[SOLVED] Modem Huawei pomoc

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Modem Huawei pomoc

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 127 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4537
    lysyy
    Forumowicz

    Proszę o pomoc w instalacji i uruchomieniu modemu Huawei i internetu Play , przeszukałem forum ale nie znalazłem dla mnie odpowiedzi , dodam ze jestem swiezym użytkownikiem Manjaro

    #4540
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie ma „modemu Huawei” jest określony modem Huawei, który zastosowanymi rozwiązaniami różnić się może od innego tej samej firmy.
    Rozwiązań nt. uruchamiania modemu i sieci Play w linuksie – akurat w necie mnóstwo (sam ich niegdyś szukałem).
    Zadając pytanie musisz nam umożliwić udzielenie Ci odpowiedzi.
    Pierwsze, to – jakże inaczej – pryncypia: jakie Manjaro masz zainstalowane (chodzi o wersję np. KDE, XFCE i bardzo ważne w tym przypadku, czy to jest/nie jest społecznościowe wydanie z OpenRC); nazwa modemu wraz z dokładną informacją o modelu.
    Drugie – co się dzieje po włożeniu modemu – jaka reakcja systemu? (Pewnie będzie, że żadna :)).
    Trzecie – jeśli to co wyżej w nawiasie, to poprosimy wyniki poleceń:
    systemctl status ModemManager
    pacman -Q mobile-broadband-provider-info
    I bezpośrednio po włożeniu modemu:
    dmesg | tail
    lsusb

    #4541
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Powtórzę to, najczęstszym problemem braku połączenia z netem w Manjaro jest brak pakietu usb_modeswitch
    Proponował bym na początku uruchomienie pamaca lub octopi (zależnie z jakiego środowiska korzystasz) i sprawdżić czy dany pakiet jest zainstalowany w systemie.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4542
    lysyy
    Forumowicz

    Modem usb e3131
    System Manjaro Linux wersja Cinnamon 3.4.1 , która wersja KDE ,XFCE czy OPENRC nie wiem jak sprawdzić
    Po włozeniu modemu system wynajduje oprogramowanie do automatycznego uruchomienia , ale po kliknięciu na ZASTOSUJ wyświetla sie błąd w tym opragramowaniu

    #4545
    lysyy
    Forumowicz

    usb_modeswitch jest zainstalowane

    Linux gelo 4.9.31-1-MANJARO #1 SMP PREEMPT Thu Jun 8 08:46:20 UTC 2017 i686 GNU/Linux

    LSB Version: n/a
    Distributor ID: ManjaroLinux
    Description: Manjaro Linux
    Release: 17.0.1
    Codename: Gellivara

    #4546
    pavbaranov
    Forumowicz

    Proszę o pozostałe informacje z postu z 12:00.
    Nadto czy po włączeniu modemu pojawia Ci się gdzieś możliwość otwarcia urządzenia (dysku)? Zwykle w Cinnamon jest to okienko, w którym masz informację o tym, że „nowe urządzenie zostało podłączone” i pytanie „co z tym system ma robić/jakim programem otworzyć” – domyślnie będzie to menedżer plików. Ewentualnie, czy pojawia Ci się ikonka nowego urządzenia na pulpicie? (nie pamiętam dokładnie czy akurat tak w Cinnamon jest, czy to MATE).
    Jeśli tak jest, to bez otwarcia i pod warunkiem, że owa ikonka się pojawia – PPM na niej i wybierz opcję „wysuń”. Jeśli nie (nie ma ikonki), to w konsoli wydaj polecenie:
    eject
    Odczekaj chwilę i spróbuj zobaczyć, czy pod ikonką sieci masz możliwość skonfigurowania nowego połączenia sieciowego.
    Tak, czy inaczej – informacje.

    #4547
    lysyy
    Forumowicz

    dalsze info z 12

    Jeśli tak jest, to bez otwarcia i pod warunkiem, że owa ikonka się pojawia – PPM na niej i wybierz opcję „wysuń
    Jest to dostępne

    #4551
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok – krótkie pytanie, bo będzie prościej: masz dostęp do Windows?
    Jeśli nie masz, to po wpięciu i ewentualnym odczekaniu chwili wydaj w konsoli:
    eject sr1
    jeśli nadal nie pomoże, to jeszcze
    eject sdb
    Odczekaj chwilę (może być dłuższa) i sprawdź, czy nie masz możliwości podłączenia netu.
    Jeśli nie masz, będziemy kombinować dalej. Modem (a raczej urządzenie) jest wykrywane przez system, problem w tym, że wykrywane jest jako pamięć masowa, a nie modem (to popularny problem niemal wszystkich obecnych modemo-kart pamięci). W Windows bardzo często są programy, którymi można to przełączyć łatwo. W linuksie… też łatwo, ale nieco trudniej niekiedy.

    Na koniec oficjalne info ze strony Huawei (to tak a propos szukania w necie :)). Jeśli ten sterownik zadziała, to daj znać, albowiem przydałoby się mu zrobić instalkę w PKGBUILDzie.

    #4554
    lysyy
    Forumowicz

    Do windows dostępu nie mam , a te dwa polecenia nie działaja
    Jak zrobić instalkę w PKGBUILDzie ?

    #4556
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jak zrobić instalkę w PKGBUILDzie ?

    To akurat nie do Ciebie. Instalkę masz w podanym Ci linku.

    #4559
    lysyy
    Forumowicz

    Pobrałem te pliki z oficjalnej strony , robię wszystko zgodnie z instrukcją ale nie moge tego zainstalować

    Pamiętaj że jestem świeżakiem

    #4561
    pavbaranov
    Forumowicz

    robię wszystko zgodnie z instrukcją ale nie moge tego zainstalować

    Pamiętaj, że nikt tu nie siedzi przy Tobie i nie widzi tego co robisz. Stwierdzenie: „nie mogę tego zainstalować” absolutnie niczego nie stwierdza. Musisz podać informacje o tym, co robisz (pewnie nie każdy przeczytał tę instrukcję) i jakie są następstwa ich wykonywania. Bez tego się nie da, a z takimi informacjami, to już być może.

    #4562
    lysyy
    Forumowicz

    Może to pomoże

    #4567
    pavbaranov
    Forumowicz

    O tempora, o mores…
    Masz spolszczony system. Tu nie ma ~/Desktop, a jest (pewnie ~/Pulpit).
    Ok. Ściągnąłeś paczkę. Pewnie pobrała Ci się do katalogu ~/Pobrane. I… teraz będzie mi prościej pokazać Ci to w konsoli (w Cinnamon, to bodaj Terminal). Uruchamiasz i wpisujesz kolejno (po # jest komentarz):

    cd ~/Pobrane
    unzip HUAWEI Data Cards Linux Driver.zip #po 'unzip' zaczynasz pisać pisać HU i wciskasz TAB - samo się uzupełni
    tar -zxvf Linux Driver 4.19.19.00.tar.gz #jw. po 'tar -zxvf' zaczynasz pisać Li i TAB
    cd driver
    ./install

    Uwaga: jeśli ów „./install” się z jakiejś przyczyny nie powiedzie, to wydajesz to z rootem (sudo winno wystarczyć).

    #4569
    lysyy
    Forumowicz
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 127 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.