Automatyczna instalacja sterownika nvidia

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Automatyczna instalacja sterownika nvidia

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 62 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5038
    nikczemnik
    Forumowicz

    Witam.
    Wiem, że temat był już na forum, ale ja mam trochę inne pytanie.
    W moim laptopie mam Nvidia GeForce 840M. Wcześniej siedziałem na Ubuntu i tam instalowałem sterownik przez Dodawanie sterowników- wybierałem Nvidia Driver 374 o ile dobrze pamiętam, klikałem install i działało. Tu nie za bardzo ogarniam automatyczne instalowanie sterownika.
    Kiedy klikam auto install propietary driver to zamiast sterownika 340xx instaluje mi hybrid intel nouveau bumlebee… Da się jakoś wymusić sterownik nvidia 340xx?
    Nie wiem czy to teraz efekt placebo ale wydaje mi się, że na Ubuntu obraz miałem wyraźniejszy i ostrzejszy.
    Dziękuję

    #5039
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Masz hybrydę (2 karty graficzne) więc zainteresuj się bumblebee oraz do przeczytania i zastosowania mhwd

    #5040
    nikczemnik
    Forumowicz

    No właśnie tylko czy nie da się zainstalować sterowników nvdia 340xx? Spróbowałem to zrobić przez konfigurację sprzętową odinstalowując bubmlebee i instalując te 340xx i systemi nie wstał. Musiałem w trybie tekstowym odinstalować ręcznie te sterowniki nvidia 340xx. Jak zrobić to poprawnie?

    #5042
    pavbaranov
    Forumowicz

    No właśnie tylko czy nie da się zainstalować sterowników nvdia

    Rozumiem, że „wyłącznie”. Zatem da się, ale tylko i wyłącznie na takich notebookach, gdzie układ Intela (który jest domyślny) można wyłączyć sprzętowo (w BIOS). Niekiedy – o ile wiem – zdarzają się też takie, gdzie NVidię można ustawić (bez wyłączania Intela) na stałe jako domyślny GPU – w takim przypadku być może również mógłby być taki notebook obsługiwany wyłącznie ze sterownikiem nvidia.

    #5043
    Nencio
    Forumowicz

    Też dopytywałem się około dwóch tygodni temu o podobną sprawę i temat umarł. Dostałem podobną poradę i temat umarł. Widocznie temat kart nvidi i kart hybrydowych to w Manjaro jest temat tabu.

    #5044
    nikczemnik
    Forumowicz

    OK pytam, bo tak jak napisałem wcześniej na ubuntu miałem zainstalowane tylko nvidia 374 i wszystko działało. Wydaje mi się, że wydajność była lepsza. Odpaliłem sobie przed chwilą Flightgear i trochę się tnie a na Ubuntu z nvidia działało OK. Jeszcze chyba trochę za gadek po przesiadce przede mną:-).

    #5046
    Nencio
    Forumowicz

    Spróbuj odpalić z parametrem:
    vblank_mode=0 primusrun nazwa programu
    względnie
    optirun nazwa programu
    i sprawdź jak działa.

    #5047
    pavbaranov
    Forumowicz

    W Ubuntu również nie mogłeś mieć wyłącznie sterownika nvidia. Zob. wiki oraz info z samego dołu strony.

    #5048
    Nencio
    Forumowicz

    @pavbaranov bzdury piszesz. W ubuntu jest możliwość zainstalowanie prime które umożliwia używanie dowolnej karty. Instalujesz sterowniki nvidi plus nvidia-prime. Wybierasz sobie tą którą chcesz przelogowujesz się i jesteś na wybranej karcie. Niestety Arch, Manjaro jest w tyle i nie wprowadziło tego systemu.

    #5049
    pavbaranov
    Forumowicz
    #5050
    Nencio
    Forumowicz

    @nencioBzury piszesz.

    Sprawdzałem to i tam masz na stałe prime bez możliwości przełączalnia się między kartami. Antergos instaluje to przy instalacji jeśli wybierzesz opcję instalacji karty nvidi przykładowo. Ponadto Manjaro ma własny system instalacji sterowników i prime nie ma w wykazie dostępnych sterowników. A sam pisałeś, że Manjaro to nie Arch.

    #5051
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Nencio – Skoro wiesz lepiej (nie uważam, że nie) – to jeszcze udziel informacji, o którą @nikczemnik prosi.

    #5053
    Nencio
    Forumowicz

    @pavbaranov udzieliłem odpowiedzi bo sam szukałem ponieważ temat umarł. Na domyślnej karcie intela nie mogłem nic oglądać przykładowo w kaffeine na usb-t i dopiero wymuszenie w/w parametrem działania na nvidi bez ograniczenia ilości klatek (Bumblebee z opcją optirun niestety ogranicza ją) zaczęło działać popranie. Co do instalacji sterowników nvidi to można zainstalować, ale Manjaro ma własne wpisy poprzez zastosowanie mhwd i jako tako w poprzednim temacie nie było z waszej strony podpowiedzi co do xorg.conf.
    Ponadto to rozwiązanie z prime arch co podałeś działa tylko na wolnych sterownikach nouveau nie na dedykowanych jeśli już.
    A tu przykłady:

    primusrun glxgears
    301 frames in 5.0 seconds = 60.035 FPS
    301 frames in 5.0 seconds = 60.020 FPS
    301 frames in 5.0 seconds = 60.023 FPS
    vblank_mode=0 primusrun glxgears
    14680 frames in 5.0 seconds = 2935.867 FPS
    16197 frames in 5.0 seconds = 3239.295 FPS
    16167 frames in 5.0 seconds = 3233.379 FPS
    15881 frames in 5.0 seconds = 3176.185 FPS
    15951 frames in 5.0 seconds = 3190.034 FPS
    16234 frames in 5.0 seconds = 3246.799 FPS
    optirun glxgears
    13523 frames in 5.0 seconds = 2704.434 FPS
    13741 frames in 5.0 seconds = 2748.137 FPS
    13421 frames in 5.0 seconds = 2684.193 FPS
    13586 frames in 5.0 seconds = 2717.027 FPS
    13588 frames in 5.0 seconds = 2717.473 FPS
    #5054
    pavbaranov
    Forumowicz

    Optimus NVidii
    mhwd tak ma jakieś swoje ustawienia. M.in. z tego powodu nie mam… Manjaro :)

    #5055
    Nencio
    Forumowicz

    Optimus NVidii
    mhwd tak ma jakieś swoje ustawienia. M.in. z tego powodu nie mam… Manjaro :)

    A ja zainstalowałem i prostuję swoją wcześniejszą wypowiedź. Manjaro ma prime ale tylko otwartoźdódłową:
    video-hybrid-intel-nouveau-prime
    A tak z ciekawości skoro nie masz Manjaro to jak udzielasz pomocy do niego?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 62 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.