MSI GL62 z hybrydą w grafice (Intel + Nvidia) – problem z instalacją systemu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy MSI GL62 z hybrydą w grafice (Intel + Nvidia) – problem z instalacją systemu

Oglądasz 15 posty - 46 do 60 (z 114 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5363
    zbigg
    Forumowicz

    Mówiąc krótko: czy jest to możliwe, aby w komputerach z hybrydową kartą graficzną należało użyć specjalnego obrazu do instalacji systemu? Może to pytanie jest bez sensu, ale…

    #5365
    Avatar photoazja
    Moderator

    … masz zapewne na myśli TO. Jeżeli tak, to dotyczy, to ’isohybrid’, czyli obrazu ISO do wypalenia, zarówno na płycie, jak i na pen’ie. To co może być z tego interesujące, to to, że ISO stworzone dla UEFI ’powinno’ pracować również w trybie Legacy, oraz to, że jeżeli startujesz z pen’a, to ’powinien’ być jako pierwszy na liście urządzeń do boot’owania.
    ————-
    EDIT … jeżeli nikt jeszcze nie napisał po Tobie i nie upłynęło od Twojego post’u … nie pamiętam ile czasu, chyba doba – to edytuj go, bo wcześniej czy później otrzymasz oficjalne upomnienie od admin’a.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5366
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dla układów hybrydowych nie jest potrzebne żadne specjalne ISO. Jedyne co jest potrzebne, to by dystrybucja wspierała taki układ (inaczej masz wyłącznie Intela i gimnastykę).
    Zarówno Arch (w tym ów instalator Arch-Anywhere), jak i Manjaro wspierają układ Intel+NVidia, przy czym – jak się wydaje z postów choćby tutaj – w przypadku Manjaro dostępna jest instalacja jedynie jako Bumblebee (czyli przy wyborze w livecd należy wskazać „Non-free…”). W przypadku Archa możliwe są oba rozwiązania (czyli ze sterownikami otwartymi i zamkniętymi), choć więcej z tym roboty.
    Jeśli chodzi o samo „wypalanie” ISO to:
    – dowolny program dla wypalania CD/DVD pod dowolnym systemem winien stworzyć prawidłową płytę livecd,
    – w przypadku wersji „pendrive”:
    — w linuksie najlepiej użyć polecenia dd (lub równoważnych jak np. isoimagewriter z ROSA i pochodnych, czy podobne rozwiązanie z Fedory)
    — w Windows zdaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest Rufus, który winien mieć 2 opcje nagrywania – szukasz tej „dd”,
    — w MacOS – nie wiem.

    #5367
    zbigg
    Forumowicz

    @azja O to właśnie mi chodziło i nie byłem pewien czy rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie. Co do edycji postu to dobrze, że o tym wspomniałeś – będę miał na uwadze. Za chwilę spróbuję instalować: zrobię testy pamięci, o których pisałeś.

    #5368
    zbigg
    Forumowicz

    @pavbaranov Ok, w takim razie nic nie kombinuję, tylko za moment odpalam sprzęt. Ale póki co muszę wspomnieć, że próbowałem zainstalować Manjaro w wersji Live i wybrałem non-free (za którymś razem, ale jednak), no i padł jak każdy inny… Nic to, będę usiłował zainstalować Arch-Anywhere.

    #5369
    pavbaranov
    Forumowicz

    Daj sobie spokój z tymi testami pamięci. Nic nie wskazuje na to, by była ona walnięta, a jedynie długo się będzie to mielić.
    Upewnij się natomiast, że obraz ISO jest prawidłowo ściągnięty (prawidłowe sumy kontrolne) oraz jest prawidłowo wgrany (jeśli na DVD to masz praktywnie w każdym programie opcję weryfikacji).

    #5370
    zbigg
    Forumowicz

    @pavbaranov podczas wypalania na k3b zaznaczyłem opcję weryfikacji danych i wszystko poszło OK. Co do sum kontrolnych to przyznać muszę, że nie wiem jak to zrobić…

    #5371
    pavbaranov
    Forumowicz

    majn got z czego to pobieracie?
    Dla obrazów Manjaro i na samym dole jest opisane.

    #5372
    Nencio
    Forumowicz

    Witaj
    Czy próbowałeś z opcją tutaj:

    Disabled?
    A tutaj:

    Fast Boot Disabled?

    #5373
    zbigg
    Forumowicz

    Test pamięci wstępny jest 0 błędów. Czy wychodząc z testu jak trwa, mogę coś sknocić? Sprawdzam sumy kontrolne…

    #5374
    zbigg
    Forumowicz

    @Nencio z UEFI bez szans na zamknięcie biosu, ale jeszcze raz sprawdzę (dla zasady).

    #5375
    Nencio
    Forumowicz

    Tablica partycji dysku jest w msdos czy GPT? FreeDos Na pewno był instalowany na msdos.

    #5376
    zbigg
    Forumowicz

    @Nencio – niestety. Bios puścił co prawda (o dziwo…), ale system odmówił załadowania X-ów. Wrócę do ustawień domyślnych biosu, bo obawiam się, że brak partycji windowsowej tak czy siak pokrzyżuje szyki

    #5377
    Nencio
    Forumowicz

    Partycji Windosowej?
    Tablica partycji dysku jest w msdos czy GPT? FreeDos Na pewno był instalowany na msdos?
    Skup się na instalacji jednego systemu jeśli manjaro to on sam sobie dobierze xsy przy instalacji. Sławetne mhwd.

    #5378
    zbigg
    Forumowicz

    A więc tak:
    1. Sumy kontrolne na płycie Arch-Anywhere są w porządku.
    2. W zupełnie zaskakujący sposób, bios przestawiony tylko w trzech miejscach: tryb -> UEFI, fast boot -> disable security device support -> disable i nigdzie więcej – nie wiesza się – puszcza instalację systemu. Tak jakby problemem był wybór fast boot w pozycji enable.
    3. Nie ma na dysku żadnej partycji Dos, nie ma też partycji GPT.
    4. Uruchamia się instalacja z pozycją 1 – czyli UEFI.
    5. Dochodzę do semigrafiki Welcome to Arch Linux Anywhere.
    6. Wykonuję polecenie: iptest – pokazuje połączenie po kablu.
    7. Wykonuję polecenie: arh-anywhere i dochodzę do morskiego ekraniku z pulsującym kursorkiem.
    8. Po jakimś czasie pojawia się na nim listing – w następnym poście puszczę foto.

    [edycja] foto dołączone do tego postu

    Koledzy; obawiam się, że bios i dysk są mniej istotne. Zanim cokolwiek zacząłem instalować, chciałem za pomocą płyty Live uruchomić Linuksa i nie udało mi się. Próbowałem też Manjaro. Potem zacząłem walczyć z biosem i dyskiem. Live powinien pokazać (jakkolwiek) grafikę, ale nie pokazał ani razu.
    Nie wiem czy cokolwiek poprawiłem swoimi kombinacjami: wątpię. Obawiam się, że mam problem sprzętowy. W załączeniu przesyłam foto z listingu. Widzę problem w pci (karta grafiki ?). Zresztą nie daję rady wykonać polecenia lspci – wszystko staje. Zobaczcie sami…


    @nencio
    – jeśli chodzi o typ tablicy partycji na dysku to pewnie jest to 83 Linux.

    Attachments:
Oglądasz 15 posty - 46 do 60 (z 114 ogółem)
  • Wątek ‘MSI GL62 z hybrydą w grafice (Intel + Nvidia) – problem z instalacją systemu’ jest zamknięty.