim przyciskiem „ZAINSTALUJ”. Chciałem tylko zobaczyc czy mogę zmienić kernel, a teraz pytanie: Czy po aktualizacji do wersji 17.0.2, która niewątpliwie zaraz wystąpi, wszystko pierdyknie ( bo przecież tam kernel chyba będzie ustawiony na 4.9 )?
iggysForumowiczOK, ale przed chwilą próbowałem wgrać nową wersję Cinnamon 17.0.2 rc i z tego co czytałem tam jest z urzędu kernel 4.9, no i niestety nie mam takiej szansy, tzn. jest kernel panic, AMD nie startuje. Dziwne to.
- AutorPosty