Instalator Calamares 2.0

Zespół developerów z dumą ogłosił dostępność Calameres 2.0, które to wydanie przynosi wiele nowych funkcji oraz ulepszeń w stosunku do serii 1.1. Po prawie pięciu miesiącach intensywnego rozwoju Calamares 2.0 jest gotowy do pokazania użytkownikom. Został starannie zaprojektowany oraz dokładnie przetestowany dzięki wielu wydaniom pre-release.

Calamares to niezależny od dystrybucji instalator, z zaawansowaną obsługą partycjonowania, zarówno ręcznego jak i automatycznego. Calamares został zaprojektowany, tak aby ułatwić deweloperom dystrybucji jego stosowanie. Cały branding i konfigurację można wykonać za pomocą modułów, bez konieczności uciążliwego patchowania.
Calamares jest używany przez wiele dystrybucji, np. Manjaro, Apricity OS, BBQLinux, Chakra, KaOS, Netrunner, OpenMamba, Sabayon, Tanglu. Będzie także stosowany w nadchodzących wydaniach Fedory, Maui, OpenMandriva oraz PCLinuxOS.

Najważniejsze nowości w wydaniu 2.0:

  • przepisany od nowa moduł partycjonowania – teraz bazuje na KPMcore (ta sama biblioteka, której używa KDE Partition Manager)
  • przeprojektowany system modułów, pozwalający na znacznie większą elastyczność w konfiguracji i aranżacji wyglądu
  • wsparcie dla trybu poinstalacyjnego, który zamienia Calamares w narzędzie wstępnej konfiguracji
  • poprawki w wielu modułach, np. lokalizacji, bootloadera, display managera

Więcej informacji: na stronie domowej Calamares.

Dodaj komentarz