Wydano Manjaro 20.0 Lysia

Po dwóch miesiącach prac wydano Manjaro 20.0 Lysia.
Nowe obrazy ISO zaopatrzone w jądro z serii 5.6 są dostępne jak zwykle w trzech odmianach ze środowiskami graficznymi: XFCE, Plasma (KDE) oraz Gnome.

W ogłoszeniu o wydaniu główny deweloper Manjaro – Philip Müller pisze…

Edycja Xfce pozostaje naszą flagową ofertą i przyciągnęła uwagę, na którą zasługuje. Tylko nieliczni mogą twierdzić, że oferują tak dopracowane, zintegrowane i najnowocześniejsze wrażenia z Xfce. W tej wersji dostarczamy Xfce 4.14 i skupiliśmy się głównie na dopracowaniu wrażeń użytkownika za pomocą pulpitu i menedżera okien. Również przeszliśmy na nowy motyw o nazwie Matcha. Nowa funkcja Profile wyświetlania umożliwia przechowywanie jednego lub więcej profili dla preferowanej konfiguracji wyświetlania. Wdrożyliśmy również automatyczne stosowanie profili po podłączeniu nowych wyświetlaczy.

Nasza edycja KDE zapewnia potężne, dojrzałe i bogate w funkcje środowisko graficzne Plasma 5.18 o niepowtarzalnym wyglądzie, które całkowicie przeprojektowaliśmy w 2020 roku. Pełny zestaw motywów Breath2 obejmuje wersje jasne i ciemne, animowane powitanie ekran, profile Konsoli, skórki Yakuake i wiele innych drobnych szczegółów. Uzupełniliśmy edytor tekstu Kate o kilka dodatkowych schematów kolorów i oferujemy Plasma-Simplemenu jako alternatywę dla tradycyjnego programu uruchamiającego Kickoff. Dzięki szerokiemu wyborowi najnowszych aplikacji KDE 20.04 i innych aplikacji Manjaro-KDE ma być wszechstronnym i eleganckim środowiskiem, gotowym na wszystkie codzienne potrzeby.

W naszym wydaniu Gnome opartym na serii 3.36 oferujemy odświeżenia wizualne dla wielu aplikacji i interfejsów, szczególnie godne uwagi są interfejsy logowania i odblokowywania. Rozszerzeniami powłoki GNOME zarządza się teraz za pomocą nowej aplikacji Rozszerzenia, która obsługuje aktualizowanie, konfigurowanie i usuwanie lub wyłączanie rozszerzeń. Do okna powiadomień dodano przycisk Nie przeszkadzać. Po włączeniu powiadomienia są ukryte, dopóki przycisk nie zostanie wyłączony. Domyślnie nasza dynamiczna tapeta zmienia motyw kolorystyczny w ciągu dnia. Dodatkowo zaktualizowaliśmy GDM i znacznie poprawiliśmy nasz przełącznik gnomów. Zaktualizowaliśmy naszą listę wstępnie zainstalowanych pakietów, zsh jest nową domyślną powłoką, a aplikacje są teraz sortowane w folderach w czystej szufladzie aplikacji.

Seria Pamac 9.4 otrzymała kilka aktualizacji. Ulepszając zarządzanie pakietami, domyślnie włączyliśmy obsługę snap i flatpak. Teraz możesz bardzo łatwo instalować snapy lub flatpaki dzięki Pamacowi w interfejsie użytkownika i terminalu, aby lepiej wykorzystać jeszcze większy wybór najnowszych aplikacji Linux. Dla użytkowników Gnome włączyliśmy podobne funkcje obsługiwane przez Gnome-Software, aby uzyskać więcej informacji o pakiecie, po prostu klikając je prawym przyciskiem myszy w szufladzie aplikacji gnome-shell. A jeśli szukasz aplikacji, której nie masz, pamac oferuje ją dla Ciebie.

Manjaro Architect obsługuje teraz instalację ZFS, zapewniając wymagane moduły jądra. W tej wersji używane jest jądro 5.6, takie jak najnowsze dostępne sterowniki. W stosunku do ostatniego wydania nośnika instalacyjnego nasze narzędzia zostały ulepszone i dopracowane.

Mamy nadzieję, że spodoba ci się to wydanie i powiedz nam, co myślisz o Lysii.

Obrazy ISO wszystkich edycji można pobrać ze strony pobierania.

Dodaj komentarz