Udzielone Odpowiedzi
- AutorPosty
- 31 grudnia 2018 o 01:15 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8789majoModerator
Drążąc temat:
1.
Widzę, że w czasie bootowania systemu, w pierwszej linii pojawia się komunikat błędu, jak poniżej:[FAILED] Failed to start Load Kernel Modules. See "systemctl status systemd-modules-load.service" for details.
Komunikat ten wygląda następująco:
systemctl status systemd-modules-load.service ● systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-modules-load.service; static; vendor preset: disabled) Active: failed (Result: exit-code) since Wed 2018-12-26 13:28:28 CET; 9min ago Docs: man:systemd-modules-load.service(8) man:modules-load.d(5) Process: 493 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited, status=1/FAILURE) Main PID: 493 (code=exited, status=1/FAILURE) gru 26 13:28:28 pcl systemd[1]: Starting Load Kernel Modules... gru 26 13:28:28 pcl systemd[1]: systemd-modules-load.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE gru 26 13:28:28 pcl systemd[1]: systemd-modules-load.service: Failed with result 'exit-code'. gru 26 13:28:28 pcl systemd[1]: Failed to start Load Kernel Modules.
Czy mam to coś wspólnego z moim problemem wifi?
2.
Stworzyłem także roboczy, otwarty serwer WIFI: SSID=’testOpen97′.
– Zrobiłem restart systemu o 22:29:48,
– Ręczną próbę wybrania połączenia testOpen97 ok 22:31:11.
– Jak się domyślam o 22:31:26 jest komunikat, że połączenie się nie udało.Poniżej pełny log z tej 3-minutowej sesji:
sudo journalctl -bA tu okrojony log z tej sesji, pokazujący jedynie zdarzenia ewentualnie związane z siecią, wifi i błędami:
sudo journalctl -b | grep -iE 'iwl|NetworkManager|wlp3s0|error’Mam nadzieję, że ktoś znajdzie coś w tych logach.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
25 grudnia 2018 o 02:13 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8774majoModeratorNiestety, kod od @aquila nic nie zmienia.
Wyłączanie IPV6 też nic nie daje.
Ze stałym IP/DHCP nie chcę więcej eksperymentować, gdyż mało się na tym znam.Jeśli chodzi o „różne prędkości”, to gdzie i co mam zmieniać? W NetworkManager nie widzę takich opcji.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
24 grudnia 2018 o 15:17 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8769majoModeratorA czy również doinstalowałeś driver r8168?
Absolutnie nie. r8168 to setrownik rodziny kart RealTek RTL8111/8168, z którą miał problem założyciel tamtego wątku.
Ja mam kartę Intel PRO/Wireless 3945ABG.Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
24 grudnia 2018 o 09:35 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8764majoModerator@Robert75
Nie widzę we wskazanym wątku, na czym mógłbym się oprzeć. Proszę, podaj, jeśli widzisz, co konkretnie powinienem rozważyć z tamtego wątku.
Z tego co widzę, w tamtym wątku jest problem „nowego” kernela i innej niż moja karty wifi/sterownika. Ja natomiast mam problem na różnych dystrybucjach i kernelach (najstarszy testowany był chyba 3.16…), więc raczej nie o kernel tu chodzi.
Na wszelki wypadek (bez przekonania), doinstalowałem także paczki dkms, acpi_call-dkms, jednak rezultat bez zmian.Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
23 grudnia 2018 o 21:57 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8761majoModeratorPróby z wyłączeniem DHCP w routerze skończyły się całkowitą utratą dostępu do sieci i routera, a w efekcie musiałem ratować się przywracaniem stawień fabrycznych routera. Po tym zabiegu problem z wifi ciągle się powtarza – więc raczej nie jest to problem routera.
Przetestowałem karty dwóch innych dostawców Internetu (Orange i Plus/Aero2) i problem ciągle występuje.
Wnioski, które mi się nasuwają:
Wifi działa w zestawieniu: windows XP – laptop – dowolny router – dowolny dostawca internetu
i nie działa w zestawieniu: różne dystrybucje Linuksa – laptop – dowolny router – dowolny dostawca internetu,
zatem problem chyba leży w jakimś konflikcie pomiędzy moim laptopem a sterownikiem linuksa iwl3945 (który poprawnie działa u aquila).
Macie pomysł co z tym zrobić? Może należy zmienić sterownik na inny?Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
20 grudnia 2018 o 11:37 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8738majoModeratorMam na pewno problem z kartą w sieci Fakt Mobile (submarka Play) oraz Virgin Mobile (na nadajnikach Play).
Ale na tych samych kartach i tych samych routerach (Huawei B315 i telefon z Androidem, jako router udostępniąjący Internet) nie miałem problemów w wifi łącząc się z Windowsa XP, co sugerowałoby, że raczej nie jest to problem operatora sieci.W weekend sprawdzę jeszcze kartę Orange i Aero2 (na nadajnikach Plus), co ostatecznie zweryfikuje tą kwestię.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
20 grudnia 2018 o 02:36 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8736majoModeratorWygląda na to, że jest to problem karty wifi i sterownika pod Linuksem, gdyż problem także występuję po zainstalowaniu najnowszego Manjaro32 na dysku twardym (wcześniej testowałem LiveUSB ze starszym manjaro-xfce-16.10.2-stable-i686.iso, jednak tego nie udało się mi zainstalować na dysku).
Roboczo zainstalowałem także 2 inne dystrybucje na dysku na tym laptopie i także nie byłem w stanie połączyć się przez wifi.Zmieniam temat, bo jak widać, nie jest to problem wyłącznie LiveUSB.
W weekend, już na dysku twardym, coś pomajstruję z DHCP (o ile się uda).
I jeszcze jedno pytanie: Czy ktoś ma Manjaro(lub innego Linuksa) zainstalowanego na laptopie/komputerze z wifi?
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
19 grudnia 2018 o 11:49 W odpowiedzi do: Wifi z poziomu instalacji liveUSB i istalacji na dysku? #8734majoModeratorLaptop to Packard Bell EasyNote MX ALP-AJAX GN (info z etykiety)
product: T12J v: PB63G00048inxi -n Network: Card-1: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection driver: iwl3945 IF: wlp3s0 state: down mac: 02:92:95:62:d0:8b Card-2: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter driver: 8139too IF: enp6s7 state: down mac: 00:18:f3:32:e1:2d
Dokładnie taki sam sterownik „iwl3945” instalują też 3 pozostałe testowane dystrybucje Linuksa LiveUSB.
Statycznego adresu DHCP nie nadawałem, gdyż nie widzę takiej opcji w moim routerze Huawei B315 (a być może nie ma tu takiej opcji).
Jedyne co tu mogę zrobić z DHCP, to wyłączyć DHCP (ale nie wiem co będzie dalej).
Spróbuję roboczo zainstalować minimalistycznego Linuksa (Slitaz), gdzie także nie działa wifi przy instalacji LiveUSB i zobaczymy.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
13 grudnia 2018 o 23:39 W odpowiedzi do: [SOLVED] Jak usunąć wpis z ptpb.pw, wysłany przez Octopi? #8716majoModeratorStrona jest nietypowa. Nie ma też czegoś takiego jak użytkownicy.
Nie widzę tu żadnych informacji o tym na jakiej zasadzie wpisy są utrzymywane czy kasowane.
Na powiązanej stronie piszą coś o jakimś „sunset”, ale nie mogę znaleźć informacji co to jest.Edit (15-12-2018)
Okazało się, że Octopi, prawdopodobnie w wyniku użycia niewłaściwego kodu, wysyła te dane bez opcji otrzymania kodu uuid, potrzebnego to ew. usunięcia lub edycji wpisu ( powinno byćcurl -F c=@- https://ptpb.pw/
zamiastcurl -F c=@- https://ptpb.pw/?u=1
).Skontaktowałem się z twórcą/adminem serwisu https://ptpb.pw , który ręcznie usunął wpis o moim systemie.
Sprawa rozwiązana.Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
5 grudnia 2018 o 13:47 W odpowiedzi do: [SOLVED] Kolejność wyświetlania okien na dolnym pasku? #8693majoModeratorDzięki :)
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
5 grudnia 2018 o 12:12 W odpowiedzi do: [SOLVED] Kolejność wyświetlania okien na dolnym pasku? #8688majoModeratorWłaśnie tego szukam. Tylko nie mogę znaleźć zakładki „Przyciski okien”. W „menadżerze okien” jej nie widzę. Gdzie ona jest?
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
9 listopada 2018 o 10:34 W odpowiedzi do: [SOLVED] octopi-notifier – "dymek" z niewidocznym napisami #8539majoModeratorDzięki za szczegółową podpowiedź :)
Problem rozwiązałem (albo raczej sam się rozwiązał), choć trochę inaczej.
Nic nie zmieniając w ustawieniach Qt5, pooglądałem tylko zawartość poszczególnych zakładek, kliknąłem na „Zastosuj” i problem zoctopi-notifier
sam się rozwiązał (być może były jakieś bug’i podczas ostatniej aktualizacji tego pakietu).Nie mogłem natomiast zastosować twojej metody, gdyż nie znalazłem opcji „Edycja”, a rozwijane listy wyglądały tak, jak na rys. poniżej.
Czyżby u Ciebie wyglądało to inaczej niż u mnie?
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
majoModeratorOK. Dzięki za sugestię. Rzeczywiście nie miałem Ariala.
Dodałem czcionki windowsowe i obecnie Arial (z poprawnymi polskimi czcionkami w Pinta) jest domyślnie ustawiony.Problem z Pintą rozwiązany, choć widzę, że zmienił się także wygląd czcionki na poszczególnych stronach przeglądarki Pale Moon, co już mi się mniej podoba. Ale to ew. inny problem.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
majoModeratorpróbowałem naprawdę wszystkiego nawet przez Gmail czyli oznaczyłem jako spam, bez efektu.
Gmail posiada skuteczny system antyspamowy, z tym, że często działa dopiero po kilkukrotnym oznaczenie danego spam-maila lub nadawcy jako SPAM.
Sugeruję oznaczyć w serwisie Gmail wszystkie maile, które ostatnio otrzymałeś od tego spamera, jako SPAM. To powinno poskutkować trwałym zakwalifikowaniem prze Gmail u Ciebie tej „korespondencji” jako SPAM, a wtedy nie będzie to przechodziło do Thunderbird.Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
majoModeratorZe zmuszeniem spamera do zaniechania wysyłania spamu czasami jest trudno, ale przy pewnej determinacji (przynajmniej mi) się udaje.
Sugeruję zrobić zgłoszenie spamu (przesłać tego maila), koniecznie zawierające nagłówek spamu, w jawny sposób do poniższych wielu adresatów (w miarę możliwości) :
1. dostawcy internetu oraz innych pośredników, z którego korzysta spamer (solidni dostawcy internetu blokują spamerów);
2. spam@cert.pl (ew. innych organizacji zajmujących się spamem);
3. instytucji, którą lansuje spamer (np. bank, telekom itp. – o ile się da);
4. kancelaria@uodo.gov.pl (polscy spamerzy boją się ew. kary, nawet 100 000 zł od UODO i z reguły szybko bastują).Jeśli chodzi o punkt 1., to spamerzy często umieszczają fałszywe informacje, mające ich zakamuflować, jednak IP zawarte w nagłówku, w nawiasach kwadratowych (np. [52.26.104.148] ), jest z reguły prawdziwym adresem IP dostawcy internetu lub pośrednika.
Można skorzystać z serwisów rozszyfrowujących nagłówki. Np. https://mxtoolbox.com/public/tools/emailheaders.aspx
Następnie trzeba wyszukać, maila do zgłaszania spamu dla danego IP. Jest kilka serwisów. Polecam poniższe (sugeruję dodać wyszukiwarkę do Pale Moon):
https://rdpguard.com/free-whois.aspx?ip=52.26.104.148
„https://www.dnsstuff.com/tools#whois|type=ipv4&&value=52.26.104.148”
https://dnslytics.com/ip/52.26.104.148Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
- AutorPosty