Wydano Manjaro 21.0 Ornara

Główny developer Manjaro Philip Müller ogłosił wydanie Manjaro 21.0 Ornara.
Poniżej tłumaczenie ogłoszenia o wydaniu.

Z przyjemnością publikujemy nasze najnowsze stabilne wydanie 21.0, które nazwaliśmy Ornara. Nasze ostatnie wydawnictwo, Nibia, pochodziło ze stycznia i między tymi wydaniami wiele się zmieniło. Tym razem porzuciliśmy procedurę wstępnej konfiguracji Gnome z naszych plików ISO. Fajnie było wypróbować, ale ogólnie opinie nie były tak świetne. Ponieważ mamy również opcjonalne ISO OEM dla naszych producentów, nie widzimy potrzeby dalszego badania GIS.

Edycja Gnome ma ekscytujące nowe funkcje: GNOME 3.38 zastępuje poprzednio podzielone widoki Częste i Wszystkie aplikacje jednym dostosowywanym i spójnym widokiem, który umożliwia zmianę kolejności aplikacji i organizowanie ich w niestandardowych folderach. Po prostu kliknij i przeciągnij, aby przenieść aplikacje. Ustawienia mogą teraz zarządzać kontrolą rodzicielską dla kont użytkowników Standard za pomocą nowej opcji Kontrola rodzicielska w sekcji Użytkownicy. Powłoka GNOME może teraz obsługiwać wiele monitorów z różnymi częstotliwościami odświeżania, zapewniając najlepsze możliwe wrażenia z pulpitu. Pod okładkami infrastruktura nagrywania ekranu w powłoce GNOME została ulepszona w celu wykorzystania API PipeWire i jądra w celu zmniejszenia zużycia zasobów i poprawy responsywności.

Nasza edycja KDE dotyczy ulepszenia wyglądu i użyteczności Plazmy. Znajduj, sięgaj i uruchamiaj swoje aplikacje szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek dzięki nowemu programowi do uruchamiania aplikacji Plazmy. Nowy program uruchamiający ma dwa panele ułatwiające lokalizowanie programów i jest wyposażony w ulepszoną klawiaturę, mysz i wprowadzanie dotykowe, zwiększając dostępność we wszystkich obszarach. Plasma System Monitor to zupełnie nowa aplikacja do monitorowania zasobów systemu. KDE dąży do zapewnienia pierwszorzędnego wsparcia dla Waylanda, a Plazma 5.21 robi ogromne postępy w kierunku osiągnięcia tego celu. Dodano nową stronę do Ustawień systemu: ustawienia Zapory Plasmy. Ten moduł konfiguracyjny umożliwia ustawienie i skonfigurowanie zapory sieciowej w systemie. Układ widżetu Media Player został ulepszony i zawiera teraz listę aplikacji aktualnie odtwarzających muzykę w nagłówku jako pasek kart. Kolejnym ulepszeniem jest to, że okładka albumu zajmuje teraz całą szerokość widżetu.

W naszej edycji XFCE mamy teraz Xfce 4.16. Menedżer okien ponownie otrzymał wiele aktualizacji i ulepszeń w zakresie kompozycji i GLX. Dodano obsługę skalowania ułamkowego do okna dialogowego wyświetlania, wraz z podświetleniem preferowanego trybu wyświetlania gwiazdką i dodaniem współczynników proporcji obok rozdzielczości. Menedżer ustawień ma ulepszone możliwości wyszukiwania i filtrowania. Menedżer plików Thunar otrzymał mnóstwo poprawek i kilka ważnych funkcji, w tym wstrzymanie kopiowania.

Obrazy ISO można pobrać z SourceForge.

Dodaj komentarz