Oddaj mi uprawnienia. Czyli o odzyskiwaniu hasła root.

„Człowiek to nie maszyna”,  każdy o tym wie i tłumaczyć nie trzeba. Zapominamy i jest to rzecz ludzka, są różne techniki zapamiętywania a przezorni prowadzą dzienniczki zapisując wszelkie wydarzenia w życiu, czy hasła do swoich notesików. Otóż to, co jeśli jednak w jakiś sposób zapomnieliśmy naszego hasła do roota, co jeśli zapomnieliśmy zapisać je gdzieś? Tutaj przychodzi z pomocą, pewien zabieg z grub’em i montowaniem partycji. Bez zbędnych słów, przejdźmy do działania.

  1. Uruchamiamy system ponownie, w momencie pojawienia się grub’a wciskamy e
  2. Przechodzimy do końca linii zaczynającej się od linux – zaznaczone na zdjęciu niżej.
  3. Dopisujemy na końcu tej linii init=/bin/bash
  4. Po dopisaniu, wciskamy Ctrl+X
  5. Nasz system plików root’a jest tylko do odczytu, dlatego musimy zamontować partycję do odczytu i zapisu (ready/write) mount -n -o remount,rw /
  6. Używamy polecenia passwd do zmiany hasła roota
  7. Ostatecznie, restartujemy nasz system reboot -f i nie zapominamy naszego nowego hasła! :)

2 komentarze do “Oddaj mi uprawnienia. Czyli o odzyskiwaniu hasła root.”

  1. … sprawdziłem i wszystko poszło gładko, za wyjątkiem działania nowego hasła. Fakt, użyłem instalacji testowej, która wcześniej posypała się (trudno powiedzieć co dokładnie i dlaczego), więc mogło, to mieć wpływ na brak sukcesu.
    … poza tym, interesuje mnie sam mechanizm. Rozumiem, że init=/bin/bash powoduje zalogowanie do systemu, jako root i bez użycia hasła – to widać. Ale jakie jest tło techniczne tej historii?

Dodaj komentarz