Spitfire z nowymi „silnikami”

Wiemy, nie od dziś, że zespół Manjaro wraz ze StationX stworzyli model laptopa o nazwie „Spitfire”. Jak sami
piszą: Manjaro nie jest tylko zwykłym wgranym oprogramowaniem, lecz jest ostatecznym „małżeństwem
sprzętu i oprogramowania” od skomplikowanych poprawek jądra, do uproszczonych ustawień, a nawet niestandardowych zmian baterii, procesora, oraz ustawień dźwięku. „Chłopaki” z  Manjaro stworzyli bardzo specjalną edycję swojej flagowej dystrybucji XFCE w pełni dostrojonej do Spitfire’a.

Obecnie informują o możliwości wyboru nowych, 8 generacji, czterordzeniowych procesorów i5 lub i7 Kaby Lake Refresh.
Na stronie mamy możliwość wyboru komponentów, co niestety w stosunku do standardowej specyfikacji,
znacząco zwiększa cenę i tak już drogiego (IMHO) sprzętu. Dodatkowo dla Nas, Polaków, nie cieszy fakt braku polskiej klawiatury a używanie np. angielskiej może na początku sprawić wiele trudności.
Oczywiście Spitfire to laptop z mocnymi podzespołami, lecz czy wart jest wydania prawie tysiąca „funciaków”
i czy jest/będzie alternatywą dla konkurencji, np. produktów Apple?

1 komentarz do “Spitfire z nowymi „silnikami””

  1. … Spitfire, podobnie jak Librem, to nieliczne przykłady rozwiązań linux’owych, tworzonych od podstaw z myślą o rozwiązaniach na wolnych licencjach. Do budżetowych nie należą, ale takie można zmontować sobie samemu w domu. Dobrze, że również w segmencie bardziej ekskluzywnym (zarówno wydajnościowo, jak i estetycznie) pojawiają się tego rodzaju produkty. W końcu, nie każdy może/chce samemu ślęczeć nad home-made rozwiązaniem – chcą pójść do sklepu, kupić, używać.
    … co ciekawe, Purism (ten od Librem) oferujący notebook’i z Linux’em, pracuje obecnie nad smartphone’m, na którym będzie można uruchomić (tak obiecują, bo spodziewane pojawienie się produktu na rynku, to początek przyszłego roku), m.in. Arch’a. Drobny krok w bok i będziemy mieć telefon z Manjaro.
    … czekać, przyglądać się, kibicować, kupować (jeżeli ktoś uważa, że warto i ma wolne zasoby) – oba rozwiązania (Spitfire i Librem) zdają się być wydajne, estetyczne, dobrej jakości i bliższe idei produktu dla użytkownika, a nie użytkownika dla producenta.
    ————-
    https://puri.sm
    https://en.wikipedia.org/wiki/purism,_spc/
    https://en.wikipedia.org/wiki/librem/

Dodaj komentarz